Pogoda w Nysie

Czwartek 28.09.2023
Wacława, Tymona i Marka
14°C
PM10 - 21 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Budżet Obywatelski – jakie zgłoszono pomysły?

Budżet Obywatelski – jakie zgłoszono pomysły?

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
16 grudnia 2021
DRUKUJ

27 wniosków wpłynęło w ramach tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego Gminy Nysa. Mieszkańcy wnioskowali m.in. o sfinansowanie wydarzeń integracyjnych w poszczególnych dzielnicach miasta, zapewnienie dodatkowych zajęć edukacyjnych dla 8-klasistów i maturzystów, czy też o wybudowanie placu zabaw na byłym poligonie i Górnej Wsi.

Stary Skorochów kontra nowy Skorochów. To jeden z pomysłów, jaki wpłynął w ramach inicjatywy mieszkańców. Zawody sportowe dla rodzin miałyby odbyć się przy stanicy WOPR. Wnioskowano też m.in. o zorganizowanie Nocy Świętojańskiej, rozbudowę elementów infrastruktury rekreacyjnej i montaż monitoringu w kilku sołectwach, stworzenie szlaku miniatur Nysek, czy też o zorganizowanie koncertu z okazji 150-lecia rocznicy konserwacji kościoła w Goświnowicach. – Warto podkreślić różnorodność zadań, a tym samym potrzeb mieszkańców – mówi Sekretarz Miasta, Piotr Bobak. – To kolejna edycja, w której mamy podział na obszary miejski i wiejskie.

Jeden z liderów zgłosił do Budżetu Obywatelskiego projekt zajęć z malarstwa intuicyjnego dla Seniorów. Proponowana lokalizacja to nyski DDP lub Jarnołtówek. Jak co roku nie zabrakło też zadań typowo inwestycyjnych. Mowa o montażu solarnego oświetlenia ulicznego przy ul. Kasztanowej w Skorochowie, budowy przystanku typu kiss and ride przy ul. Sudeckiej, budowy boiska do siatkówki plażowej przy Rodziewiczówny, czy też wykonanie utwardzonego przejścia przez Plac Paderewskiego. Mieszkańcy śródmieścia chcą z kolei wykonania dedykowanych zamykanych wiat śmietnikowych. Ciekawie przedstawia się też pomysł iluminacji architektonicznej Bazyliki Mniejszej i Dzwonnicy.

W tym roku nowością jest możliwość dofinansowania różnego typu imprez. Oprócz tych wspomnianych, wnioskowano o wsparcie drugiej edycji pikniku rodzinnego na FSD, rajdu pieszego „Nysa – Śląski Rzym – 799 lat istnienia”, czy też dnia dziecka na nowym pumptracku i turnieju futbolu australijskiego Nysa Cup. Jeden z inicjatorów wnioskował także o zamontowaniem tyrolki na Wieży Ciśnień, łączącej obiekt z Fortem Prusy. Innym pomysłem dla aktywnego spędzania czasu jest budowa drugiego w Nysie street workout parku. Proponowana inwestycja to ul. Brodzińskiego.

Po weryfikacji zgłoszonych wniosków gmina przedstawi oficjalną listę. Samo głosowanie mieszkańców przewidziano w dniach 4-21 lutego 2022 roku. Ostateczne wyniki poznamy 10 marca przyszłego roku.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Ogłoszenie o przetargu

Ogłoszenie o przetargu

27 września 2023  

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na zbycie prawa własności lokalu mieszkalnego.

Stypendia dla studentów

Stypendia dla studentów

27 września 2023  

1 października rozpoczyna się nabór wniosków w o przyznanie „Mieszkaniowego Stypendium Burmistrza Nysy”, „Stypendium Burmistrza Nysy” oraz „Stypendium Burmistrza Nysy dla Olimpijczyka”.

Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem stypendiów. Termin składania wniosków upływa dnia 15 października br.

Turniej siatkówki o Puchar Rektora PANS i Burmistrza Nysy

Turniej siatkówki o Puchar Rektora PANS i Burmistrza Nysy

25 września 2023  

W niedzielę 24 września roku na Hali Sportowej Naszej Uczelni przy ul. Głuchołaskiej zakończył się dwudniowy turniej siatkówki żeńskiej o Puchar Rektora Państwowej Akademii Nauk Stosowanych i Burmistrza Nysy, który został zorganizowany w ramach obchodów 800-lecia Nysy.

Nowy spektakl Teatru Miejskiego w Nysie

Nowy spektakl Teatru Miejskiego w Nysie

25 września 2023  

Teatr Miejski w Nysie zaprasza na spektakl ,,Okno na parlament”. Premiera już 8 października o godz. 18.00. 

EFS Opolskie