Cześć i chwała Bohaterom!

Cześć i chwała Bohaterom!

Kategoria: Aktualności
2 marca 2023
DRUKUJ

1 marca w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, cześć pamięci bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oddali m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, liczne stowarzyszenia oraz młodzież szkolna.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą majora Dekutowskiego, a później uczestnicy przeszli na plac Kopernika, pod pomnik Patriotom Polskim. W tym roku okolicznościowe przemówienie wygłosiła poseł na sejm RP, Katarzyna Czochara. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych i krótkiego programu artystycznego, które przygotowały podopieczne Dariusza Orłowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął Prezydent RP Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że: „ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).

Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu złożonego ludziom, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

20 maja 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 3 czerwca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

17 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Powiemy o najważniejszych imprezach w regionie. Dziś w kronice będzie też o wielkim ściganiu w Nysie, festiwalu pierogów i najsłynniejszym literackim romansie na deskach nyskiego teatru.

W niedzielę Jarmark św. Rity

W niedzielę Jarmark św. Rity

16 maja 2024  

Jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przy Sanktuarium św. Rity w godzinach 12-16.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

15 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Wiemy kto zaśpiewa na najważniejszych imprezach w regionie.

EFS Opolskie