Budżet na przyszły rok przyjęty. Będzie więcej inwestycji drogowych

Budżet na przyszły rok przyjęty. Będzie więcej inwestycji drogowych

Kategoria: Aktualności
20 grudnia 2023
DRUKUJ

20 grudnia Rada Miejska przyjęła ostateczny kształt projektu budżetu na przyszły rok. Gmina na inwestycje przeznaczy ponad 50 milionów złotych, w tym 33 miliony na drogi. Budżet został przyjęty bez żadnego głosu sprzeciwu. Cieszę się, że po raz kolejny w tej kadencji nie było sprzeciwu radnych dla rozwoju miasta – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Czas na kolejne ważne realizacje, w tym na budowę nowego mostu. Cały czas zabiegamy też o środki zewnętrzne na różnego typu projekty prorozwojowe. Ruszymy też z geotermią.

Kierunek: inwestycje

Dziś poznaliśmy ostateczny kształt budżetu Gminy Nysa na rok 2024, bez autopoprawek. Dochody planowane są na poziomie ponad 321 milionów złotych. Wydatki ogólne sięgną blisko 350 milionów, w tym wydatki inwestycje 54 miliony. Deficyt w kwocie 28 milionów zostanie pokryty m.in. przychodami z kredytów i pożyczek oraz ze środków wolnych. 33 miliony zostanie przeznaczonych na budowę i remonty dróg. – Stawiamy też mocno na mieszkania, bo to jeden z wymogów, by w Nysie pojawiło się więcej takich firm jak Umicore i Ionway – wyjaśnia Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.Dziękuję radnym za zaufanie i za dalszy impuls do rozwoju naszego miasta.

Na 2024 rok gmina przygotowuje kilku ważnych zadań drogowych. Do budżetu do realizacji wpisano m.in. pierwszy etap remontu ulicy Kmicica, budowę ul. Lazurowej, kolejny etap remontu ul. Żwirki i Wigury, czy też poprawę stanu drogi relacji Kępnica-Wierzbięcice. Ta ostatnia inwestycja będzie prowadzona etapowo. – Tych dróg w sołectwach jest sporo – zaznacza Sekretarz Miasta Piotr Bobak. – Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są wciąż większe niż możliwości finansowe, stąd nasze ciągłe starania o wsparcie z projektów unijnych. Chcemy, aby Nysa była kojarzona nie tylko z pięknym jeziorem, ale także jako miasto prężnie rozwijające się. Silna Nysa będzie świadczyć o sile naszego województwa.

Do budżetu wpisano też środki na opracowanie koncepcji nowego mostu i studium wykonalności dla rozbudowy Dziennego Domu Pobytu, a także zadanie budowy ciągu pieszo-rowerowego przy ul. Powstańców Śląskich. W przyszłym roku będzie kontynuowane zadanie modernizacji oświetlenia w gminie. Na ten cel oraz na oświetlenie Bazyliki Mniejszej zabezpieczono kwotę 850 tys.

908 tys. to kwota, jaką Urząd Miasta wyda na cyberbezpieczeństwo. Ponad 3 miliony pochłonie rozbudowa systemu zaopatrzania w wodę i odbioru ścieków sanitarnych na terenie WSSE Invest Park. W grudniu br. w tej sprawie została podpisana umowa z wykonawcą. Pozwoli to na dalsze wymierne zwiększenie atrakcyjności terenów inwestycyjnych, w których kilka miliardów złotych ulokowała firma Umicore. Budowę kolejnego zakładu, bezpośrednio przy działkach belgijskiego giganta, rozpoczęła także spółka IONWAY. – Na rozbudowie systemu skorzystają także okoliczne sołectwa – mówi Piotr Bobak. – Na to zadanie wpisaliśmy na przyszły rok 3,2 miliona złotych. Całość tej inwestycji będzie kosztować ponad 11 milionów. Warto dodać, że łącznie na przyszłoroczne inwestycje pozyskaliśmy 36,5 milionów środków zewnętrznych.

