Pogoda w Nysie

Czwartek 28.09.2023
Wacława, Tymona i Marka
18°C
PM10 - 26 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Cześć i chwała Bohaterom!

Cześć i chwała Bohaterom!

Kategoria: Aktualności
2 marca 2023
DRUKUJ

1 marca w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, cześć pamięci bohaterom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia oddali m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, liczne stowarzyszenia oraz młodzież szkolna.

Uroczystości rozpoczęły się pod tablicą majora Dekutowskiego, a później uczestnicy przeszli na plac Kopernika, pod pomnik Patriotom Polskim. W tym roku okolicznościowe przemówienie wygłosiła poseł na sejm RP, Katarzyna Czochara. Jak co roku nie zabrakło pocztów sztandarowych i krótkiego programu artystycznego, które przygotowały podopieczne Dariusza Orłowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, ustanowione na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku.

Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta podjął Prezydent RP Lech Kaczyński. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że: „ustanowienie święta jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…).

Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu złożonego ludziom, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

28 września 2023  

Nyski Rynek miejscem spektakularnych imprez i spotkań. Odnowiony Rynek znakomicie sprawdził się jako miejsce dużych wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów.

III edycja jarmarku Pchli Targ

III edycja jarmarku Pchli Targ

28 września 2023  

Gmina Nysa i Agencja Rozwoju Nysy zapraszają na kolejną odsłonę jarmarku Pchli Targ.

Dni Słonecznika w Kępnicy

Dni Słonecznika w Kępnicy

28 września 2023  

Kępnica udowodniła już wielokrotnie, że potrafi organizować świetne imprezy. Przekonaliśmy się o tym choćby podczas tegorocznych gminnych dożynek. A już niedługo kolejne wydarzenie w sołectwie. Tym razem będą to tradycyjne Dni Słonecznika.

Ogłoszenie o przetargu

Ogłoszenie o przetargu

27 września 2023  

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na zbycie prawa własności lokalu mieszkalnego.

EFS Opolskie