Pogoda w Nysie

Niedziela 05.12.2021
Sabiny, Krystyny i Edyty
2°C
PM10 - 31 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Będzie kolejnych 300 mieszkań

Będzie kolejnych 300 mieszkań

Kategoria: Aktualności
27 Październik 2021
DRUKUJ

W tej kwestii nie mogło być sporu. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej (27.10) rajcowie dali zielone światło do utworzenia spółki SIM Opolskie. Jej zadaniem będzie stworzenie blisko 1000 nowych mieszkań w kilku gminach.

Radni w tej sprawie byli jednogłośni. Udziałowcami nowej Spółki będą też inne gminy i Krajowy Zasób Nieruchomości. – 6 gmin już przystąpiło do tego projektu, a 5 wciąż się zastanawia – mówi Zastępca Burmistrza Nysy, Marek Rymarz. To druga tego typu inicjatywa w naszym regionie.

Siedzibą Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej będzie Nysa. W tej sprawie już dwukrotnie w magistracie spotkali się przedstawiciele poszczególnych gmin. – Planowana lokalizacja inwestycji to teren w pobliżu dawnego poligonu przy ul. Orląt Lwowskich – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Przewidujemy budowę 300 mieszkań, a pierwsze prace ruszą prawdopodobnie już w przyszłym roku.

Spółka ma zagwarantowane  finansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego. Tylko Gmina Nysa na ten cel otrzyma 3 miliony na wniesienie kapitału założycielskiego. O środki może wystąpić także Gmina Głuchołazy, która przyjęła już uchwałę w tej sprawie. Inne gminy jak Opole, Prószków i Niemodlin są wciąż trakcie procedowania. – Miejmy nadzieję, że cały proces tworzenia Sim Opolskie zakończy się pomyślnie i zasób mieszkaniowy w Nysie powiększy się o kolejne lokale – dodaje Marek Rymarz.

Mieszkania mają się charakteryzować niskim czynszem, nawet połowę niższym od rynku komercyjnego. Spółka może jednak wymagać wniesienia opłaty partycypacyjnej wysokości do 30 procent wartości lokalu, tak jak ma to miejsce w przypadku inwestycji u zbiegu ul. Tkackiej i Kramarskiej, gdzie inwestorem jest Sim Nysa (czytaj więcej).

Radni podczas sesji Rady Miejskiej zajęli się jeszcze kilkoma innymi uchwałami, w tym w sprawie dzierżawy Fortu Prusy na kolejnych 10 lat. – Ponadto zapoznaliśmy się również z informacją o realizacji zadań oświatowych za ubiegły bardzo trudny rok – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny.  – Prym wiodła pandemia. Na szczęście na terenie naszej gminy udało się zdalne nauczanie zrealizować. Tu wielka rola dyrektorów szkół, pedagogów i całego personelu szkolnego.

Kolejna sesja Rady Miejskiej podobnie jak dzisiaj odbędzie się w trybie zdalnym.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

3 Grudzień 2021 r. /  

Od 3 grudnia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać inicjatywy obywatelskie, które przyczynią się do pozytywnego rozwoju naszej Gminy. Wnioski przyjmowane będą do 13 grudnia 2021 r.

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

2 Grudzień 2021 r. /  

1 stycznia 2022 roku rusza trzeci klub seniora w Nysie, tym razem przy ul. Franciszkańskiej.

Postoje mammobusów w grudniu

Postoje mammobusów w grudniu

2 Grudzień 2021 r. /  

Droga mamo, babciu, ciociu, siostro… Zadbaj o siebie i zbadaj się. Do Nysy mammobus ponownie zawita w dniu 8 grudnia.

Nowy plan na stadion “Stali”

Nowy plan na stadion “Stali”

1 Grudzień 2021 r. /  

Przyszłość „Stadionu Stali” w centrum Nysy od jakiegoś czasu budzi emocje wśród mieszkańców, którzy podzielili się na tych stających w obronie utrzymania jego funkcji sportowo – rekreacyjnej i tych, którzy widzą na tym terenie jeszcze inne możliwość. Dziś na sesji Rady Miejskiej w Nysie przedstawiony został nowy pomysł łączący obie te grupy.

EFS Opolskie