Budżet na przyszły rok przyjęty

Budżet na przyszły rok przyjęty

Kategoria: Aktualności
21 grudnia 2022
DRUKUJ

Przy tylko jednym głosie sprzeciwu, Rada Miejska przyjęła ostateczny kształt projektu budżetu na rok 2023. Gmina na inwestycje przeznaczy ponad 46 milionów złotych, w tym 13 milionów na remont stadionu Polonii Nysa.Od kilku lat jesteśmy regionalnym liderem w inwestycjach i chcemy, aby tak było w kolejnych latach – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.

Inwestycje na dobrym poziomie

Głosowanie w sprawie przyjęcia budżetu odbyło się w czasie wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Za przyjęciem budżetu wraz z autopoprawkami zagłosowało 18 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej zgromadzeni mogli zapoznać się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej.  Planowane dochody gminy wyniosą ponad 270 milionów złotych, w tym dochody bieżące ponad 220 milionów złotych. Wydatki budżetowe ustalono na poziomie ponad 310 milionów. Deficyt będzie pokryty m.in. kredytami i pożyczkami oraz z wolnych środków. – Jest to na pewno budżet dostosowany do obecnej sytuacji, a więc oszczędny, bezpieczny, roztropny, ale wciąż nastawiony na inwestycje – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – W 2023 roku spółka NEC rozpocznie budowę ekociepłowni, dzięki czemu ciepło w naszych domach będzie tańsze. Z kolei Agencja Rozwoju Nysy zbuduje farmę fotowoltaiczną, która zapewni tani prąd dla całej gminy. Dzięki odwadze i determinacji naszych wszystkich spółek, na pewno będzie poprawiać się jakość życia mieszkańców.

Ponad 750 tys. będzie kosztować dalsza rozbudowa monitoringu miejskiego. W planach jest m.in wymiana części wysłużonych kamer. Część środków przesunięto z roku bieżącego na dokończenie w kolejnym. Mowa m.in. o budowie Centrum Przesiadkowego, rewitalizacji placu im. Generała G. Klapki, czy też rozpoczętej niedawno budowie tężni solankowej na Placu Paderewskiego. Co istotne, 27 milionów złotych na inwestycje będzie pochodzić z pozyskanych dotacji. Gmina czeka na rozstrzygnięcia kolejnych postępowań oraz na ogłoszenie kolejnych konkursów m.in. w ramach Polskiego Ładu, czy też Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozwoli to na sięganie po kolejne środki na niezbędne remonty ulic. Na przebudowę czeka m.in. skrzyżowanie ul. Grodkowskiej z Franciszkańską. W załączniku inwestycyjnym do budżetu wpisano m.in. budowę dróg w Jędrzychowie, przebudowę drogi w Hajdukach Nyskich, czy też opracowanie koncepcji przebudowy drogi w Siestrzechowicach. Gmina chce również kontynuować budowę tzw. bezpiecznych przejść dla pieszych oraz program wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Tylko w tym roku udało się wymienić ponad 450 opraw w mieście.

Rozwój mieszkalnictwa

Gmina w 2023 roku przeznaczy 21 milionów na rozwój mieszkalnictwa na osiedlu przy ul. Orląt Lwowskich. W 2023 roku zacznie się również budowa nowych budynków przy Szlaku Chrobrego. Gmina konsekwentnie stawia w ten sposób na wsparcie młodych osób szukających własnego lokum. Nie maleje zainteresowanie na mieszkania choćby przy ul. Kramarskiej i Wałowej. – Niestety wojna w Ukrainie i kryzys gospodarczy zatrzymał wiele inwestycji mieszkaniowych – mówi Burmistrz Nysy. – Dlatego chcemy pomóc nyskim rodzinom, które nie mają zdolności kredytowej, budując mieszkania komunalne i w formule SIM, czyli mieszkania na wynajem z opcją wykupu na własność. W okresie najbliższych 3-5 lat zbudujemy blisko 500 takich mieszkań.

W przyszłorocznym budżecie na fundusz sołecki zabezpieczono kwotę 875 tys. zł. Przewidziano też remonty i doposażanie świetlic wiejskich.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kondolencje

Kondolencje

13 czerwca 2024  

Pani Edycie Peikert, Prezes WiK AKWA

wyrazy głębokiego współczucia

z powodu śmierci Taty

składają, łącząc się w smutku,

Burmistrz Nysy

wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego w Nysie

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

12 czerwca 2024  

Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

Remont boiska przy dawnym Gim. 3

Remont boiska przy dawnym Gim. 3

11 czerwca 2024  

Rozpoczął się remont boiska przy byłym Gimnazjum nr 3.

Komunikat – debata nad raportem o stanie Gminy Nysa

Komunikat – debata nad raportem o stanie Gminy Nysa

11 czerwca 2024  

Podczas sesji Rady Miejskiej (w dniu 18 czerwca br.) mieszkańcy mogą wziąć udział w debacie nad raportem o stanie Gminy Nysa (zobacz raport https://bip.nysa.pl/?a=8020 ). Trzeba zebrać co najmniej 50 podpisów.

EFS Opolskie