11 listopada obchodzimy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku, inaczej niż w latach ubiegłych, nie będzie oficjalnych, uroczystych obchodów. Wszystko ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Władze samorządowe Gminy Nysa złożą w imieniu własnym i mieszkańców symbolicznie kwiaty i znicze pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dodajmy, że o godz. 9.30 odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej p. w. św. Jakuba i św. Agnieszki. Przypomnijmy, że od 7 listopada obowiązują nowe limity, jeśli chodzi o liczbę osób, mogących uczestniczyć w wydarzeniach religijnych. W kościołach może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.
Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału i śledzenia wydarzeń organizowanych online. Tego dnia na Facebooku Nyskiego Domu Kultury pojawi się filmik z laureatami Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej – https://www.facebook.com/NyskiDomKultury
Warto uczestniczyć też w kolejnej odsłonie akcji „Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy Mazurka Dąbrowskiego – zachęca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– W poprzednich latach w akcji „Niepodległa do hymnu” Mazurka Dąbrowskiego słychać było od morza do Tatr: zagrano go z wieży kościoła Mariackiego, śpiew roznosił się na Śnieżce, placu Zamkowym w Warszawie i w setkach innych miejsc! W tym roku przede wszystkim zachęcamy do śpiewania w domach, wraz z rodziną, współlokatorami, najbliższymi lub poza domem z zachowaniem zasad dystansu społecznego. – informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Inne wydarzenia online związane ze 102. Rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości – kliknij link
11 listopada 1918r. to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska, po 123 latach zaborów, odzyskała niepodległość, powracając na mapę Europy. Na Święto Niepodległości wybrano tę datę z dwóch powodów. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała dowództwo podległych jej wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu, zaś Niemcy podpisały rozejm kończący I Wojnę Światową. Sprzyjająca sytuacja geopolityczna pozwoliła Polakom wykorzystać nadarzającą się szansę i na nowo budować polskie państwo.
Grafika: niepodlegla.gov.pl
Foto główne: gov.pl