ROWEREM WOKÓŁ NYSY – trasa 1

Data publikacji: 17 sierpnia 2021

Trasa nr 1: Wokół Jeziora Nyskiego (34,7 km)

Łatwa i niezbyt długa trasa, doskonała na rodzinną wycieczkę, którą można połączyć z wypoczynkiem nad wodą. Na trasie mamy okazję poznać dokładnie brzegi Jeziora Nyskiego – największej atrakcji turystycznej okolic Nysy. Początek wycieczki prowadzi wzdłuż bardziej dzikich i rzadziej uczęszczanych, południowych wybrzeży zbiornika. W drodze powrotnej mijamy z kolei Nyską Riwierę pełną ośrodków wypoczynkowych, knajpek i licznych atrakcji dla miłośników sportów wodnych i wypoczynku na plaży. Większa część trasy pokrywa się z turystycznym Szlakiem Kopernikowskim i biegnie dobrze utrzymanymi drogami gruntowymi, z dala od ruchu samochodowego.

MAPA TRASY:  https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1SNehmm3Imb3r8sid5wwnF-rBMEnqbfp4&usp=sharing

 

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie

Monumentalna świątynia stoi w nyskim Rynku. Widoczna z daleka dominuje nad panoramą miasta. Oprócz pięknej gotyckiej architektury wyróżnia ją jeden z najbardziej spadzistych dachów w Europie o powierzchni aż 4 tys. metrów kwadratowych. Wedle legend w miejscu, w którym stoi bazylika, istniało dawniej miejsce kultu pogańskiego. Pierwsza drewniana kaplica powstała tu już w drugiej połowie X wieku. Pierwszy murowany kościół stanął pod koniec XII wieku. Obecna świątynia powstawała na początku XV wieku. Budowano ją na wzór katedry gnieźnieńskiej, o czym świadczą identyczne przekroje poziome obu kościołów. Z patronem świątyni związana jest oparta na faktach legenda z czasów wojny trzydziestoletniej. Kiedy wojska szwedzkie opuszczały Nysę, podpalono całe miasto, podkładając ogień w wielu miejscach. Przerażeni nyscy mieszczanie zgromadzili się w bazylice, żarliwymi modlitwami błagając św. Jakuba o ratunek. Niespodziewanie bezchmurne wcześniej niebo zasnuło się chmurami i spadł ulewny deszcz, który ugasił wszystkie pożary. Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie to drugi po bazylice mariackiej w Gdańsku największy pod względem kubatury kościół w Polsce. W jego wnętrzu zachowały się elementy wyposażenia z okresu gotyku, renesansu i baroku. Niestety większość wyposażenia została zniszczona podczas II wojny światowej, jednak w kościele wciąż spotkać można wiele bezcennych przykładów sztuki sakralnej. Tuż obok bazyliki stoi czterokondygnacyjna, gotycka dzwonnica z przełomu XV i XVI wieku o wysokości 43 metrów. Wzorowana była częściowo na wieżach katedry wrocławskiej.

Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Nysie

Budowę barokowej świątyni ukończono w 1727 roku, wedle projektu pochodzącego z Węgier Michała Kleina. Kościół przylegał bezpośrednio do murów miejskich, a tuż obok znajdował się istniejący już wcześniej klasztor zakonu bożogrobców. W XIX wieku, po opuszczeniu klasztoru przez zakonników powstał w nim szpital, a w latach 1949-1997 działało tu Wyższe Seminarium Duchowne. Obecnie w danym klasztorze mieści się Diecezjalne Liceum Humanistyczne. Zwany „perłą Śląskiego Rzymu”, trójprzęsłowy kościół wzorowany był na kościele św. Mikołaja na Małej Stranie w Pradze. Wnętrze zachowało się w niemal nienaruszonym stanie. Znaleźć w nim można kompletne XVIII-wieczne wyposażenie z ołtarzami, amboną, chórem, organami, obrazami, rzeźbami i malowidłami ściennymi. Szczególną uwagę warto zwrócić na pokrywające sklepienie polichromie iluzjonistyczne z 1730 roku autorstwa pochodzących z Monachium Tomasza, Feliksa i Antoniego Schefflerów. Uznawane są one za jedno z największych malarskich arcydzieł późnego baroku. Za pomocą symboli i alegorii ukazano na nich teologię Pisma Świętego, historię zbawienia oraz wielkie idee filozoficzne z kręgu kultury europejskiej. Przed kościołem stoi pomnik św. Jana Nepomucena z 1737 roku, a przy wschodniej ścianie świątyni słynna Fontanna Trytona. Kościół znajduje się przy ul. Emilii Gierczak, 100 metrów od nyskiego Rynku.

