80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Kategoria: Aktualności
14 kwietnia 2020
DRUKUJ

13 kwietnia obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Władze gminy uczciły dziś tę ważną datę, składając symboliczny znicz pod Pomnikiem Patriotom Polskim. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez niemieckie radio informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD.

Wiosna 1940r. to jeden z najtragiczniejszych i najmroczniejszych okresów w polskiej historii. Nasz kraj był już wówczas pod władaniem dwóch okupantów, chcących całkowicie podporządkować sobie Polaków. Totalitarne reżimy nie bacząc na prawo wojenne ani żadne normy moralne, ustawicznie, krok po kroku, niszczyły wszelkie przejawy polskości. Na rozkaz Stalina, NKWD zamordowało blisko 22 tysiące naszych rodaków – jeńców wojennych, którzy zostali wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, lekarze, nauczyciele, policjanci, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, prawnicy, artyści – stanowiący elitę narodu i trzon polskiej inteligencji. Wszyscy zostali zamordowani strzałem w tył głowy, a następnie wrzuceni do masowych grobów.

Rosjanie przez lata nie przyznawali się do zbrodni, mimo, że informację o odkryciu masowych mogił niemieckie radio podało już w 1943r. Próbowali też zrzucić winę na Niemców, a całą sprawą rozgrywali politycznie już w czasie wojennej zawieruchy. Zerwali nawet stosunki dyplomatyczne z polskim rządem w Londynie. Później przez pół wieku rosyjska propaganda uparcie podtrzymywała, że sprawcami zbrodni katyńskiej byli Niemcy. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero w  1990r.  13 kwietnia Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.

14 listopada 2007r. polski Sejm przez aklamację ustanowił 13 kwietnia jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

 Urząd Miejski w Nysie

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Znalezisko przy ul. Żwirki i Wigury w Nysie

Znalezisko przy ul. Żwirki i Wigury w Nysie

17 kwietnia 2025  

W czwartek, 17 kwietnia 2025 r., podczas prac ziemnych przy ul. Żwirki i Wigury (na wysokości budynku nr 23), natrafiono na skupisko ludzkich kości.

Trwa sprawdzenie szczelności zapory – aktualny stan zbiornika Nysa

Trwa sprawdzenie szczelności zapory – aktualny stan zbiornika Nysa

17 kwietnia 2025  

Wobec rosnących obaw związanych z wzrastającym poziomem wody w Jeziorze Nyskim ponownie informujemy, iż celem tak wysokiego piętrzenia wody na zbiorniku jest sprawdzenie szczelności zapory.

Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

17 kwietnia 2025  

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy składamy serdeczne życzenia zdrowia, radości i spokoju. Niech ten wyjątkowy czas przyniesie chwilę wytchnienia od codziennych trosk, a także napełni serca nadzieją, miłością i optymizmem na nadchodzące dni.

Multimedialna fontanna na Rynku

Multimedialna fontanna na Rynku

17 kwietnia 2025  

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, na nowo ożyła multimedialna fontanna na Rynku. Sezon oficjalnie rozpoczął się, a fontanna ponownie zachwyca odwiedzających nie tylko widowiskowymi pokazami świetlnymi i wodnymi, ale także starannie dobraną oprawą muzyczną.

EFS Opolskie