Pogoda w Nysie

Poniedziałek 04.03.2024
Łucji, Kazimierza i Eugeniusza
10°C
PM10 - 35 μg/m3
Stan powietrza -
DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

DEBATA „WEŹ MNIE DOCEŃ, A NIE OCEŃ” W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W NIWNICY

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
19 października 2022
DRUKUJ

W poniedziałek, w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Niwnicy w ramach „Rozmów o edukacji” odbyła się debata poświęcona ocenianiu pod hasłem „Weź mnie doceń, a nie oceń”. Wzięli w niej udział zaproszeni goście: Burmistrz Nysy pan Marek Rymarz, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie pani Małgorzata Leśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Kopernikach pani Jolanta Kochanowska, wicedyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Nyskiej pani Edyta Mazurek. Do udziału w debacie zaproszeni zostali uczniowie reprezentujący klasy IV – VIII, rodzice oraz nauczyciele. Warto wspomnieć, że kilka dni wcześniej przedstawiciele Rady Pedagogicznej ZSP w Niwnicy wzięli udział w Wojewódzkiej Debacie o Ocenianiu w Kędzierzynie Koźlu.

Podczas debaty przedstawiony został model oceniania funkcjonujący w polskim szkolnictwie wraz z analizą wpływu ocen na poziom motywacji uczniów do nauki. Przypomniane zostały również zapisy zawarte w prawie oświatowym, informujące o celach oceniania i związanych z nimi wymaganiach wobec placówek oświatowych. Zgromadzeni goście zastanawiali się, jakie działania można podjąć, aby podnieść poziom motywacji do nauki i poczucie odpowiedzialności za własną przyszłość wśród uczniów. Podkreślono konieczność modyfikacji metod pracy z dziećmi i młodzieżą na zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, że najlepsze efekty przynosi uczenie się poprzez działanie, a każdy ma prawo do popełniania błędów i wyciągania z nich konstruktywnych wniosków. Zdaniem zebranych doskonałą alternatywą dla oceniania sumującego jest ocenianie kształtujące wspierające ucznia w procesie uczenia się, wskazujące to, co młody człowiek potrafi, a także nad czym i w jaki sposób powinien jeszcze popracować. Podczas debaty podkreślona została również rola rodziców w procesie dydaktycznym i znaczenie wsparcia z ich strony, które pomaga dzieciom nie tylko w odnoszeniu sukcesów, ale również w radzeniu sobie z niepowodzeniami.

Debata spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony wszystkich jej uczestników. Podkreślono, że temat oceniania budzi wiele emocji, gdyż jest jednym z ważniejszych w polskiej szkole. Dzięki oddolnym inicjatywom możliwe są działania wspierające uczniów i uświadamiające im, że nie uczą się wyłącznie dla ocen, ale poszerzając wiedzę i zdobywając nowe umiejętności zaspokajają swoją potrzebę samorealizacji. Działania zaproponowane przez wszystkich uczestników procesu edukacyjnego biorących udział w debacie stanowią doskonałą bazę do analizy, wyciągania wniosków i wprowadzania w życie rozwiązań, które sprawią, że nauka będzie postrzegana przede wszystkim jak nabywanie kompetencji kluczowych ułatwiających start w dorosłe życie.

 

Informacja i foto: ZSP w Niwnicy

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy

4 marca 2024  

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Powstańców Śląskich w Nysie prowadzonej przez Gminę Nysa.

 

 

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

1 marca 2024  

Dziś powiemy o tym jak zmieni się Ośrodek AKWA Marina, będzie również o siatkarskich emocjach w kolejnej edycji Pucharu Polski kobiet. Powiemy także o obchodach święta Żołnierzy Niezłomnych.

Stypendia artystyczne wręczone!

Stypendia artystyczne wręczone!

1 marca 2024  

W dniu 29 lutego 20204 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych dla uczniów szkół podstawowych i średnich za rok szkolny 2022/2023.

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

1 marca 2024  

Grupa ORLEN została sponsorem strategicznym turniejów finałowych o TAURON Puchar Polski. Współpraca z jedną z największych firm w Europie dotyczy zarówno kobiecej, jak i męskiej edycji pucharowych rozgrywek w 2024 roku.

EFS Opolskie