Pogoda w Nysie

Poniedziałek 24.01.2022
Felicji, Franciszka i Rafała
0°C
PM10 - 82 μg/m3
Stan powietrza - Dostateczny
Co to była za bitwa! Wojska Napoleona znów lepsze

Co to była za bitwa! Wojska Napoleona znów lepsze

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
3 sierpnia 2021
DRUKUJ

Bardzo dobra frekwencja i zupełnie nowe akcenty, nie tylko podczas samej bitwy – tak w skrócie można podsumować weekend z Twierdzą Nysa. Dzięki zaangażowaniu kilku nyskich stowarzyszeń, znów udało się pokazać potencjał jaki drzemie w nyskich fortyfikacjach.

Nadciąga Napoleon

Wojska rekonstruktorów zameldowały się w Śląskim Rzymie już w piątek. Tutaj organizatorzy nie musieli się obawiać o frekwencję. W kalendarzu bitew historycznych Nysa jest jednym z ulubionych punktów na mapie. W sobotę przed południem meldunek o przygotowaniach do wielkiej bitwy dowódcy regimentów złożyli Burmistrzowi Nysy i Sekretarzowi Miasta. Do walki zagrzewał też sam Napoleon. W tej roli ponownie zobaczyliśmy Piotra Zawadę z 12. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. – Impreza przednia, miło było znów zobaczyć naszych przyjaciół z całej Polski – mówi „Napoleon”. Dowódca nyskiego Fortu II Krzysztof Herman choć w stroju szeregowca, dyrygował wojskami francuzów, prusaków, czy też Austriaków. – Przed głównymi wydarzeniami zawsze robimy odprawę, ustalając przebieg potyczek – tłumaczy Herman. – Musimy pamiętać o bezpieczeństwie nie tylko uczestników, ale głównie obserwatorów. W tym roku skorzystaliśmy nawet z usług kaskaderów. Podczas przemarszu wojsk przez miasto prym wieli dudziarze z Częstochowy. Stały już akcentem był również udział zaprzyjaźnionego regimentu z Javornika, z nyskim rodzynkiem w składzie. Czeskie działa ponownie były jednymi z najgłośniejszych.

Promocja Nysy

XXI Dni Twierdzy Nysa były doskonałą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności nowego szlaku fortecznego wzdłuż obwałowań wysokich. Tutaj organizatorzy przygotowali manewry wojskowe. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, bo wojska ćwiczyły tam już przed rokiem, choć z powodu pandemii, bez udziału publiczności. W tym roku mogliśmy na żywo zobaczyć potyczkę wśród potężnych murów. W Głębinowie o skarb i piękną niewiastę walczyli piraci z Santo Domingo. Ostrzał Błękitnej Zatoki trwał z kilku statków. To był świetny wstęp do głównego akcentu DTN.

Zanim prezes PTTK Marcin Nowak zaprosił gości Fortu II na nocną bitwę, obiekt został otwarty do zwiedzania. Zwłaszcza turyści mogli dowiedzieć się o wielu ciekawych rzeczach, związanych z powstaniem i rozbudową obiektów militarnych w Nysie. Nie brakowało pytań o słynnych więźniów nyskich fortów, czy też o równie słynne korytarze kontrminerskie. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy, w tym strzelnicę asg. Zgrozę, a zarazem śmiech wzbudzał kat Jurko. Najpierw śmiertelnie poważny pokazywał narzędzia tortur, by po chwili grą słów uspokoić dzieci, że bać powinni się tylko… dorośli. Śmiałków do sprawdzenia tajemnic Izby Kata nie brakowało. Chętnych zwabiała przebiegła czarownica Katrina. – Izba przeszła ostatnio facelifting, a cały czas pracujemy nad kolejnymi elementami – mówi Jerzy Gadawski. Nowy duet szybko zyskał sympatię.

Salwy armatnie pod Nysą

Tym razem wielka bitwa zrodziła się z bójki w karczmie. Przez lunetę widział to sam Napoleon, który chwilę potem wydał rozkaz do ostrzału. Atakujących było dwa razy więcej, niż obrońców, stąd wynik potyczki mógł być tylko jeden. Mimo to, obrońcy twierdzy długo nie dawali za wygraną. W czasie inscenizacji nie zabrakło humorystycznych akcentów. Co roku poszczególne regimenty wykazują się nie lada pomysłowością. Po bitwie gościom podziękowano kolejnymi salwami. Były wspólne fotografie i biesiadowanie do rana.

Nocna Bitwa o Twierdzę Nysa zostanie pokazana m.in. w czeskiej telewizji. My na relację zapraszamy do Nyskiej Kroniki Filmowej. Premiera 6 sierpnia.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

PSG Sponsorem Tytularnym Stali Nysa!

24 stycznia 2022  

Polska Spółka Gazownictwa (PSG) została sponsorem tytularnym naszej drużyny siatkarskiej. Drużyna nosi teraz nazwę PSG Stal Nysa.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

Nyska Kronika Filmowa – odc. 319

21 stycznia 2022  

Dziś powiemy o kolejnym zatruciu czadem w Nysie. Tym razem do groźnego zdarzenia doszło przy ul. Bohaterów Warszawy. Będzie także o nowym wozie dla nyskich strażaków, zajęciach dla dzieci i dorosłych na krytej pływalni oraz kolejnej edycji Biegu Nyskiego, który wraca pod Halę Nysa. U nas także kolejne ostrzeżenie przed internetowymi naciągaczami, którzy obiecują 300 zł w zamian za szczepienie na Covid.

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 stycznia 2022  

Dziś obchodzimy Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Z okazji tych jakże wyjątkowych dni Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najlepsze życzenia.

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

Budżet Obywatelski – ostateczna lista zakwalifikowanych wniosków

21 stycznia 2022  

Zapraszamy do zapoznania się z ostateczną listą wniosków dopuszczonych do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego Gminy Nysa.

EFS Opolskie