Pogoda w Nysie

Wtorek 27.02.2024
Gabriela i Anastazji
6°C
PM10 - 24 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Kategoria: Aktualności
9 listopada 2020
DRUKUJ

11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, nie będzie oficjalnych, uroczystych obchodów. Wszystko ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Władze samorządowe Gminy Nysa złożą w imieniu własnym i mieszkańców symbolicznie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dodajmy, że o godz. 9.30 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p. w. św. Jakuba i św. Agnieszki. Przypomnijmy, że od 7 listopada obowiązują nowe limity, jeśli chodzi o liczbę osób, mogących uczestniczyć w wydarzeniach religijnych. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału i śledzenia wydarzeń organizowanych online. Tego dnia na Facebooku Nyskiego Domu Kultury pojawi się filmik z laureatami Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej – https://www.facebook.com/NyskiDomKultury

Warto uczestniczyć też w kolejnej odsłonie akcji „Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego – zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– W poprzednich latach w akcji „Niepodległa do hymnu” Mazurka Dąbrowskiego słychać było od morza do Tatr: zagrano go z wieży kościoła Mariackiego, śpiew roznosił się na Śnieżce, placu Zamkowym w Warszawie i w setkach innych miejsc! W tym roku przede wszystkim zachęcamy do śpiewania w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub poza domem z zachowaniem zasad dystansu społecznego. – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inne wydarzenia online związane ze 102. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – kliknij link

11 listopada 1918r. to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość, powracając na mapę Europy. Na Święto Niepodległości wybrano tę datę z dwóch powodów. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, zaś Niemcy podpisały rozejm kończący I Wojnę Światową. Sprzyjająca sytuacja geopolityczna pozwoliła Polakom wykorzystać nadarzającą się szansę i na nowo budować polskie państwo.

Grafika: niepodlegla.gov.pl

Foto główne: gov.pl

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Wirtualny przewodnik po Nyskim Księstwie Jezior i Gór

Wirtualny przewodnik po Nyskim Księstwie Jezior i Gór

26 lutego 2024  

Oddajemy w Państwa ręce aplikację WEB – portal integrujący oferty turystyczne Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Znajdują się w nim zasoby turystyczne regionu nyskiego, a także autonomiczny sklep internetowy prezentujący Produkty Lokalne certyfikowane przez Stowarzyszenie.

Nabór na stanowisko urzędnicze

Nabór na stanowisko urzędnicze

26 lutego 2024  

Burmistrz Nysy ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór na wolne stanowisko pracy – urzędnicze w Urzędzie Miejskim w Nysie (główny specjalista – Wydział Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa).

Nyska Kronika Filmowa – odc. 429

Nyska Kronika Filmowa – odc. 429

23 lutego 2024  

Dziś powiemy o Jarmarku Wielkanocnym, kolejnej edycji Pchlego Targu i paradzie lokomotyw w Nysie. Będzie również o Biegu Nyskim i niesamowitym spektaklu w Nyskim Domu Kultury.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

23 lutego 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 4 marca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00 odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie