Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe ustanowione w 2022 roku, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. Jutro Burmistrz Nysy złoży symbolicznie znicz i kwiaty przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie więziono powstańców. Głaz i tablica znajdują się na placu Paderewskiego w Nysie.
Święto upamiętniające uczestników powstań śląskich
Święto obchodzone jest 20 czerwca – w rocznicę wkroczenia wojsk polskich na Górny Śląsk w 1922 roku, po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich nie jest dniem wolnym od pracy.
Powstania Śląskie to trzy konflikty na Górnym Śląsku pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921. I powstanie wybuchło w sierpniu 1919 r. i zostało stłumione przez Niemcy. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję, udało się uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.
1 października rozpoczyna się nabór wniosków w o przyznanie „Mieszkaniowego Stypendium Burmistrza Nysy”, „Stypendium Burmistrza Nysy” oraz „Stypendium Burmistrza Nysy dla Olimpijczyka”.
Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem stypendiów. Termin składania wniosków upływa dnia 15 października br.
W niedzielę 24 września roku na Hali Sportowej Naszej Uczelni przy ul. Głuchołaskiej zakończył się dwudniowy turniej siatkówki żeńskiej o Puchar Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych i Burmistrza Nysy, który został zorganizowany w ramach obchodów 800-lecia Nysy.