Pogoda w Nysie

Środa 30.11.2022
Andrzeja, Maury i Konstantego
0°C
PM10 - 50 μg/m3
Stan powietrza - Umiarkowany
DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
19 października 2022
DRUKUJ

W poniedziałek, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy w ramach „Rozmów o edukacji” odbyła się debata poświęcona ocenianiu pod hasłem „Weź mnie doceń, a nie oceń”. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Burmistrz Nysy pan Marek Rymarz, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie pani Małgorzata Leśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kopernikach pani Jolanta Kochanowska, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Nyskiej pani Edyta Mazurek. Do udziału w debacie zaproszeni zostali uczniowie reprezentujący klasy IV – VIII, rodzice oraz nauczyciele. Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej przedstawiciele Rady Pedagogicznej ZSP w Niwnicy wzięli udział w Wojewódzkiej Debacie o Ocenianiu w Kędzierzynie Koźlu.

Podczas debaty przedstawiony został model oceniania funkcjonujący w polskim szkolnictwie wraz z analizą wpływu ocen na poziom motywacji uczniów do nauki. Przypomniane zostały również zapisy zawarte w prawie oświatowym, informujące o celach oceniania i związanych z nimi wymaganiach wobec placówek oświatowych. Zgromadzeni goście zastanawiali się, jakie działania można podjąć, aby podnieść poziom motywacji do nauki i poczucie odpowiedzialności za własną przyszłość wśród uczniów. Podkreślono konieczność modyfikacji metod pracy z dziećmi i młodzieżą na zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, że najlepsze efekty przynosi uczenie się poprzez działanie, a każdy ma prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków. Zdaniem zebranych doskonałą alternatywą dla oceniania sumującego jest ocenianie kształtujące wspierające ucznia w procesie uczenia się, wskazujące to, co młody człowiek potrafi, a także nad czym i w jaki sposób powinien jeszcze popracować. Podczas debaty podkreślona została również rola rodziców w procesie dydaktycznym i znaczenie wsparcia z ich strony, które pomaga dzieciom nie tylko w odnoszeniu sukcesów, ale również w radzeniu sobie z niepowodzeniami.

Debata spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich jej uczestników. Podkreślono, że temat oceniania budzi wiele emocji, gdyż jest jednym z ważniejszych w polskiej szkole. Dzięki oddolnym inicjatywom możliwe są działania wspierające uczniów i uświadamiające im, że nie uczą się wyłącznie dla ocen, ale poszerzając wiedzę i zdobywając nowe umiejętności zaspokajają swoją potrzebę samorealizacji. Działania zaproponowane przez wszystkich uczestników procesu edukacyjnego biorących udział w debacie stanowią doskonałą bazę do analizy, wyciągania wniosków i wprowadzania w życie rozwiązań, które sprawią, że nauka będzie postrzegana przede wszystkim jak nabywanie kompetencji kluczowych ułatwiających start w dorosłe życie.

 

Informacja i foto: ZSP w Niwnicy

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

29 listopada 2022  

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku  przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

28 listopada 2022  

Spółka Ekom rozpoczęła montaż iluminacji świetlnych. Jak co roku będą nam przypominać o zbliżających się świętach. Gmina zdecydowała się na zakup dwóch nowych elementów. Co stanie obok karocy, aniołka czy wielkiej bombki? Odpowiedź już 3 grudnia, kiedy to przy okazji II Nocnego Biegu Mikołajkowego nastąpi zapalenie iluminacji.

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

28 listopada 2022  

Spółka NEC informuje, że od 29 listopada br. rozpoczyna sprzedaż węgla (1,5 tony) dla odbiorców indywidualnych, którzy otrzymali decyzję wydaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie. Nec – Nysa Sp. z o.o. będzie sprzedawał i wydawał węgiel na podstawie listy osób przesłanych drogą elektroniczną z OPS.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

28 listopada 2022  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 5 grudnia 2022 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się ostatni w tym roku comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie