Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej jest ogólnopolskim, samorządnym, trwałym stowarzyszeniem, które zrzesza Ochotnicze Straże Pożarne i inne osoby prawne w celu reprezentowania ich interesów oraz propagowania i realizacji celów statutowych. Związek wykonuje zadania o charakterze użyteczności publicznej w zakresie ochrony przeciwpożarowej, wspiera różnorodne formy pracy kulturalno-oświatowej, popularyzuje dorobek historyczny ruchu strażackiego, rozwija działalność artystyczną i sportową w Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Celem Związku jest w szczególności:
- działanie na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i zagrożeniami ekologicznymi lub innymi miejscowymi zagrożeniami,
- rzecznictwo i reprezentowanie członków Związku wobec organów administracji publicznej,
- wykonywanie zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej zleconych przez organy administracji publicznej,
- współtworzenie i opiniowanie aktów normatywnych dotyczących ochrony przeciwpożarowej,
- działanie na rzecz ochrony środowiska,
- informowanie o występujących zagrożeniach pożarowych i innych zagrożeniach miejscowych oraz sposobach im zapobiegania,
- rozwijanie i upowszechnianie działalności kulturalnej,
- rozwijanie i krzewienie kultury fizycznej i sportu,
- organizowanie pożarniczego i obronnego wychowania dzieci i młodzieży.
Na terenie Gminy Nysa działa Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Nysie w składzie:
- Sebastian Jankowicz – prezes
- Stanisław Czepiel – wiceprezes
- Marcin Lichoń – wiceprezes
- Wojciech Zwardoń – komendant gminny
- Danuta Naciasta – sekretarz
- Irena Pałczyk – skarbnik
- Bogdan Sztandera – członek prezydium
Jednostki OSP
W Polsce Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej funkcjonują jako organizacje pozarządowe w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej i stanowią ważny element krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego bezpieczeństwa państwa.
Do głównych zadań realizowanych przez jednostki OSP:
- gaszenie pożarów;
- ratownictwo techniczne, w szczególności na drogach;
- ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i zwierząt oraz zagrożonego mienia;
- oznakowanie i zabezpieczenie miejsc prowadzenia działań ratowniczych,
- prowadzenie działań ratowniczych na obszarach wodnych, w tym podczas powodzi,
- usuwanie skutków zdarzeń w szczególności po przejściu anomalii pogodowych i udzielanie pomocy socjalnej poszkodowanym.
Ochotnicze straże pożarne ściśle współdziałają z jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz innymi podmiotami i instytucjami w celu zapewnienia bezpieczeństwa obywateli na terenie swego działania (miasta i gminy) lub wspomagają sąsiednie obszary w ramach odwodów operacyjnych lub uzgodnień o pomocy wzajemnej.
W Gminie Nysa działa jedenaście Jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, w tym dwie włączone do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego:
- OSP Domaszkowice
Prezes OSP – Marian Butor
Naczelnik OSP – Piotr Rypień
Posiadany rodzaj sprzętu:
- GCBA 4/12 STEYR 791
- Przyczepa wężowa 100/200
- GLBM 0,1/2 Ford
Historia Jednostki OSP Domaszkowice sięga 1945 roku.
- OSP Koperniki
Prezes OSP – Jan Wróblewski
Naczelnik OSP – Władysław Cwajna
Rodzaj sprzętu:
- GBA 2/18/3,5 STEYR
Jednostki OSP Koperniki sięga 1945 roku. Po założeniu jednostka wyposażona była w wóz konny z pompą ręczną. W kolejnych latach jednostka była wyposażana w coraz to lepsze samochody oraz sprzęt pożarniczy. W ciągu ostatnich lat został zrobiony remont świetlicy w budynku remizy oraz został wykonany w remizie węzeł sanitarny. Cała remiza została ocieplona i wykonano nowy podjazd do remizy z kostki granitowej. W roku 2010 jednostka otrzymała sztandar, ufundowany przez mieszkańców, który jest dowodem szacunku i zaufania lokalnej społeczności. OSP Kopernika w roku 2011 otrzymała samochód pożarniczy Steyr z pełnym wyposażeniem, który odpowiada wymaganiom na obsługiwanym terenie przez jednostkę. Strażacy ochotnicy włączają się do wielu prac na rzecz sołectwa m.in. utrzymanie terenów zielonych, rewitalizacja terenów rekreacyjnych przy Wiejskim Domu Kultury. Prowadzą i współuczestniczą w działalności kulturalnej na rzecz środowiska, współorganizują wieczory opłatkowe, dożynki, festyny i wieczory integracyjne.
- OSP Kępnica
Prezes OSP – Jan Kwaśnik
Naczelnik OSP – Łukasz Jankowicz
Rodzaj sprzętu:
- GBA-Rt3/3,6 SCANIA
- GBM 0,5/4 Lublin III
Historia Jednostki OSP Kępnica sięga 1968 roku.
- OSP Kubice
Prezes OSP – Bogdan Sztandera
Naczelnik OSP – Tadeusz Kwarciński
Rodzaj sprzętu:
- STEYR 13S23 2/16
- Przyczepa kuchnia polowa
Historia Jednostki OSP Kubice sięga 1945 roku.
