100-lecie III powstania śląskiego

100-lecie III powstania śląskiego

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport, Nauka i edukacja
26 kwietnia 2021
DRUKUJ

W związku z obchodami 100-lecia powstań śląskich Muzeum Śląskie w Katowicach kontynuuje rozpoczętą w roku 2019 ogólnopolską kampanię informacyjną „Dziękujemy Ślązakom”. Celem kampanii jest upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się na Górnym Śląsku w dwudziestoleciu międzywojennym i miały ogromny wpływ na historię Polski pierwszej połowy XX wieku.

Trzy powstania śląskie, kolejno w latach 1919-1920-1921 przyczyniły się do korzystnych dla Polski rozwiązań w procesie ustalania granic odrodzonej II RP.  Poziom wiedzy Polaków na temat powstań śląskich jest wciąż niski. Jak wykazały badania znajomość zagadnień związanych z trzema powstaniami śląskimi jest niewielka, a do tego osoby, które deklarują znajomość wydarzeń związanych z powstaniami śląskimi mają raczej wiedzę powierzchowną: rzadko potrafią podać poprawnie liczbę powstań, ich daty, a także przyczyny i skutki. Słabo kojarzone i rzadko rozpoznawane są także ważne postaci związane z powstaniami śląskimi. Dlatego też Muzeum Śląskie zdecydowało o rozpoczęciu specjalnej kampanii informacyjnej.

 

Kampania jest realizowana dzięki środkom otrzymanym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Jest to jedna z wielu inicjatyw podejmowanych przez Muzeum Śląskie w celu prezentowania historii i znaczenia powstań śląskich.

Wybuch III powstania śląskiego w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wywołał niemal od razu w całym kraju falę wieców poparcia – od Białegostoku, Będzina, Bochni, Brześcia, Ciechanowa, Częstochowy, Dobrzynia przez Grójec, Krzemienic, Mińsk Mazowiecki, Lwów, Łęczycę, Łomżę, Łódź aż po Poznań, Poddębice, Pułtusk, Radom, Węgrów, Zawiercie. Już 3 maja mieszkańcy Warszawy wiecowali przed poselstwami państw Ententy. W Krakowie uczestnicy manifestacji oświadczyli, że „cała ludność polska jest gotowa stanąć do pomocy powstańcom górnośląskim”. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i AGH 4 maja zadeklarowali, że w każdej chwili są gotowi wstąpić w szeregi górnośląskie. Z kolei studenci uczelni warszawskich na wiecu 6 maja wyrażali powstańcom śląskim „hołd najgłębszy” i „wdzięczność najszczerszą i wiarę niezachwianą, że posiew ich krwi nie zostanie stracony”. Na wiecu w samej tylko Dąbrowie Górniczej 8 maja zgromadziło się około 40 tysięcy osób, a w ogłoszonej tam rezolucji domagano się „natychmiastowego zwołania sejmu, szybkiego i stanowczego czynu, natychmiastowego i jak najenergiczniejszego, nawet zbrojną ręką, odparcia wszelkich zakusów krzyżackich i niecnych zdradzieckich knowań”. Od tamtych wydarzeń – trzech kolejnych powstań śląskich i plebiscytu, a w konsekwencji połączenia się części Górnego Śląska z Rzeczpospolitą – mija właśnie 100 lat.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 469

Nyska Kronika Filmowa – odc. 469

13 grudnia 2024  

W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.

Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

13 grudnia 2024  

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.

Inwestycje na terenach niezalewowych

Inwestycje na terenach niezalewowych

13 grudnia 2024  

Starosta Nyski złożył wniosek do Burmistrza Nysy i Rady Miejskiej o wpisanie w tak zwany plan odbudowy, budowę na terenach niezalewowych nowego gmachu szpitala i straży pożarnej.

Stypendia dla młodych talentów

Stypendia dla młodych talentów

13 grudnia 2024  

W naszej gminie nie brakuje talentów, zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i w nauce. Uczniowie osiągają duże sukcesy, rozwijają swoje pasje i zdobywają laury. 12 grudnia 2024 r. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wręczył stypendia naukowe, sportowe i artystyczne uzdolnionym uczniom szkół z Gminy Nysa.

EFS Opolskie