Nyskie Księstwo Jezior i Gór – zadanie pn. ,,Wpływ Produktów Lokalnych na rozwój obszarów wiejskich”

Data publikacji: 13 października 2023

Nyskie Księstwo Jezior i Gór w dniu 10 września 2023 r. uczestniczyło w Święcie Miodu oraz realizowało zadanie pn. ,,Wpływ Produktów Lokalnych na rozwój obszarów wiejskich”, w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na Placu Paderewskiego w ramach tego zadania zapewniono stanowiska wystawiennicze, jedno stanowisko warsztatowe pokazujące lokalne rzemiosło – malowanie pierników oraz 3 stanowiska promocyjno-degustacyjne z lokalnymi miodami, mini pączkami z różą oraz ziemniakami na ciepło z sosem. Ponadto w tym dniu w Centrum Produktu Lokalnego odbyły się warsztaty ginących zawodów z malowania ceramiki oraz degustacja pasztecików z mięsem. Podczas warsztatów lokalni twórcy ludowi podzielili się z uczestnikami tradycją oraz doświadczeniem dotyczącym rękodzielnictwa. Zaplanowane stoiska wystawiennicze z degustacją produktów i potraw lokalnych zostały stworzone przez właścicieli certyfikowanych Produktów Lokalnych.

W kolejnym etapie projektu przeprowadzono dwa szkolenia kulinarne. Szkolenia miały miejsce w Centrum Produktu Lokalnego w Nysie i zostały przeprowadzone przez profesjonalnego szefa kuchni, który pracuje z produktami lokalnymi na co dzień. Celem szkolenia było ułatwianie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju. Podczas szkolenia przygotowano 4 dania z produktów lokalnych, a myślą przewodnią szkolenia była idea ‘zero waste’ czyli maksymalne wykorzystanie surowców spożywczych, zmniejszając objętość odpadków ekologicznych. Uczestnicy szkolenia mieli okazję porozmawiać na temat prowadzenia lokalnej działalności turystycznej, która co roku sprowadza do naszego regionu setki turystów. Jednocześnie odbyły się warsztaty ginących zawodów z malowania biżuterii drewnianej, a także degustacja lokalnych olejów tłoczonych na zimno.

Wszystkie wymienione działania miały na celu promocję regionu oraz upowszechnianie wiedzy i doświadczeń dotyczących ginących zawodów, lokalnego rękodzieła i wykorzystania produktów lokalnych.