DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
19 października 2022
DRUKUJ

W poniedziałek, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy w ramach „Rozmów o edukacji” odbyła się debata poświęcona ocenianiu pod hasłem „Weź mnie doceń, a nie oceń”. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Burmistrz Nysy pan Marek Rymarz, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie pani Małgorzata Leśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kopernikach pani Jolanta Kochanowska, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Nyskiej pani Edyta Mazurek. Do udziału w debacie zaproszeni zostali uczniowie reprezentujący klasy IV – VIII, rodzice oraz nauczyciele. Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej przedstawiciele Rady Pedagogicznej ZSP w Niwnicy wzięli udział w Wojewódzkiej Debacie o Ocenianiu w Kędzierzynie Koźlu.

Podczas debaty przedstawiony został model oceniania funkcjonujący w polskim szkolnictwie wraz z analizą wpływu ocen na poziom motywacji uczniów do nauki. Przypomniane zostały również zapisy zawarte w prawie oświatowym, informujące o celach oceniania i związanych z nimi wymaganiach wobec placówek oświatowych. Zgromadzeni goście zastanawiali się, jakie działania można podjąć, aby podnieść poziom motywacji do nauki i poczucie odpowiedzialności za własną przyszłość wśród uczniów. Podkreślono konieczność modyfikacji metod pracy z dziećmi i młodzieżą na zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, że najlepsze efekty przynosi uczenie się poprzez działanie, a każdy ma prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków. Zdaniem zebranych doskonałą alternatywą dla oceniania sumującego jest ocenianie kształtujące wspierające ucznia w procesie uczenia się, wskazujące to, co młody człowiek potrafi, a także nad czym i w jaki sposób powinien jeszcze popracować. Podczas debaty podkreślona została również rola rodziców w procesie dydaktycznym i znaczenie wsparcia z ich strony, które pomaga dzieciom nie tylko w odnoszeniu sukcesów, ale również w radzeniu sobie z niepowodzeniami.

Debata spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich jej uczestników. Podkreślono, że temat oceniania budzi wiele emocji, gdyż jest jednym z ważniejszych w polskiej szkole. Dzięki oddolnym inicjatywom możliwe są działania wspierające uczniów i uświadamiające im, że nie uczą się wyłącznie dla ocen, ale poszerzając wiedzę i zdobywając nowe umiejętności zaspokajają swoją potrzebę samorealizacji. Działania zaproponowane przez wszystkich uczestników procesu edukacyjnego biorących udział w debacie stanowią doskonałą bazę do analizy, wyciągania wniosków i wprowadzania w życie rozwiązań, które sprawią, że nauka będzie postrzegana przede wszystkim jak nabywanie kompetencji kluczowych ułatwiających start w dorosłe życie.

 

Informacja i foto: ZSP w Niwnicy

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

12 lipca 2024  

W naszym mieście powstaną kolejne nowe mieszkania. Dziś w kronice powiemy też o pikniku rodzinnym nad Jeziorem Nyskim i muzycznej podróży na Placu Paderewskiego, a także o kolejnej rocznicy powodzi z 1997 roku.

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

12 lipca 2024  

Dzienny Dom Pobytu został laureatem VI edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”.

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

11 lipca 2024  

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi 13 lipca w Nysie. Na koncert zapraszają IPN i Kryptonim T-IV.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

10 lipca 2024  

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości odbędą się 11 lipca o godz. 9.00 pod tablicą przy Urzędzie Miejskim w Nysie, od strony ulicy Chodowieckiego.

EFS Opolskie