Ćwiczenia Reduta Kardynalska 2024

Ćwiczenia Reduta Kardynalska 2024

Kategoria: Aktualności
2 lipca 2024
DRUKUJ

W sobotę, 29 czerwca 2024 r. na terenie Reduty Kardynalskiej w Nysie przy ulicy Wyspiańskiego odbyły się ćwiczenia pk. Reduta Kardynalska 2024.

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 9:00 odprawą strażaków ochotników, którą rozpoczął mł. bryg. Zenon Błoch. Następnie głos zabrali Komendant Powiatowy PSP w Nysie st. bryg. mgr inż. Paweł Gotkowski oraz Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Gminy Nysa druh Sebastian Jankowicz.

Następnie jednostki przystąpiły do ćwiczeń. Przygotowano cztery epizody:

– Pożar wewnętrzny oraz udzielanie KPP:

Zadaniem ochotników było podawanie prądu wody na palący się budynek z jednoczesnym przeszukiwaniem pomieszczeń celem odnalezienia osób zaginionych i lokalizacji zarzewi ognia. Następnie ewakuacja osób znajdujących się w pomieszczeniu oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

– Miejscowe zagrożenie (przewrócone drzewo):

Zadaniem ochotników było usunięcie przewróconego drzewa z drogi i udzielenie pomocy osobie poszkodowanej – w wyniku wypadku doszło do amputacji kończyny.

– Pożar lasu:

Zadaniem ochotników było ugaszenie pożaru terenu zalesionego przy Reducie Kardynalskiej z wykorzystaniem przepompowywania tj. zbudowania zasilania wodnego z punktu czerpania wody (rz. Nysa Kłodzka) przez tanker do miejsca podawania wody na linię gaśniczą.

– Wypadek komunikacyjny oraz udzielanie KPP:

Zadaniem ochotników było uwolnienie osób poszkodowanych z pojazdów z wykorzystaniem sprzętu pneumatycznego, udzielenie im niezbędnej pomocy oraz zabezpieczenie pojazdów.

Celem ćwiczeń było sprawdzenie możliwości operacyjno-taktycznych zadysponowanych sił podczas działań związanych z pożarami wewnętrznymi, pożarami lasu oraz miejscowymi zagrożeniami, doskonalenie alarmowania, dysponowanie, praktyczne wykorzystanie posiadanego sprzętu oraz doskonalenie umiejętności organizacji łączności współdziałania i dowodzenia.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nysie we współpracy z Gminą Nysa. Dostęp do budynku oraz pozorację zapewniło Stowarzyszenie Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. Witolda Pileckiego „Kryptonim T-IV” we współpracy z wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Nysie. W ćwiczeniach udział wzięło 11 jednostek OSP gminy Nysa w sile 55 ratowników.

Mimo bardzo trudnych warunków pogodowych – upał, wszystkie założenia udało się zrealizować bezpiecznie.

Redaktor: Adrian Kołodziej

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

12 lipca 2024  

W naszym mieście powstaną kolejne nowe mieszkania. Dziś w kronice powiemy też o pikniku rodzinnym nad Jeziorem Nyskim i muzycznej podróży na Placu Paderewskiego, a także o kolejnej rocznicy powodzi z 1997 roku.

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

12 lipca 2024  

Dzienny Dom Pobytu został laureatem VI edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”.

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

11 lipca 2024  

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi 13 lipca w Nysie. Na koncert zapraszają IPN i Kryptonim T-IV.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

10 lipca 2024  

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości odbędą się 11 lipca o godz. 9.00 pod tablicą przy Urzędzie Miejskim w Nysie, od strony ulicy Chodowieckiego.

EFS Opolskie