”DESperaci” w Ludinghausen

”DESperaci” w Ludinghausen

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport, Miasta partnerskie
24 czerwca 2024
DRUKUJ

W niedzielne popołudnie 16 czerwca w Szkole Zawodowej Richarda von Weizsackera w Ludinghausen odbył się międzynarodowy koncert , który zabrał słuchaczy w magiczną muzyczną podróż dookoła świata. Organizatorem koncertu był chór „Glocke” . Nysę reprezentował zespół „DESperaci”, który powstał w  październiku 2023r.

Do Ludinghausen zespół z Nysy pojechał na zaproszenie chóru „Glocke”, z którym współpracował wcześniej wiele lat temu jako „Chór Camerata Nysa”. Koncert rozpoczął się hymnem na cześć Ludinghausen. Dwoje prowadzących Ulrike Schlottbohm i  Gunter Sterz  zapraszali słuchaczy  w odwiedziny do poszczególnych krajów, przeplatając prezentacje piosenek zabawnymi tekstami anegdotami. I tak z Ludinghausen  przenieśliśmy się Munsterland, następnie do Tyrolu, Czech i do Polski. I tutaj nastąpiło pierwsze połączenie obu zespołów, które wspólnie wykonały polską ludową pieśń miłosną  „Doliny, doliny”, przy akompaniamencie dyrygentki chóru „Glocke” Marii Howing, a dyrygowała dyrygentka Ewa Wróblewska

Następnie  zespół z Nysy wykonał  utwory w opracowaniu czterogłosowym a’capella: „Siyahamba”, „Uwertura do opery „Cyrulik Sewilski” G. Rossiniego, „Wielka Woda” oraz „Yellow Submarine”. Występ został bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która nagrodziła artystów gromkimi brawami.

Potem Ulrike Schlottbohm poprowadziła publiczność do Francji, Włoch i Hiszpanii, wykonując piękne piosenki z tych krajów. Kolejny solista – Helmut Kersting zabrał słuchaczy do Grecji i dalej do Egiptu i  Ameryki . Po krótkiej przerwie oba zespoły połączyły się ponownie, by wspólnie pożeglować przy dźwiękach pięknej starej pieśni „I am sailing” i powrócić do Ludinghausen. Połączonymi zespołami  dyrygowała Ewa Wróblewska, a na fortepianie akompaniował Andreas Lobisch.

Po zakończeniu koncertu goście z Polski podziękowali za zaproszenie, gorące przyjęcie, wspaniałą i serdeczną atmosferę, która towarzyszyła podczas całego pobytu. W ramach podziękowania „DESperaci” wręczyli burmistrzowi Ludinghausen – Ansgarowi Mertensowi, dyrygentce chóru „Glocke” – Marii Howing oraz Gunteroewi Sterz drobne upominki przekazane od gminy, wśród których były również drobiazgi wykonane przez członków zespołu.

Pobyt obfitował w wiele atrakcji i uczuciowych momentów. W sobotę gości z Polski powitał burmistrz miasta Ansgar Mertens wraz z Drikiem Lagersem – prezesem Towarzystwa Niemiecko- Polskiego i Christophem Davidsem, który oprowadzał po mieście. Polacy zaśpiewali też w Kościele w Ludinghausen i Munster, co było dla nich dużym przeżyciem ze względu na miejsce i wrażenia akustyczne, a co ciekawe były to nie planowane występy zainicjowane przez samych gospodarzy.

 

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

Nyska Kronika Filmowa – odc. 448

12 lipca 2024  

W naszym mieście powstaną kolejne nowe mieszkania. Dziś w kronice powiemy też o pikniku rodzinnym nad Jeziorem Nyskim i muzycznej podróży na Placu Paderewskiego, a także o kolejnej rocznicy powodzi z 1997 roku.

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

Dzienny Dom Pobytu zakupi defibrylatory oraz sprzęt do pierwszej pomocy

12 lipca 2024  

Dzienny Dom Pobytu został laureatem VI edycji programu „Wzmocnij Swoje Otoczenie”.

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi w Nysie

11 lipca 2024  

Tadeusz „Tadek” Polkowski wystąpi 13 lipca w Nysie. Na koncert zapraszają IPN i Kryptonim T-IV.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa

10 lipca 2024  

Zapraszamy na obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Uroczystości odbędą się 11 lipca o godz. 9.00 pod tablicą przy Urzędzie Miejskim w Nysie, od strony ulicy Chodowieckiego.

EFS Opolskie