Pod koniec lipca wojska Napoleona znów spróbują zdobyć Nysę. Przed nami Dni Twierdzy Nysa. Atrakcji będzie co niemiara, w programie m.in. Bitwa Morska, Nocne Manewry Ogniowe i przede wszystkim Bitwa o Twierdzę Nysa.
Włos nikomu z głowy nie spadnie, ale zacięta bitwa na pewno przyciągnie fanów mocnych wrażeń, nie tylko tych zainteresowanych wojskiem. Pod koniec lipca poczujemy, jakbyśmy cofnęli się o dwa wieki do czasów wojen napoleońskich. Wielki „mały kapral” znów wprowadzi do naszego miasta swych żołnierzy, by przełamać opór obrońców i zdobyć twierdzę. Nim jednak tumany kurzu i bitewne okrzyki uniosą się nad Fortem II, zobaczymy efektowny przemarsz wojsk ulicami miasta i musztrę paradną. Rzecz jasna, później napięcie niczym w klasykach Hitchcocka będzie już tylko rosnąć.
O godzinie 18.00 kulminacyjny punkt programu – Bitwa o Twierdzę Nysa. W inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 roku wezmą udział miłośnicy historii występujący w umundurowaniu regimentów z tamtego okresu. Będą wybuchy, okrzyki wojenne, zacięte starcia i salwy armatnie. Gdy opadnie bitewny kurz, po zapadnięciu zmroku czeka nas barwne widowisko batalistyczne – Nocne Manewry Ogniowe.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej Piotr Mazurek zapraszają organizacje pozarządowe, obywatelskie i młodzieżowe rady do udziału w „Solidarnościowym Korpusie Wsparcia Seniorów”! Zachęcamy do wypełnienia formularza i rejestracji organizacji jako oficjalnego partnera akcji #WspierajSeniora!
15 stycznia Urząd Miejski w Nysie uruchomił specjalny telefon dla mieszkańców Gminy Nysa pod którym zarejestrowani na szczepienie mieszkańcy mający trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień mogą zgłaszać chęć skorzystania z transportu.
Na podstawie informacji otrzymanej z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z dnia 19 stycznia 2021 r.:
Powiadomienie
o przekroczeniu poziomu informowania i o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania
dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Opolu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zawiadamia o wystąpieniu w dniu 18.01.2021 r. przekroczenia poziomu informowania (100 μg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w mieście Opolu, powiecie brzeskim, kędzierzyńsko-kozielskim, nyskim, i krapkowickim. Średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego PM10 na stacji zlokalizowanej w Opolu przy ul. Koszyka wyniosło 130 μg/m3, w Brzegu przy ul. Poprzecznej wyniosło 116 μg/m3 , w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. B. Śmiałego wyniosło 104 μg/m3, w Nysie przy ul. Rodziewiczówny wyniosło 121 μg/m3 , a w Zdzieszowicach przy ul. Piastów wyniosło 142 μg/m3.
Prognozuje się ryzyko wystąpienia przekroczenia w dniu 19.01.2021 r. poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 (100 µg/m3) na terenie województwa opolskiego.
Pełna treść wydanego Powiadomienia znajduje się w poniższym pliku do pobrania.
Szczegółowe informacje na temat jakości powietrza na terenie województwa opolskiego dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.opole.pios.gov.pl), w zakładce: Jakość powietrza atmosferycznego/Bieżące wyniki pomiarów.