Mieszkania komunalne – Franciszkańska

Data publikacji: 24 września 2020

W pierwszym kwartale 2021 roku Agencja Rozwoju Nysy odda do użytku 98 nowych mieszkań komunalnych przy ul. Franciszkańskiej. To o kilka miesięcy wcześniej niż pierwotnie planowano. Mieszkania wejdą w zasób komunalny gminy. Aby otrzymać mieszkanie w przyszłym roku wnioski należy złożyć do 31 grudnia br.

Impuls inwestycyjny

O tym, że Nysa potrzebuje nowych mieszkań nikogo nie trzeba przekonywać. Dzięki inwestycjom samorządowym oraz prywatnych deweloperów niebawem przybędzie kilkaset nowych mieszkań. Imponująco wyglądają wizualizacje nowych bloków przy Zwycięstwa i Orzeszkowej, czy Słowiańskiej ale w pierwszej kolejności do użytku zostaną oddane te wybudowane przy współudziale Banku Gospodarstwa Krajowego. ARN może już powoli szykować klucze. Z kolei mieszkańcy liczą na niższe ceny wynajmu i kupna.

Wygodnie i nowocześnie

Łączna powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych przy Franciszkańskiej to ponad 5.600 m². Co ciekawie, mieszkania będą oddane w stanie deweloperskim, a nie jak zakładano na początku budowy w stanie surowym. Oprócz tego przewidziano miejsce na kilka lokali użytkowych. Dla ułatwienia w każdym bloku będzie do dyspozycji winda, a na osiedlu nie zabraknie nowocześnie zaprojektowanej zieleni. – 2 parkingi już widać, trzeci powstanie niebawem, a pod koniec inwestycji przybędzie nowoczesny i największy w Nysie plac zabaw dla dzieci – wylicza Bogdan Wyczałkowski, prezes Agencji Rozwoju Nysy. Gmina dla lepszego skomunikowania osiedla z ruchliwą ul. Grodkowską planuje budowę nowego ronda. – Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Dróg Samorządowych – mówi Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Inwestycja będzie realizowana w przyszłym roku.

 

fot. Nowe bloki na osiedlu Podzamcze w Nysie. Planowane oddanie do użytku to wiosna 2021 roku.

Kryterium dochodowe

Osoby ubiegające się o najem lokali z zasobu komunalnego muszą spełniać obowiązujące kryteria, określone przez Radę Miejską w Nysie. Przede wszystkim nie można posiadać praw do innej nieruchomości lokalnej. Komisja lokalowa będzie brać pod uwagę również m.in. dochód (dla gospodarstwa 1-osobowego – do 2.700 zł/na osobę; dla gospodarstwa wieloosobowego – do 2.400 zł/na osobę). Aby znaleźć się na liście osób oczekujących na najem mieszkania w roku 2021, wnioski należy złożyć w Urzędzie Miejskim jeszcze w tym roku.

Ponadto najemcy, którzy posiadają już lokal przydzielony przez gminę mogą składać wnioski o zamianę lokalu w celu poprawy warunków bytowych. W tym przypadku, oprócz podstawowych kryteriów, osoby te muszą posiadać tytuł prawny do zajmowanego mieszkania i nie zalegać z opłatami za czynsz.

14 zł za metr

Czynsz nowych mieszkań prawdopodobnie będzie wynosić około 14 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Przy mieszkaniu o powierzchni 50 m2 przekłada się na kwotę 700 zł. Agencja Rozwoju Nysy z chwilą podpisania umowy pobierać będzie również kaucję w wysokości 6-krotnego czynszu.  Jak tłumaczy prezes ARN, w przypadku nowych lokali jest to nieuniknione.

WNIOSEK > przejdź do informacji

DEDYKOWANA INFOLINIA 77 40 80 618

fot. ulotka – nowe mieszkania w Nysie – kryteria przyznawania