Fontanna Trytona w Nysie

Ponieważ Nysa od bardzo dawna zwana jest „śląskim Rzymem”, nie mogło w niej zabraknąć elementów nawiązujących do tego miasta. Nyska fontanna zbudowana w latach 1700-1701, wzorowana była na swoim włoskim pierwowzorze, jednak nie jest to jego wierna kopia. Różnią ją nie tylko detale architektoniczne. Rzymianie na swoich budowlach umieszczali często napis „S.P.Q.R” oznaczający „Senatus Populusque Romanum”, czyli senat i lud rzymski. Na nyskiej fontannie widnieje napis nawiązujący do tej tradycji – „S.P.Q.N”, w którym akronim R od słowa „rzymski” zastąpiono literą N – jak „nyski”. Fontanna stoi tuż przy południowo-wschodnim narożniku Rynku, u zbiegu ulic Brackiej i Celnej.

Park przy Placu Paderewskiego w Nysie

Pięknie zazieleniony i niedawno odrestaurowany skwer znajdujący się naprzeciw kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. W jego centrum stoi muszla koncertowa, w której odbywają się rozmaite imprezy miejskie. Oprócz starych drzew i klombów z kwiatami, ważnym elementem parku są pięknie ukwiecone różami, drewniane pergole z ławeczkami tuż przy nich. Na trawnikach można z kolei podziwiać ciekawe, drewniane rzeźby z bardzo różnymi postaciami. Można tu zobaczyć m.in.: św. Jakuba, Liczyrzepę, średniowiecznych rzemieślników, ale także postacie baśniowe i legendarne, jak rozbójnik Rumcajs czy Pradziad.

Park Nysa

Zabytkowy park ma obszar 42 hektarów i znajduje się zaledwie kilkaset metrów na południowy zachód od Rynku. To doskonałe miejsce na krótkie i dłuższe spacery. Kiedyś był to teren bagienny, na którym w XVIII wieku, po osuszeniu, zbudowano liczne młyny. W XIX wieku wytyczono tu pierwsze alejki i obsadzono je topolami, lipami, klonami i jesionami. Park posiada mocno rozbudowany system wodny. Na jego terenie znajdują się dwa stawy – Staw Łabędzi i Staw Łódkowy. Przepływają też tędy dwa kanały – Bielawski i Młynówka oraz cała sieć mniejszych kanałów i cieków wodnych. Park składa się z dwóch części – parkowej i leśnej, rozdzielonych ul. Powstańców Śląskich. W części parkowej zachowało się kilka zabytkowych budowli – dawne koszary, kasyno oficerskie (obecnie budynek mieszkalny), ruiny grodzy pomiędzy fosą a rzeczką Białą, postument rzeźby parkowej czy kamienny portal przy wejściu do parku. Najważniejszym elementem części leśnej jest Fort Wodny.

Fort Wodny w Nysie

Jeden z wielu nyskich fortów zbudowany został przez Austriaków w 1741 roku. Ma zarys czworobocznej lunety otoczonej fosą połączoną kanałem z Nysą Kłodzką i Białą. Do dziś zachowały się: główny schron fortu z czterema izbami żołnierskimi i kuchnią, trzypoziomowy magazyn amunicji, prochownia, laboratorium oraz drugi magazyn amunicji z ukrytym pod nim schronem windy artyleryjskiej. Na dziedzińcu fortu funkcjonuje restauracja.

Reduta Kardynalska w Nysie

Kolejny fragment nyskich umocnień obronnych. Znajduje się 200 metrów od północnych granic Parku Nysa, nad brzegiem Nysy Kłodzkiej. Kiedyś reduta stała na wyspie rzecznej i otoczona była fosą. Zbudowano ją w latach 1743 – 1746 na planie zbliżonym do kwadratu. Obecnie łatwo jej nie zauważyć, gdyż wysokie mury porośnięte są gęstą roślinnością. Do wnętrza reduty prowadzi tunel bramny ozdobiony rzeźbionym w stylu klasycystycznym portalem.

