Burmistrz Nysy zaprasza na obchody z okazji 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Wydarzenie odbędzie się w dniu 18 września (piątek) o godz. 11.00. Będzie to okazja do refleksji i oddania hołdu ofiarom sowieckich represji.
Na Placu Kopernika tradycyjnie parlamentarzyści, władze samorządowe, a także stowarzyszenia pielęgnujące pamięć o tych wydarzeniach złożą wieńce i kwiaty. Przemówienia okolicznościowe wygłoszą Zastępca Burmistrza Nysy – Marek Rymarz oraz prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Ziemi Nyskiej – Teresa Sajan.
Program obchodów:
godz. 11.00 – POMNIK ” PATRIOTOM POLSKIM ” – Plac Kopernika
Hymn Państwowy.
Przemówienia okolicznościowe.
Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy.
Zakończenie uroczystości.
Oprawę artystyczną przygotowała Szkoła Podstawowe nr 3 w Nysie. Usłyszymy „Marsz Sybiraków” i „Kwiaty Polskie”, a także wiersze „Pieśń o fladze” i „Wróciłam przed laty” w wykonaniu Karoliny Satory oraz Kariny Puczkowskiej.
Uroczystości patriotyczne z uwagi na obecną sytuację spowodowaną COVID-19, będą miały skromniejszych niż zazwyczaj charakter. Goście proszeni są o stosowanie się do powszechnie zalecanych środków ochrony osobistej, tj. użycie maseczki ochronnej oraz zachowanie bezpiecznego dystansu 1,5 m.
ZSRR dokonała zbrojnej napaści na Polskę, bez wypowiedzenia wojny, co było pokłosiem paktu Ribbentrop-Mołotow. W starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 tys. oficerów, którzy zostali rozstrzelani.
infografika – napaść Sowietów na Polskę, rozkład sił
28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.
Komunikacja werbalna, czyli słowna, stanowi dla człowieka najbardziej naturalny sposób komunikacji, a rozmowa jest nieodłączną częścią ludzkich kontaktów. Dla osób z zaburzeniami słuchu rozmowa za pomocą słów jest jednak utrudniona, a często wręcz niemożliwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzi język migowy. Komunikacja za pomocą gestów wspartych mimiką pozwala skutecznie zastąpić dźwięki mowy. Nauka języka migowego zwiększa możliwości uczestnictwa osób niesłyszących z w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawia komfort codziennego życia, w tym funkcjonowanie w otoczeniu domowym.
Nyskie Księstwo Jezior i Gór w dniach 24-26.03.2023 r. (piątek-niedziela) organizuje Dni Otwarte w Centrum Produktu Lokalnego, mieszczącym się przy ul. Brackiej, obok Fontanny Trytona.