18 maja Rycerska Noc Muzeów

18 maja Rycerska Noc Muzeów

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
10 maja 2024
DRUKUJ

Inspiracją dla tematu spotkania muzealnego w ramach Nocy Muzeów stało się znalezisko archeologiczne z badań przy ul. Kramarskiej w Nysie w 2022 roku – przyłbica pochodząca z 3. ćwierci XIV wieku – niezwykle cenne i rzadkie znalezisko. Jego stan zachowania pozwolił na wykonanie kompletnej rekonstrukcji hełmu rycerskiego, która zostanie zaprezentowana po raz pierwszy właśnie w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów.

Prezentacji tej towarzyszyć będzie niewielka wystawa okolicznościowa, w ramach której będzie można zobaczyć elementy uzbrojenia z okresu późnego średniowiecza ze zbiorów Muzeum Powiatowego w Nysie. Wystawa na holu, na I piętrze nyskiego Muzeum.

18.00 – 19.00

Część oficjalna

  • muzyczna prezentacja nyskiego fletu średniowiecznego z towarzyszeniem wiolonczeli

(Mariusz Drożdżal, Emilia Wolak)

  • prezentacja multimedialna „Średniowieczny hełm basinet z Nysy”

Od godz. 17.00 do ok. 21.00

Dziedziniec Muzeum

– kramy kupiecko – rzemieślnicze

Pracownia Mithril crafts Mariusz Kubacki, Adam Zbroiński możliwość zakupu ręcznie wykonanych przedmiotów nawiązujących do dawnych rzemiosł, prace wykonywane w skórze, metalu z poroża zwierząt  (ozdoby , biżuteria, elementy stroju, torby, ładownice, portfele, itp., inspirowane między innymi historią okresu średniowiecza).

– kram z możliwością zakupu wyrobów wykonanych tradycyjnymi metodami kowalskimi – Kuźnia Barbarian Krzysztof Zając, pokazy pracy kowala, zajęcia z dziećmi przy kowadle i palenisku – możliwość własnoręcznego wykucia przedmiotu z żelaza

– Bractwo Rycerskie „Księstwo Nyskie” kanclerz – Andrzej Stadnik – „obozowisko i biesiada rycerska” . Rycerze i towarzyszące im Damy, będą prezentować  swoje stroje i elementy uzbrojenia. Improwizowane miniscenki i rozmowy z gośćmi, możliwość zrobienia zdjęcia. Ponadto, na dziedzińcu – dla chętnych dzieci – nauka fechtunku przy użyciu „mieczy z gąbki”, pokaz turnieju rycerskiego

19.00 – 21.00 – Warsztaty rzemieślnicze dla dzieci (wykonywanie ozdób ze skóry) – Kajetan Włodarski (obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.77 433 20 83, wew. 40)

21.00 – Promocja XVII t. „Nyskich Szkiców Muzealnych” 2024

22.00 – Prezentacja zabytku Bazyliki Mniejszej w Nysie

Ponadto:

– ekspozycja muzealna dostępna dla zwiedzających w godz. 18.00 – 23.00

– Nocna Kawiarenka

Wstęp na wszystkie atrakcje jest bezpłatny.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

Nyska Kronika Filmowa – odc. 441

24 maja 2024  

Ruszyły Dni Nysy! Zapraszamy do świętowania. W kronice powiemy też o akcji służb nad rzeką, pikniku z mundurówką i akademii piłkarskiej dla dzieci.

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

Porządek obrad II Sesji Rady Miejskiej w Nysie

21 maja 2024  

Porządek II
Sesji Rady Miejskiej w Nysie
w dniu 28 maja 2024 roku, godz. 8.30

Nysanie ze złotym medalem!

Nysanie ze złotym medalem!

21 maja 2024  

Znakomity występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej w Otwartych Mistrzostwa Opolszczyzny w Karate WKF. Zawody odbyły się 18.05.2024 w Prudniku.

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Spotkania informacyjne „Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

21 maja 2024  

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich w województwie opolskim serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne pn. Fundusze Europejskie na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

EFS Opolskie