Jezioro Nyskie

Zwane jest również Jeziorem Głębinowskim lub Zbiornikiem Nysa. To jeden z trzech największych na Opolszczyźnie zbiorników retencyjnych o powierzchni 20 km kwadratowych i głębokości dochodzącej do 15 metrów. Powstał w 1971 roku. Zalany obszar pokryty był głównie lasem, ale konieczne było również zatopienie kilku wiosek. Obecnie Jezioro Nyskie wraz sąsiednim Jeziorem Otmuchowskim i przyległymi terenami wchodzi w skład Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. Przepływa przez nie Nysa Kłodzka, u wylotu której zbudowano zaporę wodną o wysokości 14 metrów oraz niewielką elektrownię wodną o mocy 3 MW. Północne brzegi jeziora to ulubione tereny wypoczynkowe mieszkańców Nysy oraz turystów z regionu i całego kraju. W sezonie letnim odbywają się tu liczne imprezy plenerowe. Najbardziej widowiskową jest z pewnością Festiwal Ognia i Wody, kiedy niebo rozświetla się setkami ogni sztucznych odbijających się w tafli jeziora.

Nyskie Seszele

Zachodnia część Jeziora Nyskiego z licznymi, małymi wysepkami. To jeden z najpiękniejszych krajobrazowo obszarów wodnych na Opolszczyźnie. Ma zdecydowanie bardziej dziki charakter niż północne, turystyczne brzegi jeziora. Liczne i wąskie przesmyki pomiędzy wysepkami to raj dla żeglarzy i kajakarzy. Poza sezonem można tu również podpatrzeć liczne gatunki ptaków wodnych przebywających na wysepkach.

Nyska Riwiera

Popularne określenie na północne brzegi Jeziora Nyskiego. Wzięło swoją nazwę o największej na Opolszczyźnie piaszczystej plaży pomiędzy Głębinowem a Skorochowem. Jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc na terenie województwa opolskiego. Znajdziecie tu rozległe plaże i bogatą infrastrukturę turystyczną. Pełno tu ośrodków wypoczynkowych, hotelików, domków letniskowych, kawiarni czy restauracji. Jest też kilka przystani żeglarskich, pola biwakowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego i inne atrakcje służące rozrywce turystów. Warto wyruszyć stąd na rejs wycieczkowy po Jeziorze. Niewątpliwą zaletą Nyskiej Riwiery jest niewielka odległość od centrum miasta. Rowerem to zaledwie 10 minut. Jeśli lubicie dłuższe spacery, możecie dotrzeć tu z centrum na własnych nogach. W sezonie letnim wstęp na teren riwiery jest płatny.

Błękitna Zatoka

Mniej znana od Nyskiej Riwiery położona jest na zachodnich krańcach Głębinowa i oferuje większy spokój oraz wypoczynek na półkolistej, piaszczystej plaży otoczonej stromym i gęsto porośniętym drzewami klifem. Na płytkich wodach zatoki zacumowane są liczne łodzie i motorówki. Nad plażą wyrasta z klifu taras miejscowej restauracji, z którego roztacza się najpiękniejszy nad całym jeziorem widok na Góry Opawskie.

Biała Nyska

Niewielka i malownicza miejscowość położona na południe od Nysy. Kiedyś stał tu spory zamek o burzliwej historii.  Pierwsza stojąca tu warownia była własnością książąt świdnicko-jaworskich. Została rozebrana na przełomie XIII i XIV wieku na polecenie ówczesnego Księcia Nyskiego – Bolka I Surowego po tym, jak biskupi wrocławscy rzucili na niego klątwę. Na jego fundamentach zbudowano w XVI wieku kolejny zamek, przebudowany później w XIX wieku. W 1807 roku, podczas oblężenia Nysy mieszkał w nim brat Napoleona Bonaparte – Hieronim, który dowodził wojskami francuskimi walczącymi na tych terenach z Prusami. Niestety zamek podzielił los swojego poprzednika. Został zrujnowany podczas II wojny światowej, a zaraz po niej doszczętnie rozebrano jego pozostałości, zostawiając jedynie bramę zamkową, która obecnie jest największym zabytkiem Białej Nyskiej. Tuż za bramą rozciąga się rozległy park. Po drugiej stronie ulicy z kolei stoi zabytkowy kościół św. Jana Ewangelisty. W jego wnętrzu znajduje się zdobiona herbem, XVII-wieczna płyta nagrobna Małgorzaty Gaub pochodzącej z rodu Falkenhausów, ostatnich właścicieli tutejszego majątku. Przy murze kościoła stoi krzyż pokutny. Jedną z ciekawostek Białej Nyskiej jest z dwóch w Polsce ulic Czterech Pancernych.