- OSP Lipowa
Prezes OSP – Daniel Kubica
Naczelnik OSP – Robert Feruś
Rodzaj sprzętu:
- GLBA 1/12 Mercedes
Historia OSP Lipowa sięga 1944 roku – jest to najstarsza jednostka w Gminie Nysa.
- OSP KSRG Niwnica
Prezes OSP – Bogusław Prasak
Naczelnik – Zbigniew Sypień
Rodzaj sprzętu:
- GCBA 6/32 Jelcz
Historia OSP Niwnica sięga 1948 roku, kiedy to w straży obejmuje Leopold Ornatowicz, tworząc przy tym pierwszy Zarząd, w którego skład wchodzili panowie Makara i Herman. Do nich dołączyli kolejni panowie, a licząca 10 osób jednostka powoli zaczęła organizować sobie sprzęt i umundurowanie. Jednostka swoją działalność z samochodem LUBLIN rozpoczyna w starym zakładzie dachówkarskim, który udało się wyremontować. W 1984 roku następuję przełom, bowiem jednostka otrzymuje nowy typowy samochód gaśniczy GCBA Jelcz. Od tego czasu jednostka ta stanowi jedno z podstawowych ogniw w systemie operacyjno-technicznym rejonu nyskiego. Cztery lata później jednostka otwiera nową remizę strażacką, a w 1992 roku bierze udział w słynnym pożarze w Kuźni Raciborskiej (za ofiarne poświęcenie i ratowanie lasów po wielkim pożarze dwaj druhowie z OSP Niwnica wyróżnieni zostali złotymi medalami). W listopadzie 2005 roku OSP Niwnica otrzymuje nowy samochód marki Ford Transit zakupiony przez Urząd Miejski w Nysie z dofinansowaniem Zarządu Głównego ZOSP RP, a trzy lata później zostają zorganizowane obchody 60-lecia OSP Niwnica. W tym samym roku rozpoczyna się remont samochodu GCBA Jelcz. W 2015 roku jednostka zostaje włączona do struktur Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dwa lata później, w poniedziałek, 4 grudnia na placu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie odbyło się uroczyste przekazanie średniego samochodu ratowniczo–gaśniczego Star 1466, który zastąpił Forda Transita (przekazanego do OSP Domaszkowice).
- OSP KSRG Rusocin
Prezes OSP – Marcin Lichoń
Naczelnik OSP – Mateusz Mikulec
Rodzaj sprzętu:
- GBA Rt 3/16/300 VOLVO
- GCBA – Rt 4,5/32/450 Jelcz (przechowywany w Jednostce OSP Regulice)
- GBA 2,5/16 Star
Historia Jednostki OSP Rusocin sięga 1947 roku, jej siedzibą była i jest nadal obecna remiza. Natomiast od 1995 roku po dziś dzień jednostka działa w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2007 roku jednostka świętowała swoje 70-lecie. W styczniu 2019 roku jednostka otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy VOLVO FL GBA 3/16 z napędem 4×4 ze zbiornikiem na wodę o pojemności 3000 l.
- OSP Regulice
Prezes OSP – Jerzy Charytanowicz
Naczelnik OSP – Oktawian Baranowski
Rodzaj sprzętu:
- GLBM 0,7/0,1 Lublin III
- Przyczepa pożarnicza
Jednostka OSP Regulice rozpoczęła swoją działalność w 1983 roku (jest to najmłodsza jednostka w Gminie Nysa). Jej głównymi założycielami byli prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Władysław Bojar oraz pracownik tejże spółdzielni Mieczysław Pamuła. Od początku istnienia jednostka związana była z RSP, która użyczyła część swoich pomieszczeń na potrzeby zorganizowania remizy dla strażaków ochotników. Szybko okazało się, że tego typu rozwiązanie utrudnia rozwój jednostki, dlatego też jednostka przez 30 lat walczyła o wybudowanie nowoczesnej remizy. Sprawa ta w końcu ruszyła, bowiem Gmina Nysa końcem 2017 roku przystąpiła do realizacji I etapu budowy remizy, a w lipcu 2019 roku uroczyście otwarto dwa nowe boksy garażowe. To nie koniec walki bowiem cały projekt zakłada poza boksami garażowymi wybudowanie szatni, pomieszczeń biurowych, łazienek oraz przede wszystkim świetlicy. Cały obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb funkcjonowania jednostek straży OSP w XXI wieku i pozwoli na dalszy rozwój jedynej jednostki położonej w zachodniej części gminy – sąsiadującej z nowo wybudowaną obwodnicą zachodnią Nysy.
- OSP Wierzbięcice
Prezes OSP – Wojciech Szul
Naczelnik OSP – Mariusz Skalny
Rodzaj sprzętu:
- GLBM 0,1/0,2 Ford
Historia Jednostki OSP Wierzbięcice sięga 1947 roku.
- OSP Wyszków Śląski
Prezes OSP – Stanisław Zaryczański
Naczelnik OSP – Tomasz Wachowiak
Rodzaj sprzętu:
- GLBA 0,8/4 Mercedes
- Przyczepa wężowa 100/200
Historia Jednostki OSP Wyszków Śląski sięga 1949 roku.
- OSP Przełęk
Prezes OSP – Tadeusz Pałczyk
Naczelnik OSP – Marek Pawlik
Rodzaj sprzętu:
- STEYR 590 GBA 2/16
- ŻUK A-156 GLM 8
Historia Jednostki OSP Przełęk sięga 1948 roku.