Pogoda w Nysie

Środa 07.06.2023
Roberta i Wiesława
16°C
PM10 - 23 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Dobre praktyki-to właśnie to!

Dobre praktyki-to właśnie to!

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
24 marca 2023
DRUKUJ

22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy  odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na  pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.

Praca bez pakietów edukacyjnych to realizacja podstawy programowej przy pomocy aktywnych metod nauczania, projektów edukacyjnych pobudzających uczniów do działania, analizowania, obserwowania, doświadczania. Szkoła bez podręczników nie oznacza szkoły bez książek i czytania w ogóle. Chodzi głównie o to, by nauczyciel organizował pracę w sposób przemyślany i dostosowany do możliwość ucznia. Aktywność dziecka organizowana jest w oparciu o temat wiodący, wokół którego tworzy się sytuacje problemowe. Dziecko musi mieć czas na przemyślenia, własne poszukiwania. Warto zabrać uczniowi gotowe rozwiązania, a dać mu swobodę myśli, poświęcić swój czas i uwagę. Służą temu między innymi lekcje z wykorzystaniem rutyn Myślenia Krytycznego oraz  Planu Daltońskiego, który zakłada, że życie w szkole ma przypominać wspólnotę. Wszyscy współpracują ze sobą – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzięki współpracy z innymi uczniowie uczą się pracy w grupie, szacunku do pracy i odpowiedzialności za wykonane przez siebie zadania. Wszystko to w atmosferze wzajemnego poszanowania, bez względu na wiek.

Następnie zaprezentowano dyrektorom prawne i psychologiczne działania w pracy z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Przedstawione praktyczne przykłady wraz z teorią będą wspomagały dyrektorów w pracy zarówno z uczniami jak i rodzicami.

Omówiono również bieżące sprawy dotyczące pracy szkół i przedszkoli oraz organizację pracy w roku szkolnym 2023/2024.

W spotkaniu uczestniczyli starszy wizytator Opolskiego Kuratorium Oświaty p. Renata Papuga, Dyrektor  GZO w Nysie p. Adam Fujarczuk, z-ca dyrektora GZO p. Małgorzata Leśniewska oraz  Dyrektor  PODNiPPP P. Iwona Dudzik.

Wszystkie zaprezentowane działania zostały nagrodzone brawami.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Wyjątkowe drzewo w centrum miasta – dąb 800-lecia Nysy!

Wyjątkowe drzewo w centrum miasta – dąb 800-lecia Nysy!

7 czerwca 2023  

Coraz bardziej zielono w centrum miasta! Gmina posadziła już 117 drzewo! Dodajmy, wyjątkowe drzewo – to dąb posadzony z okazji 800-lecia miasta.

Komunikat – wybór ławników sądowych na kadencję 2024-2027

Komunikat – wybór ławników sądowych na kadencję 2024-2027

7 czerwca 2023  

W związku z upływem w dniu 31 grudnia 2023 r. czteroletniej kadencji ławników, działając na podstawie art. 160 i art. 162 ustawy z dnia 27 lipca 2001r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2017 ze zm.) informuję, że do dnia 30 czerwca 2023 r. będą przyjmowane KARTY ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW NA ŁAWNIKÓW SĄDOWYCH na kadencję 2024-2027.

INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA  Zbieranie kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych prowadzonych w ramach prac nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa

INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA Zbieranie kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych prowadzonych w ramach prac nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa

7 czerwca 2023  

INFORMACJA PODSUMOWUJĄCA

Zbieranie kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych prowadzonych w ramach prac nad aktualizacją Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa  

W ramach aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa, Uchwała Nr LXVIII/10/20/23 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 25 stycznia 2023 r. w sprawie przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa, z dniem 31.05.2023 r. zakończył się proces naboru na karty przedsięwzięć rewitalizacyjnych, czyli pomysłów i zamierzeń na przeprowadzenie rewitalizacji Gminy Nysa.

Łącznie wpłynęło 29 kart przedsięwzięć rewitalizacyjnych, które stanowią odpowiedź na zdiagnozowane problemy
i potrzeby rewitalizacyjne. Dotyczą one różnych tematów, w szczególności takich jak aktywność seniorów, wsparcie dzieci i młodzieży, poprawa dostępności miejsc publicznych dla osób z niepełnosprawnościami, rozwój oferty sportu
i rekreacji, modernizacja przestrzeni podwórkowych, zwiększanie bioróżnorodności i dostępu do terenów zielonych.

Przedsięwzięcia rewitalizacyjne zgłosiły:

  1. Dzienny Dom Pobytu w Nysie,
  2. Nyski Dom Kultury,
  3. Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie,
  4. Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie,
  5. Przedszkole nr 5 Integracyjne w Nysie,
  6. Państwowa Szkoła Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie,
  7. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Nysie,
  8. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Powstańców Śląskich w Nysie,
  9. Szkoła Podstawowa nr 5 im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie,
  10. Powiat Nyski,
  11. Gmina Nysa.

Serdecznie dziękujemy podmiotom, które zgłosiły chęć realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, wnosząc przy tym wkład w poprawę jakości życia mieszkańców Gminy Nysy.

BURMISTRZ NYSY

Kordian Kolbiarz

Pracodawco skorzystaj z programu „PRACA DLA WIĘŹNIÓW”

Pracodawco skorzystaj z programu „PRACA DLA WIĘŹNIÓW”

6 czerwca 2023  

Powiatowy Urząd Pracy w Nysie wraz ze Służbą Więzienną zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące  możliwości i korzyści płynących z zatrudnienia osób osadzonych w Zakładzie Karnym w Nysie.

EFS Opolskie