Pałac w Siestrzechowicach

Renesansowy pałac został zbudowany w latach 1593 – 1594 dla Andrzeja von Jerrina i jego małżonki, Barbary von Metzger. Wewnątrz znajduje się dziedziniec z krużgankami. Na jednej z jego ścian widać herb biskupa Franciszka Ludwika von Strachwitz, którego rodzina była właścicielami pałacu od 1730 roku. Na sklepieniach pałacowej kaplicy zachowały się XVIII-wieczne malowidła przedstawiające 79 herbów rodów śląskich. Obok pałacu stoi zabytkowa figura św. Jana Nepomucena.

Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna w Siestrzechowicach

Zlokalizowana na wale Jeziora Nyskiego ścieżka ma przybliżać gatunki ptaków występujące nad jeziorem oraz niektóre ekosystemy jeziora. Na długości ok. 1 km. umieszczono 7 tablic edukacyjnych, doskonałych na wyjątkową lekcję przyrody w plenerze, którą połączyć można z obserwacjami ornitologicznymi.

Otmuchów

Jedno z najpiękniejszych miasteczek powiatu nyskiego, siedziba gminy. Otmuchów przepięknie położony nad Nysą Kłodzką, pomiędzy Jeziorem Otmuchowskim a Nyskim, pełen jest zabytków, urokliwych zaułków i pięknie ukwieconych skwerów. Nad panoramą miasta góruje położony na wzgórzu zamek ze słynnymi „schodami końskimi”. Od wielu lat, każdego roku, na początku lipca odbywa się tu znany w całej Polsce festiwal – Lato Kwiatów. Z jego powodu oraz ze względu na wyjątkowo duża liczbę kwiatów zdobiących miasto Otmuchów otrzymał przydomek „kwiatowej stolicy Polski”.

Głębinów

Położona nad Jeziorem Nyskim miejscowość, to część głównej bazy turystycznej nad północnymi brzegami Jeziora. Przyciąga licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, agroturystykami i pensjonatami. To również wioska o długiej historii. Pierwsze wzmianki o niej znajdziemy już w pismach pochodzących z 1295 roku. Cześć Głębinowa została zalana przy tworzeniu zbiornika. W jego centrum warto odwiedzić tonące w zieleni i kwiatach sanktuarium św. Rity z 1886 roku, w którym znajdują się relikwie pochodzącej z Cassi patronki kościoła. Tuż za kościołem jest rozległy taras z widokiem na jezioro, a przy nim ośrodek wypoczynkowy z popularną restauracją i wieżą widokową

Skorochów

Jedna z dwóch głównych miejscowość turystycznych nad Jeziorem Nyskim o typowo wypoczynkowej atmosferze. To doskonała baza do uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Posiada największą w województwie piaszczystą plażę, od której wzięło się popularne określenie „Nyska Riwiera”.

PRZEBIEG TRASY (34,7 km)

NYSA (Fort Wodny – Szlak Kopernikowski – droga wzdłuż Białej / Młynówki – ul. Bazaltowa – ul. Mickiewicza – ul. 3 Maja) – JEZIORO NYSKIE (brzeg wschodni) – BIAŁA NYSKA – SZLAK KOPERNIKOWSKI (niebieski) – SIESTRZECHOWICEJEZIORO NYSKIE (brzeg południowy) – SIESTRZECHOWICE – NYSKIE SESZELE – OTMUCHÓWWÓJCICE – SZLAK KOPERNIKOWSKI (niebieski) – GŁĘBINÓW – SKOROCHÓW – JEZIORO NYSKIE (promenada) – zapora na Nysie Kłodzkiej – NYSA (promenada nad Nysą Kłodzką – śluza na rzece – Park Miejski – Fort Wodny)

Na wycieczkę wyruszamy spod Fortu Wodnego w Parku Nysa. Łatwo tu dojechać z nyskiego Rynku, kierując się niebieskim szlakiem rowerowym, który prowadzi ul. Bracką, a następnie przecina ul. Emilii Gierczak, park przy Placu Paderewskiego, ul. Bohaterów Warszawy oraz cały Park Nysa z rozdzielającą go na dwie części ul. Powstańców Śląskich.

