Nyska Kronika Filmowa – odc. 469
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
Po roku przerwy (2020 rok) i edycji przeniesionej na Wały Jeziora Nyskiego, (2021 rok) wraca Bieg Nyski. IX edycja tej kultowej i największej imprezy biegowej w województwie opolskim odbędzie się 11 czerwca 2022 roku w Nysie.
Zapisy trwają, blisko 25% miejsc już zostało zarezerwowanych. Start biegu odbędzie się o godzinie 19:00 spod Hali Nysa, która będzie także zapleczem imprezy. W środku w Hali Nysa będzie także Biuro Zawodów.
-Trasa biegu poprowadzona została w 100% nawierzchnią asfaltową, na jednej 10- kilometrowej pętli. Warto zaznaczyć, że jest to zdecydowanie trasa na rekordy życiowe, ze względu na to, że jest bardzo płaska i szybka. Jak co roku przewidziano bogaty pakiet startowy dla Uczestników, a w tym roku głównym gadżetem będą skarpetki biegowe. Na mecie czekać będą oczywiście okolicznościowe medale a na Kobiety, które ukończą IX Bieg Nyski – kwiaty – mówią Tomasz Kołodziej i Jacek Makowski, organizatorzy Biegu Nyskiego.
Oprócz biegu głównego na 10 km, organizatorzy przewidzieli mnóstwo innych atrakcji dla całych rodzin. Po przerwie spowodowanej zmianą miejsca startu w 2021 roku, wraca Bieg Rodzinny pn. „Mila Rodzinna Biegu Nyskiego”. Bieg ten odbędzie się na dystansie ok. 1,5 km. Nie ma tutaj ograniczeń wiekowych, udział mogą wziąć całe rodziny od najmłodszych np. w wózkach, po najstarszych. „Mila Rodzinna Biegu Nyskiego” będzie bezpłatna – najważniejsza jest dobra zabawa dla całych rodzin. Wszyscy zgłoszeni otrzymają pamiątkowy numer startowy, natomiast dla wszystkich uczestników, którzy ukończą ten dystans, przewidziano także okolicznościowy medal.
-Dodatkowo w dniu IX Biegu Nyskiego, odbędzie się Miasteczko Lekkoatletyczne w ramach programu Lekkoatletyka dla Każdego, (tu przewidziano udział Polskiej Gwiazdy Sportu), Zlot Food Trucków, (od 10 czerwca do 12 czerwca 2022r.), pod Halą Nysa oraz Holi Święto Kolorów – czyli coś za czym dzieci a nawet i większe dzieci przepadają. Oprócz tych atrakcji, przewidziano Pieszy Rajd po Nysie z oddziałem PTTK „Tryton” z Nysy. Pieszy Rajd odbędzie się w niedzielę 12 czerwca 2022 roku spod Hali Nysa. Warto więc zostać w Nysie na cały weekend – podkreślają Tomasz Kołodziej i Jacek Makowski.
Organizatorem imprezy jest Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy „GIM 2”w Nysie, wraz z Fundacją „W działaniu” oraz grupa biegowa „NYSA BIEGA”. Głównym partnerem organizatorów jest Gmina Nysa i jej spółki komunalne, a także Starostwo Powiatowe w Nysie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Uczestnikiem zawodów na dystansie 10 km mogą być osoby, które do dnia 11 czerwca 2022 r. ukończą 16 lat, opłacą wpisowe oraz w Biurze Zawodów podpiszą stosowne oświadczenie o stanie zdrowia. Zgłoszenia można dokonywać drogą elektroniczną: informacje i formularze dostępne są na stronach organizatora – https://biegnyski.pl/kse545. Zapisy internetowe trwają do 3 czerwca 2022r.
Ze względów technicznych w tym roku przewidziano limit uczestników: na dystansie 10 km – 900 osób. Biegacze zostaną nagrodzeni w 18 kategoriach. Po raz siódmy podczas Biegu Nyskiego odbędą się Otwarte Mistrzostwa Opolszczyzny Nauczycieli i Wykładowców na dystansie 10 km. Na każdego zawodnika na mecie czekać będą pamiątkowe medale, na zwycięzców oczywiście nagrody finansowe. Po biegu odbędzie się losowanie nagród, szansę ma każdy kto ukończy bieg. Dodatkowo Panie, które ukończą dystans na mecie otrzymają kwiaty.
Film z 2019 roku: https://www.youtube.com/watch?v=lQ8FsRnNipA
Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej biegu – www.biegnyski.pl oraz polubienia profilu na FB i IG – www.facebook.com/biegnyski , www.instagram.com/bieg_nyski
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.
Starosta Nyski złożył wniosek do Burmistrza Nysy i Rady Miejskiej o wpisanie w tak zwany plan odbudowy, budowę na terenach niezalewowych nowego gmachu szpitala i straży pożarnej.
W naszej gminie nie brakuje talentów, zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i w nauce. Uczniowie osiągają duże sukcesy, rozwijają swoje pasje i zdobywają laury. 12 grudnia 2024 r. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wręczył stypendia naukowe, sportowe i artystyczne uzdolnionym uczniom szkół z Gminy Nysa.