Z kolei kwotę 13,5 miliona złotych w budżecie wpisano na dokończenie remontu stadionu Polonii Nysa i budowy kortów tenisowych. 700 tys. wyniesie zadanie poprawy stanu lokali komunalnych.

fot. Sekretarz Miasta Piotr Bobak przedstawił na sesji w prezentacji multimedialnej kształt przyszłorocznego budżetu. 

16 radnych za przyjęcie budżetu

Za przyjęciem budżetu zagłosowało 16 radnych, 6 wstrzymało się od głosu, jeden był nieobecny. Wcześniej zgromadzeni mogli zapoznać się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nad kształtem budżetu odbyła się również dyskusja z radnymi. Dopytywali oni m.in. o źródła zewn. na inwestycje, czy też stan techniczny Mostu Bema w kontekście budowy nowego mostu. Padło też pytanie o dalszą termomodernizacje szkół i koszty działalności Agencji Rozwoju Nysy. – Jestem dumny, że w tej kadencji razem uchwalamy budżety, które rozwijają Nysę – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, Paweł Nakonieczny. – Gmina w tym czasie umiejętnie korzystała ze środków samorządowych, rządowych i z UE. Gratuluję Burmistrzowi i Skarbnikowi za odważne decyzje, dzięki czemu staliśmy się „tygrysem” Opolszczyzny. Nadrobiliśmy też zaległości i jesteśmy na ścieżce wzrostowej.

Podobnego zdania jest radny Adam Zelent. – W imieniu klubu radnych KWW Kordian Kolbiarz, Forum Samorządowego i radnych niezależnych na sesji przedstawiłem nasze pozytywne stanowisko w sprawie budżetu gminy na nadchodzący rok. Naszym głównym celem jest skoncentrowanie się na obszarach, które są kluczowe dla dobrobytu mieszkańców oraz realizacji obietnic z programu wyborczego, które dotyczą pracy, mieszkań i rodziny. Dążymy do budowy lepszego jutra dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Popieramy projekt budżetu w celu osiągnięcia wspólnych celów i zapewnienia stabilnego, dynamicznego rozwoju naszej społeczności.

Zadłużenie gminy wyniesie 55,85%. Tu warto zaznaczyć, że gmina w ostatnich latach na inwestycje infrastrukturalne przeznaczyła ponad 120 milionów złotych. 150 milionów kosztowała opieka społeczna, wsparcie rodzin oraz wydatki na oświatę. Z roku na rok rosną też środki do dyspozycji sołectw. W 2024 roku gmina przeznaczy 700 tys. na rozwój remiz, świetlic i boisk. Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze na odwiert związany z geotermią. Na ten cel zostanie wydanych około 20 milionów złotych (gmina otrzyma 100% dotacji).

W czasie przerwy w obradach odbyło się spotkanie opłatkowe.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

24 lipca 2024  

Starosta Nyski zawiadamia, że 17.07.2024 r. na wniosek Burmistrza Nysy została wydana decyzja nr 3/24 (znak sprawy AB.6744.2.2024.DO) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: „Budowa drogi gminnej w Skorochowie”, usytuowanej na obszarze: gminy Nysa, jednostka ewidencyjna – Nysa – obszar wiejski, obręb Skorochów.

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

24 lipca 2024  

Szanowni Państwo, zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym  w ramach Partnerstwa gmin Nysa, Głuchołazy, Otmuchów oraz powiatów Nyskiego i Prudnickiego i  do wypełnienia poniższej ankiety, dotyczącej przemieszczania się mieszkańców tychże gmin.

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

23 lipca 2024  

Informujemy mieszkańców oraz turystów, że w najbliższą sobotę 27 lipca 2024 r. na Rynku w Nysie odbędzie się uroczysty przemarsz wraz z apelem historycznych wojsk uczestniczących w obchodach Dni Twierdzy Nysa 2024. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników przemarszu oraz zgromadzonej publiczności zostanie czasowo zamknięty ruch samochodowy i parking w centralnej części Rynku.

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

23 lipca 2024  

Zapraszamy na kolejny koncert na Placu Paderewskiego.

EFS Opolskie