Spod fortu kierujemy się na południe oznaczonym na niebiesko Szlakiem Kopernikowskim. Okrążamy fort drogą wzdłuż Białej (Młynówki), dojeżdżamy do ul. Bazaltowej i skręcamy w lewo. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, w ul. Mickiewicza i jedziemy cały czas prosto. Mijamy kolejne skrzyżowanie, na którym jedziemy prosto ul. 3 Maja i docieramy do wału Jeziora Nyskiego. Wjeżdżamy na wał i skręcamy w lewo, jadąc nim w stronę Białej Nyskiej. Na końcu wału dojeżdżamy do poprzecznej drogi asfaltowej na skraju Białej, gdzie skręcamy w prawo na drogę dla rowerów. Pięćset metrów dalej znów skręcamy w prawo, wjeżdżając na wygodną drogę szutrową wokół jeziora. Po chwili droga zakręca w lewo, okrążając ukryte w zagajniku dzikie kąpielisko. Zaraz za nim nasza droga zakręca o prawie 180 stopni w prawo. Dalej jedziemy wzdłuż zagajnika po szerokim łuku w lewo i po chwili dojeżdżamy do brzegu Jeziora Nyskiego w miejscowości Siestrzechowice. Warto tu wjechać na chwilę do centrum wioski, by zobaczyć tutejszy pałac. Jadąc dalej wałem jeziora, opuszczamy Szlak Kopernikowski i przejeżdżamy przez ścieżkę przyrodniczo-edukacyjną poświęconą ptakom występującym wokół jeziora. Tuż za nią trasa oddala się nieco od brzegów zbiornika i biegnie pomiędzy kilkoma zagajnikami. Dwa i pół kilometra dalej czeka nas ostry skręt w prawo, za którym wracamy na wał jeziora. Po chwili przejeżdżamy obok terenów zwanych „nyskim Seszelami” ze względu na dużą liczbę wysepek znajdujących się w tej części jeziora. Warto zboczyć w którąś z dróżek biegnących w stronę wody, by przyjrzeć się im z bliska. Kawałek dalej dojeżdżamy do wpadającej do jeziora rzeczki Widna, przy której nasza trasa najpierw skręca w lewo i po chwili zawraca o 180 stopni w prawo, przecinając rzeczkę. Z mostu roztacza się rozległa panorama Gór Opawskich. Po chwili droga zakręca w lewo i biegnie w stronę Otmuchowa wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Kawałek dalej przejeżdżamy pod obwodnicą miasta, a droga zakręca po łuku w lewo. Po prawej stronie widzimy stary i już nieużywany most na Nysie Kłodzkiej. Po chwili znów przejeżdżamy pod obwodnicą i jedziemy wałem wzdłuż rzeczki Raczyny, na skraj Śliwic znajdujących się po lewej stronie drogi. Dojeżdżamy do asfaltowej szosy i skręcamy w prawo, by po chwili przeciąć skrzyżowanie z ruchliwą drogą krajową nr 46 i dotrzeć do centrum Otmuchowa.

Z Otmuchowa wracamy, jadąc w kierunku Wójcic przez park nad Nysą Kłodzką. Odcinek ten można też alternatywnie przejechać ul. 1 Maja, która dociera do obwodnicy miasta i na skrzyżowaniu z nią łączy się z trasą główną naszej wycieczki. Początek ul. 1 Maja znajduje się na ul. Mickiewicza, 200 metrów na południe od Rynku.

Do leśnego parku nad Nysą Kłodzką, wjeżdżamy od ul. Mickiewicza, tuż za targowiskiem miejskim. Parkowa aleja mija ruiny dawnej strzelnicy i zakręcając w lewo, dojeżdża do wału przeciwpowodziowego. Możemy pojechać dalej wałem lub wąską ścieżką biegnącą nad samym brzegi rzeki. Po chwili mijamy dawny wiadukt kolejowy, który widzieliśmy już, jadąc wcześniej po drugiej stronie Nysy Kłodzkiej. Ścieżka wraz z rzeką zakręca w prawo, a my dalej trzymając się brzegu, dojeżdżamy do wiaduktu na obwodnicy miasta. Przejeżdżamy pod nim i drogą techniczną, która za wiaduktem skręca w lewo, dojeżdżamy do skrzyżowania obwodnicy z drogą do Wójcic, gdzie skręcamy w prawo. Teraz czeka nas ok. 500 metrów podjazdu i po chwili wjeżdżamy do Wójcic. Ze szczytu wzgórza roztacza się wokół piękny widok na otmuchowskie pagórki z lewej strony i całe pasmo Jeseników i Gór Opawskich z prawej. Jedziemy cały czas prosto przez centrum wioski, gdzie z powrotem dołącza do nas oznaczony na niebiesko Szlak Kopernikowski. Za Wójcicami mijamy z prawej strony kopalnie piasku zlokalizowane nad zachodnim brzegiem Jeziora Nyskiego. Jedziemy dalej szeroką drogą szutrową raz opadającą, to znów wznoszącą się pośród pól. Niecały kilometr dalej w prawo odbija droga prowadząca nad klif nad jeziorem, przy którym znajduje się niewielka plaża. Trzy i pół kilometra za Wójcicami dojeżdżamy do pełnego infrastruktury turystycznej Głębinowa. Przy jego pierwszych zabudowaniach warto skręcić na chwilę w prawo, zjeżdżając stromą drogą do Błękitnej Zatoki z przepięknym widokiem na Góry Opawskie.

