Dni Twierdzy Nysa 2019 – żywa lekcja historii

Data publikacji: 29 lipca 2019

To była prawdziwie wybuchowa lekcja historii. W ostatni weekend lipca nysianie i turyści byli świadkami wielu wydarzeń związanych z historią nyskich fortyfikacji, w tym inscenizacji wielkiej bitwy z 1807 r. Wszystko za sprawą XIX Dni Twierdzy Nysa.

W tym roku wszystko zaczęło się w piątek, 26 lipca w Muzeum Powiatowym, gdzie obejrzeliśmy inscenizację powstania Mazurka Dąbrowskiego. Jak zawsze jednak najbardziej intensywnym dniem podczas Dni Twierdzy Nysa jest sobota i tak było także i tym razem. 27 lipca wojacy już od godziny 11.00 zachęcali do przybycia na bitwę, a pokaz musztry i salwa honorowa na placu przy Wieży Ziębickiej były tylko przedsmakiem wydarzeń, które czekały nas popołudniu. Przeglądu wojsk, które przyjechały do Nysy dokonał sam Napoleon Bonaparte, a meldunek został złożony Sekretarzowi Miasta, Piotrowi Bobakowi.

W tym roku przegląd wojsk prowadził Sekretarz Miasta, Piotr Bobak.

W tym roku czekały nas aż trzy potyczki – jedna na wodzie i dwie na lądzie. Nim jednak rozpoczęły się batalie, liczyła się dobra zabawa. W Bastionie św. Jadwigi w samo południe rozpoczął się festyn forteczny. Szczególnie interesujący był pokaz mody i tańca historycznego. A miłośnicy historii z pewnością wyczekiwali też na prezentacje rekonstruktorów. W powietrzu czuć już było atmosferę napięcia i ekscytacji przed tym, co rozpocznie się później.

Najpierw obejrzeliśmy bitwę morską Legionów San Domingo na Błękitnej Zatoce. Starcie na wodzie było jednak tylko wstępem do wieczornej Bitwy o Twierdzę Nysa. Ta tradycyjnie rozpoczęła się o godzinie 18.00 na dziedzińcu Fortu II. Nie zabrało ataków z flanki, wymiany ognia z bliskiej odległości, a także walki bezpośredniej. Do tego niezliczona ilość wystrzałów z dział różnego kalibru i kilogramy zużytego prochu strzelniczego. Licznie zgromadzona publiczność mogła poczuć się jak na prawdziwym polu walki. W inscenizacji bitwy napoleońskiej z 1807 roku wzięli udział miłośnicy historii występujący w umundurowaniu regimentów z tamtego okresu.

Po zaciętym starciu strony ogłosiły rozejm. Trwał on jednak tylko chwilę, bo zaraz po zapadnięciu zmroku ponownie ruszyła bitewna zawierucha. Tym razem obejrzeliśmy nocne manewry ogniowe, czyli barwne batalistyczne widowisko. Nie zabrakło ciekawych rozmów, zajęć dla dzieci i warsztatów rekonstrukcyjnych.

Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i  przede wszystkim stowarzyszeniom zaangażowanym w stworzenie 3-dniowego widowiska na wysokim poziomie. Do zobaczenia już w przyszłym roku. W 2020r. spotkamy się podczas jubileuszowych XX Dni Twierdzy Nysa.

Warsztaty rekonstrukcyjne odbyły się w ramach projektu: „Twierdza Nysa – wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Programu INTERREG VA Republika Czeska-Polska. Przekraczamy granicę.

Materiał z tegorocznych wydarzeń obejrzymy m.in. na kanale TVP Historia.

Wydział Administracyjno-Organizacyjny

Urząd Miejski w Nysie