Pogoda w Nysie

Środa 04.10.2023
Rozalii, Edwina i Franciszka
12°C
PM10 - 6 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
6 edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

6 edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Kategoria: Aktualności, Komunikat
13 czerwca 2023
DRUKUJ

Rusza kolejna edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Wzorem lat poprzednich, do podziału są 3 miliony złotych. To szansa na realizację inicjatyw mieszkańców regionu.

Do 6 lipca można zgłosić swój pomysł, który będzie sfinansowany z budżetu Województwa Opolskiego i realizowany w 2024 roku. Zadanie może zgłosić każdy mieszkaniec województwa bez względu na wiek – a jeśli mieszkaniec ma mniej niż 16 lat, musi mieć zgodę opiekuna prawnego. Organizatorzy czekają przede wszystkim na projekty o charakterze kulturalnym, prospołecznym, prozdrowotnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym i ekologicznym. Mieszkaniec może zgłosić zadanie o zasięgu subregionalnym (obejmującym co najmniej 2 powiaty) lub powiatowym (obejmującym jeden powiat lub miasto Opole). – Nasi realizatorzy często nam opowiadają, że czekali na takie pieniądze i daje im to niesamowity impuls do działania – mówi marszałek Andrzej Buła. – Wiemy, że szczególnie przy orkiestrach dętych i ochotniczych strażach pożarnych to są pieniądze, które powodują niesamowity rozwój umiejętności, jakości  oraz budowania świetnych programów artystycznych.

W ramach poprzednich edycji zrealizowanych zostało 121 zadań na kwotę 14 milionów złotych. Przypominamy, że zadania subregionalne mogą być realizowane na kwotę w zakresie 70 tys. zł – 150 tys. zł w co najmniej 2 powiatach danego subregionu i powiatowe od 50 tys. zł do 100 tys. zł – podsumowuje marszałek.

Na tym etapie bardzo ważne jest spełnienie wszystkich wymogów wynikających z regulaminu MBO, zwłaszcza jeśli chodzi o:

  • prawidłowe i terminowe zgłoszenie zadania przez platformę internetową MBO;
  • zebranie wymaganej liczby podpisów (dla zadania subregionalnego 100 podpisów mieszkańców subregionu, dla zadania powiatowego – 50 popisów mieszkańców danego powiatu);
  • zgodność z kompetencjami Województwa;
  • wykazanie korzyści dla regionu i jego mieszkańców;
  • określenie planowanego kosztu wykonania zadania: dla zadania subregionalnego od 70 tysięcy zł do 150 tysięcy zł; dla zadania powiatowego – od 50 tysięcy zł do 100 tysięcy zł.

Nowością w 6 edycji MBO jest możliwość zgłaszania zadań bez wychodzenia z domu – wyłącznie przez platformę internetową! Informacje, jak zgłosić wniosek, są dokładnie opisane na stronie internetowej https://budzet.opolskie.pl.

Na początku września będzie ogłoszona lista zadań dopuszczonych do głosowania, a ogłoszenie wyników w listopadzie br.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Stypendia Burmistrza Nysy za osiągnięcia naukowe i sportowe uzyskane w roku szkolnym 2022/2023

Stypendia Burmistrza Nysy za osiągnięcia naukowe i sportowe uzyskane w roku szkolnym 2022/2023

3 października 2023  

Na podstawie uchwały Nr XXVI/434/2012 Rady Miejskiej  w Nysie z dnia 28 listopada 2012 r. w sprawie zasad udzielania stypendium dla uczniów zmienionej uchwałą nr XVIII/276/16 z dnia 30 marca 2016 r., uchwałą nr XXXIV/533/17 z dnia 30 marca 2017 r. oraz uchwałą nr XI/170/19 z dnia 3 lipca 2019 r.  Burmistrz Nysy przyznał stypendia 42 uczniom. Wnioski składane były przez nyskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe i dotyczyły osiągnięć uzyskanych w roku szkolnym 2022/2023.

Kolejne nocne zwiedzanie Twierdzy Nysa

Kolejne nocne zwiedzanie Twierdzy Nysa

2 października 2023  

Zapraszamy na niezwykłą nocną przygodę w sercu Twierdzy Nysa!

Spacer śladami nyskiego noblisty

Spacer śladami nyskiego noblisty

2 października 2023  

Nyski Dom Kultury i Punkt Informacji Turystycznej Bastion św. Jadwigi w Nysie zapraszają na kolejny piątkowy spacer z przewodnikiem. Wydarzenie odbędzie się 13 października. Początek o godz. 17.00.

Wielkie siatkarskie emocje w Hali Nysa!

Wielkie siatkarskie emocje w Hali Nysa!

2 października 2023  

Już 20 października pierwszy mecz w nowym sezonie PlusLigi rozegrają siatkarze PSG Stali Nysa. Od razu będzie to hitowe starcie w Hali Nysa!

EFS Opolskie