Pogoda w Nysie

Czwartek 18.08.2022
Ilony, Bronisława i Heleny
23°C
PM10 - 17 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Kategoria: Aktualności
9 listopada 2020
DRUKUJ

11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, nie będzie oficjalnych, uroczystych obchodów. Wszystko ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Władze samorządowe Gminy Nysa złożą w imieniu własnym i mieszkańców symbolicznie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dodajmy, że o godz. 9.30 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p. w. św. Jakuba i św. Agnieszki. Przypomnijmy, że od 7 listopada obowiązują nowe limity, jeśli chodzi o liczbę osób, mogących uczestniczyć w wydarzeniach religijnych. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału i śledzenia wydarzeń organizowanych online. Tego dnia na Facebooku Nyskiego Domu Kultury pojawi się filmik z laureatami Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej – https://www.facebook.com/NyskiDomKultury

Warto uczestniczyć też w kolejnej odsłonie akcji „Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego – zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– W poprzednich latach w akcji „Niepodległa do hymnu” Mazurka Dąbrowskiego słychać było od morza do Tatr: zagrano go z wieży kościoła Mariackiego, śpiew roznosił się na Śnieżce, placu Zamkowym w Warszawie i w setkach innych miejsc! W tym roku przede wszystkim zachęcamy do śpiewania w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub poza domem z zachowaniem zasad dystansu społecznego. – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inne wydarzenia online związane ze 102. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – kliknij link

11 listopada 1918r. to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość, powracając na mapę Europy. Na Święto Niepodległości wybrano tę datę z dwóch powodów. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, zaś Niemcy podpisały rozejm kończący I Wojnę Światową. Sprzyjająca sytuacja geopolityczna pozwoliła Polakom wykorzystać nadarzającą się szansę i na nowo budować polskie państwo.

Grafika: niepodlegla.gov.pl

Foto główne: gov.pl

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Miedzianka po Drodze w Nysie

Miedzianka po Drodze w Nysie

17 sierpnia 2022  

Marcin Wicha, Sylwia Chutnik, Zbigniew Rokita, Witold Szabłowski, Małgorzata Łukasiewicz, Wojciech Bonowicz, Filip Springer i Mariusz Szczygieł odwiedzą Nysę w ramach festiwalu Miedzianka po Drodze. Spotkania z pisarkami i pisarzami odbędą się już 30 sierpnia na Placu Paderewskiego.

DODATEK WĘGLOWY – ważne informacje

DODATEK WĘGLOWY – ważne informacje

17 sierpnia 2022  

Wnioski o dodatek węglowy należy składać w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie ul. KEN 1A, pok. 22.

Studentki PWSZ w Nysie w Meksyku

Studentki PWSZ w Nysie w Meksyku

17 sierpnia 2022  

Jeżeli zostaniesz studentem nyskiej Uczelni, możesz wyjechać podczas wakacji nawet do Meksyku… Studentki PWSZ w Nysie: Laura Badocha (filologia angielska), Agnieszka Terlecka (kosmetologia) oraz Julia Ratuszny (dietetyka) wzięły udział w Międzynarodowej Szkole Letniej w CETYS Ensenada w Meksyku.

Akcja odkomarzania – III etap

Akcja odkomarzania – III etap

17 sierpnia 2022  

W czasie trwającego sezonu letniego nie dają o sobie zapomnieć komary i kleszcze. Rosnąca liczba zachorowań na boreliozę oraz coraz częstsze odczyny alergiczne po ukąszeniach skłoniły Gminę Nysa po raz kolejny do akcji odkomarzania.

EFS Opolskie