1 marca w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, cześć pamięci bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oddali m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, liczne stowarzyszenia oraz młodzież szkolna.
Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą majora Dekutowskiego, a później uczestnicy przeszli na plac Kopernika, pod pomnik Patriotom Polskim. W tym roku okolicznościowe przemówienie wygłosiła poseł na sejm RP, Katarzyna Czochara. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych i krótkiego programu artystycznego, które przygotowały podopieczne Dariusza Orłowskiego.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął Prezydent RP Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że: „ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).
Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu złożonego ludziom, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Znany niemiecki artysta malarz Alfred Glockel mieszkający w partnerskim mieście Lüdinghausen w ramach współpracy w kwietniu br. wystawił swoje prace w Muzeum Powiatowym w Nysie. Teraz w obliczu powodzi, która nawiedziła Nysę postanowił się włączyć w pomoc i razem z burmistrzem Lüdinghausen Ansgarem Mertens i przewodniczącym DPG e. V Lüdinghausen Dirkiem Lagers i zorganizowali niezwykłą akcję charytatywną.
12 października br. od godziny 21:00 rozpocznie się dezynfekcja dróg w rejonie „Zamłynia” (między innymi ul. Jeziorna, 3 maja, Wiosenna, Tarnopolska, Nowogrodzka, Żytomierska, Lwowska, Stanisławowska, Krzemieniecka).