Pogoda w Nysie

Niedziela 03.12.2023
Franciszka, Ksawerego i Kasjana
-9°C
PM10 - 22 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Budżet na przyszły rok przyjęty

Budżet na przyszły rok przyjęty

Kategoria: Aktualności
21 grudnia 2022
DRUKUJ

Przy tylko jednym głosie sprzeciwu, Rada Miejska przyjęła ostateczny kształt projektu budżetu na rok 2023. Gmina na inwestycje przeznaczy ponad 46 milionów złotych, w tym 13 milionów na remont stadionu Polonii Nysa.Od kilku lat jesteśmy regionalnym liderem w inwestycjach i chcemy, aby tak było w kolejnych latach – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz.

Inwestycje na dobrym poziomie

Głosowanie w sprawie przyjęcia budżetu odbyło się w czasie wczorajszej sesji Rady Miejskiej. Za przyjęciem budżetu wraz z autopoprawkami zagłosowało 18 radnych, 4 wstrzymało się od głosu. Wcześniej zgromadzeni mogli zapoznać się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej.  Planowane dochody gminy wyniosą ponad 270 milionów złotych, w tym dochody bieżące ponad 220 milionów złotych. Wydatki budżetowe ustalono na poziomie ponad 310 milionów. Deficyt będzie pokryty m.in. kredytami i pożyczkami oraz z wolnych środków. – Jest to na pewno budżet dostosowany do obecnej sytuacji, a więc oszczędny, bezpieczny, roztropny, ale wciąż nastawiony na inwestycje – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – W 2023 roku spółka NEC rozpocznie budowę ekociepłowni, dzięki czemu ciepło w naszych domach będzie tańsze. Z kolei Agencja Rozwoju Nysy zbuduje farmę fotowoltaiczną, która zapewni tani prąd dla całej gminy. Dzięki odwadze i determinacji naszych wszystkich spółek, na pewno będzie poprawiać się jakość życia mieszkańców.

Ponad 750 tys. będzie kosztować dalsza rozbudowa monitoringu miejskiego. W planach jest m.in wymiana części wysłużonych kamer. Część środków przesunięto z roku bieżącego na dokończenie w kolejnym. Mowa m.in. o budowie Centrum Przesiadkowego, rewitalizacji placu im. Generała G. Klapki, czy też rozpoczętej niedawno budowie tężni solankowej na Placu Paderewskiego. Co istotne, 27 milionów złotych na inwestycje będzie pochodzić z pozyskanych dotacji. Gmina czeka na rozstrzygnięcia kolejnych postępowań oraz na ogłoszenie kolejnych konkursów m.in. w ramach Polskiego Ładu, czy też Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozwoli to na sięganie po kolejne środki na niezbędne remonty ulic. Na przebudowę czeka m.in. skrzyżowanie ul. Grodkowskiej z Franciszkańską. W załączniku inwestycyjnym do budżetu wpisano m.in. budowę dróg w Jędrzychowie, przebudowę drogi w Hajdukach Nyskich, czy też opracowanie koncepcji przebudowy drogi w Siestrzechowicach. Gmina chce również kontynuować budowę tzw. bezpiecznych przejść dla pieszych oraz program wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Tylko w tym roku udało się wymienić ponad 450 opraw w mieście.

Rozwój mieszkalnictwa

Gmina w 2023 roku przeznaczy 21 milionów na rozwój mieszkalnictwa na osiedlu przy ul. Orląt Lwowskich. W 2023 roku zacznie się również budowa nowych budynków przy Szlaku Chrobrego. Gmina konsekwentnie stawia w ten sposób na wsparcie młodych osób szukających własnego lokum. Nie maleje zainteresowanie na mieszkania choćby przy ul. Kramarskiej i Wałowej. – Niestety wojna w Ukrainie i kryzys gospodarczy zatrzymał wiele inwestycji mieszkaniowych – mówi Burmistrz Nysy. – Dlatego chcemy pomóc nyskim rodzinom, które nie mają zdolności kredytowej, budując mieszkania komunalne i w formule SIM, czyli mieszkania na wynajem z opcją wykupu na własność. W okresie najbliższych 3-5 lat zbudujemy blisko 500 takich mieszkań.

W przyszłorocznym budżecie na fundusz sołecki zabezpieczono kwotę 875 tys. zł. Przewidziano też remonty i doposażanie świetlic wiejskich.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

Nyska Kronika Filmowa – odc. 417

1 grudnia 2023  

Geotermia w Nysie. Dziś powiemy o innowacyjnej inwestycji w naszym mieście. Będzie też o akcji dobroczynnej na lodowisku i kolejnych spektaklach w Nyskim Domu Kultury. Sprawdzimy również kiedy Nysa rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami.

Mikołajki pełne atrakcji!

Mikołajki pełne atrakcji!

1 grudnia 2023  

Już 6 grudnia Mikołajki! Z tej okazji Gmina Nysa przygotowała wiele atrakcji dla mieszkańców. Co ważne, sporo dziać się będzie nie tylko 6 grudnia, ale także w inne dni.

Akcja charytatywna na lodowisku

Akcja charytatywna na lodowisku

1 grudnia 2023  

Już w najbliższą NIEDZIELĘ zapraszamy Was serdecznie do udziału w naszej wspólnej akcji charytatywnej dla ciężko chorego Wojtusia Szlachetki.

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

Przełom w Gminie Nysa. Pozyskano fundusze na badawczy odwiert geotermalny

1 grudnia 2023  

Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze  na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.

EFS Opolskie