6 edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

6 edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Kategoria: Aktualności, Komunikat
13 czerwca 2023
DRUKUJ

Rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wzorem lat poprzednich, do podziału są 3 miliony złotych. To szansa na realizację inicjatyw mieszkańców regionu.

Do 6 lipca można zgłosić swój pomysł, który będzie sfinansowany z budżetu Województwa Opolskiego i realizowany w 2024 roku. Zadanie może zgłosić każdy mieszkaniec województwa bez względu na wiek – a jeśli mieszkaniec ma mniej niż 16 lat, musi mieć zgodę opiekuna prawnego. Organizatorzy czekają przede wszystkim na projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. Mieszkaniec może zgłosić zadanie o zasięgu subregionalnym (obejmującym co najmniej 2 powiaty) lub powiatowym (obejmującym jeden powiat lub miasto Opole). – Nasi realizatorzy często nam opowiadają, że czekali na takie pieniądze i daje im to niesamowity impuls do działania – mówi marszałek Andrzej Buła. – Wiemy, że szczególnie przy orkiestrach dętych i ochotniczych strażach pożarnych to są pieniądze, które powodują niesamowity rozwój umiejętności, jakości  oraz budowania świetnych programów artystycznych.

W ramach poprzednich edycji zrealizowanych zostało 121 zadań na kwotę 14 milionów złotych. Przypominamy, że zadania subregionalne mogą być realizowane na kwotę w zakresie 70 tys. zł – 150 tys. zł w co najmniej 2 powiatach danego subregionu i powiatowe od 50 tys. zł do 100 tys. zł – podsumowuje marszałek.

Na tym etapie bardzo ważne jest spełnienie wszystkich wymogów wynikających z regulaminu MBO, zwłaszcza jeśli chodzi o:

  • prawidłowe i terminowe zgłoszenie zadania przez platformę internetową MBO;
  • zebranie wymaganej liczby podpisów (dla zadania subregionalnego 100 podpisów mieszkańców subregionu, dla zadania powiatowego – 50 popisów mieszkańców danego powiatu);
  • zgodność z kompetencjami Województwa;
  • wykazanie korzyści dla regionu i jego mieszkańców;
  • określenie planowanego kosztu wykonania zadania: dla zadania subregionalnego od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł; dla zadania powiatowego – od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

Nowością w 6 edycji MBO jest możliwość zgłaszania zadań bez wychodzenia z domu – wyłącznie przez platformę internetową! Informacje, jak zgłosić wniosek, są dokładnie opisane na stronie internetowej https://budzet.opolskie.pl.

Na początku września będzie ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania, a ogłoszenie wyników w listopadzie br.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 444

Nyska Kronika Filmowa – odc. 444

14 czerwca 2024  

Dziś powiemy o otwarciu wyremontowanego stadionu Polonii Nysa, pikniku literackim na Placu Paderewskiego i kolejnej edycji Pchlego Targu. Będzie też o nyskim konkursie reklamowym i Letniej Gali Tańca.

Porządek XI sesji Rady Seniorów w Nysie

Porządek XI sesji Rady Seniorów w Nysie

14 czerwca 2024  

W dniu 19 czerwca  o godz. 9.00 odbędzie się XI sesja Rady Seniorów.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

13 czerwca 2024  

Imprezowy sezon nad Jeziorem Nyskim. Poznaliśmy plan Ośrodka AKWA Marina. Jedno jest pewne – będzie się działo!

Kondolencje

Kondolencje

13 czerwca 2024  

Pani Edycie Peikert, Prezes WiK AKWA

wyrazy głębokiego współczucia

z powodu śmierci Taty

składają, łącząc się w smutku,

Burmistrz Nysy

wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Nysie

EFS Opolskie