22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.
Praca bez pakietów edukacyjnych to realizacja podstawy programowej przy pomocy aktywnych metod nauczania, projektów edukacyjnych pobudzających uczniów do działania, analizowania, obserwowania, doświadczania. Szkoła bez podręczników nie oznacza szkoły bez książek i czytania w ogóle. Chodzi głównie o to, by nauczyciel organizował pracę w sposób przemyślany i dostosowany do możliwość ucznia. Aktywność dziecka organizowana jest w oparciu o temat wiodący, wokół którego tworzy się sytuacje problemowe. Dziecko musi mieć czas na przemyślenia, własne poszukiwania. Warto zabrać uczniowi gotowe rozwiązania, a dać mu swobodę myśli, poświęcić swój czas i uwagę. Służą temu między innymi lekcje z wykorzystaniem rutyn Myślenia Krytycznego oraz Planu Daltońskiego, który zakłada, że życie w szkole ma przypominać wspólnotę. Wszyscy współpracują ze sobą – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzięki współpracy z innymi uczniowie uczą się pracy w grupie, szacunku do pracy i odpowiedzialności za wykonane przez siebie zadania. Wszystko to w atmosferze wzajemnego poszanowania, bez względu na wiek.
Następnie zaprezentowano dyrektorom prawne i psychologiczne działania w pracy z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Przedstawione praktyczne przykłady wraz z teorią będą wspomagały dyrektorów w pracy zarówno z uczniami jak i rodzicami.
Omówiono również bieżące sprawy dotyczące pracy szkół i przedszkoli oraz organizację pracy w roku szkolnym 2023/2024.
W spotkaniu uczestniczyli starszy wizytator Opolskiego Kuratorium Oświaty p. Renata Papuga, Dyrektor GZO w Nysie p. Adam Fujarczuk, z-ca dyrektora GZO p. Małgorzata Leśniewska oraz Dyrektor PODNiPPP P. Iwona Dudzik.
Wszystkie zaprezentowane działania zostały nagrodzone brawami.
Geotermia w Nysie. Dziś powiemy o innowacyjnej inwestycji w naszym mieście. Będzie też o akcji dobroczynnej na lodowisku i kolejnych spektaklach w Nyskim Domu Kultury. Sprawdzimy również kiedy Nysa rozbłyśnie świątecznymi iluminacjami.
Już 6 grudnia Mikołajki! Z tej okazji Gmina Nysa przygotowała wiele atrakcji dla mieszkańców. Co ważne, sporo dziać się będzie nie tylko 6 grudnia, ale także w inne dni.
Nysa znalazła się w nielicznym gronie miast, które pozyskały pieniądze na odwiert związany z geotermią. 24 listopada br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło listę gmin, które otrzymają dofinansowanie na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii. Warto wspomnieć, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (z którego pochodzą fundusze) od kilku lat wspiera intensywnie rozwój geotermii w Polsce poprzez liczne programy, przekazując setki milionów złotych na ten cel.