Trzymając się niebieskiego szlaku, jedziemy główną ulicą Głębinowa, mijając centralny plac, przy którym stoi malowniczo położony kościół – sanktuarium św. Rity.  Tuż za nim jest rozległy taras z widokiem na jezioro. Jedziemy dalej prosto, wzdłuż jeziora i po chwili docieramy do wąskiej furtki Klubu Żeglarskiego Nysa. Krótki odcinek niebieskiego szlaku przebiega przez jego teren. Mijamy budynek WOPR-u po jego lewej stornie i wyjeżdżamy przez furtkę na ul. Orzechową, biegnącą przez osiedle domków letniskowych. Czeka nas teraz krótki objazd wokół Skorochowa, który można skrócić jadąc z Klubu Żeglarskiego cały czas wzdłuż plaży. Ten skrót przebiega jednak wąską i mocno terenową ścieżką biegnącą na tyłach zatłoczonej w sezonie plaży – Nyskiej Riwiery.  Jadąc zgodnie z niebieskim szlakiem ul. Orzechową, 600 metrów za Klubem Żeglarskim skręcamy w prawo, w ul. Kasztanową. Dojeżdżamy nią na duży parking z licznymi restauracyjkami. Tu skręcamy w prawo i wracamy główną drogą w stronę jeziora. Dwieście metrów dalej, na rozwidleniu dróg przy domkach letniskowych jedziemy w lewo i po chwili z prawej strony mijamy największą plażę jeziora, zwaną Nyską Riwierą. Wstęp na nią w sezonie jest płatny, jednak rowerzyści przejeżdżający przez jej teren zaledwie króciutki odcinek są z niej zwolnieni. Tuż za kasą biletową wjeżdżamy na wał jeziora i jedziemy nim aż do zapory wodnej, przed którą zjeżdżamy z wału i jedziemy dalej wzdłuż północnego (lewego) brzegu Nysy Kłodzkiej. Docieramy do pierwszej śluzy z mostem dla pieszych i rowerzystów i przejeżdżamy na drugą stronę rzeki, gdzie skręcamy w prawo. Po chwili na rozwidleniu jedziemy w lewo, w głąb parku drogą wzdłuż kanału i docieramy do Fortu Wodnego, gdzie zaczynaliśmy i gdzie kończymy wycieczkę.

DOJAZD Z RYNKU W NYSIE (niebieski szlak rowerowy – 1,2 km)

NYSA, RYNEK – ul. Bracka – park przy Placu Paderewskiego – niebieski szlak rowerowy – Park Nysa – FORT WODNY

Z Rynku kierujemy się niebieskim szlakiem na południowy zachód (ul. Bracka), mijając po drodze słynną Fontannę Trytona. Już po chwili przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przecinamy przejściem dla pieszych ul. Emilii Gierczak i jedziemy dalej prosto skrajem parku przy Placu Paderewskiego. Przejeżdżamy wąską dróżką obok charakterystycznego, zielonego domku, przecinamy ul. Bohaterów Warszawy i wjeżdżamy do Parku Nysa. Dalej jedziemy prosto wzdłuż Białej (Młynówki) i docieramy do ul. Powstańców Śląskich, gdzie skręcamy w lewo i włączamy się na trasę główną wycieczki. Kilkaset metrów dalej prosto, za ul. Powstańców Śląskich znajduje się ukryty w głębi leśnej części parku Fort Wodny.