Pogoda w Nysie

Piątek 20.05.2022
Bazylego, Bernardyna i Aleksandra
18°C
PM10 - 28 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Dobra praktyka – Zapobieganie wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w rejonie Jesenik – Nysa

Dobra praktyka – Zapobieganie wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w rejonie Jesenik – Nysa

Kategoria: Aktualności
1 lipca 2021
DRUKUJ

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Gmina Nysa wraz z polskimi i czeskimi partnerami realizuje transgraniczny mikroprojekt pn. “Správná praxe – Prevence nehodovosti vozidel s právem přednostní jízdy v regionu Jeseník – Nysa” / „Dobra praktyka – Zapobieganie wypadkom pojazdów uprzywilejowanych w rejonie Jeseník – Nysa“ nr. Z.11.4.120/0.0/0.0/16_009/0002615 współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice

Całkowita wartość mikroprojektu wynosi 43.682,60 euro, pokrycie finansowe projektu będzie zapewnione ze środków własnych partnerów projektu oraz współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w łącznej kwocie 34.182,76 euro. Całkowita wartość mikroprojektu przypadająca na partnera mikroprojektu Gminę Nysa to 8333,20 euro. Dofinansowanie 85% kosztów kwalifikowalnych.

Celem mikroprojektu jest rozwijanie współpracy pomiędzy partnerami projektu oraz określenie dobrych praktyk w zakresie zapobiegania wypadkom pojazdów uprzywilejowanych. Projekt koncentruje się na pograniczu Jeseník-Głuchołazy-Nysa. Region ten jest specyficzny ze względu na położenie i warunki klimatyczne, które negatywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. W ramach projektu kierowcy Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Straży Miejskiej przejdą szkolenie na specjalnym poligonie do bezpiecznej jazdy. Jednocześnie ich umiejętności i zdolności zostaną pogłębione dzięki nowoczesnym technologiom opartym na EEG Biofeedback. W ramach mikroprojektu zakupione zostaną kamery pokładowe do pojazdów uprzywilejowanych, które będą monitorować rzeczywisty ruch i reakcje kierowców na różne nieprzewidywalne sytuacje.

Partnerzy projektu:

 • Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje – wiodący partner projektu
 • Město Jeseník
 • Gmina Nysa
 • Gmina Głuchołazy
Redaktor: Adrian Kołodziej

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Piknik wojskowy w Nysie

Piknik wojskowy w Nysie

20 maja 2022  

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Pod takim hasłem w sobotę 21 maja o godz. 11.00 rozpoczną się pikniki wojskowe w 32 miejscowościach w całym kraju. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i żołnierskiej grochówki na piknikach działać będą punkty rekrutacyjne, w których będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można będzie wypełnić wniosek o powołanie (dlatego warto zabrać dowód osobisty).

Poza piknikami w 70 miejscowościach MON uruchomi mobilne punkty rekrutacyjne. Również tam będzie można poznać szczegóły dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i złożyć wniosek.

Pikniki na Opolszczyźnie:

 • Brzeg – Plac Zamkowy 1;
 • Nysa – ul. Sudecka 23.

Mobilne Punkty Rekrutacyjne w województwie opolskim:

 • Opole – ul. Mikołajczaka 16 (Osiedle Akademickie Politechniki Opolskiej);
 • Kędzierzyn-Koźle – al. Armii Krajowej 38 (przy galerii handlowej Odrzańskie Ogrody);

„Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał  4560 zł miesięcznie. Po 28 dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą, rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Zrób „Pierwszy krok” i zarejestruj się na Resortowym Portalu Rekrutacyjnym zostanzolnierzem.pl

Więcej informacji można uzyskać w:

 Wojskowym Centrum Rekrutacji w Brzegu

 1. Bolesława Chrobrego 21, 49 – 300 Brzeg

tel. 261 637 070

https://wcrbrzeg.wp.mil.pl

ZAPRASZAMY !!!

Informacja:

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brzegu

Spotkanie dotyczące ochrony powietrza w Rusocinie

19 maja 2022  

Serdecznie zapraszamy mieszkańców naszej gminy 24 maja o godz. 17:00 do Świetlicy Wiejskiej w Rusocinie, na spotkanie informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza.

  Na spotkaniu zostaną omówione następujące zagadnienia:

 • źródła i rodzaje zanieczyszczeń powietrza
 • skutki zanieczyszczenia powietrza
 • dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła i termomodernizacji budynków program „Czyste Powietrze” i inne
 • uchwała „antysmogowa”
 • Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)

Podczas spotkania mieszkańcy będą mieli możliwość wypełnienia deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, do złożenia której zobowiązany jest każdy właściciel lub zarządca lokalu/budynku.

Wielki krokami zbliża się IX Bieg Nyski!

Wielki krokami zbliża się IX Bieg Nyski!

19 maja 2022  

Już tylko nieco ponad trzy tygodnie pozostały do IX Biegu Nyskiego, który po pandemicznych turbulencjach wraca do formuły, która była uwielbiana i doceniana przez uczestników w poprzednich edycjach. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 11 czerwca 2022 roku. W ramach wydarzenia, oprócz biegu głównego na 10 kilometrów, odbędzie się także szereg innych wydarzeń towarzyszących.

Nabór do projektu „Kierunek NOWE FIO 2022”

Nabór do projektu „Kierunek NOWE FIO 2022”

19 maja 2022  

Wzorem lat ubiegłych  Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ogłasza nabór do projektu „Kierunek NOWE FIO 2022”.

EFS Opolskie