Dobre praktyki-to właśnie to!

Dobre praktyki-to właśnie to!

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
24 marca 2023
DRUKUJ

22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy  odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na  pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.

Praca bez pakietów edukacyjnych to realizacja podstawy programowej przy pomocy aktywnych metod nauczania, projektów edukacyjnych pobudzających uczniów do działania, analizowania, obserwowania, doświadczania. Szkoła bez podręczników nie oznacza szkoły bez książek i czytania w ogóle. Chodzi głównie o to, by nauczyciel organizował pracę w sposób przemyślany i dostosowany do możliwość ucznia. Aktywność dziecka organizowana jest w oparciu o temat wiodący, wokół którego tworzy się sytuacje problemowe. Dziecko musi mieć czas na przemyślenia, własne poszukiwania. Warto zabrać uczniowi gotowe rozwiązania, a dać mu swobodę myśli, poświęcić swój czas i uwagę. Służą temu między innymi lekcje z wykorzystaniem rutyn Myślenia Krytycznego oraz  Planu Daltońskiego, który zakłada, że życie w szkole ma przypominać wspólnotę. Wszyscy współpracują ze sobą – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzięki współpracy z innymi uczniowie uczą się pracy w grupie, szacunku do pracy i odpowiedzialności za wykonane przez siebie zadania. Wszystko to w atmosferze wzajemnego poszanowania, bez względu na wiek.

Następnie zaprezentowano dyrektorom prawne i psychologiczne działania w pracy z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Przedstawione praktyczne przykłady wraz z teorią będą wspomagały dyrektorów w pracy zarówno z uczniami jak i rodzicami.

Omówiono również bieżące sprawy dotyczące pracy szkół i przedszkoli oraz organizację pracy w roku szkolnym 2023/2024.

W spotkaniu uczestniczyli starszy wizytator Opolskiego Kuratorium Oświaty p. Renata Papuga, Dyrektor  GZO w Nysie p. Adam Fujarczuk, z-ca dyrektora GZO p. Małgorzata Leśniewska oraz  Dyrektor  PODNiPPP P. Iwona Dudzik.

Wszystkie zaprezentowane działania zostały nagrodzone brawami.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Choinki pod choinkę od RMF FM i Małopolski w Nysie już 9 grudnia!

Choinki pod choinkę od RMF FM i Małopolski w Nysie już 9 grudnia!

5 grudnia 2024  

RMF FM i Małopolska Organizacja Turystyczna zapraszają do wspólnego świętowania w ramach akcji „Choinki pod choinkę od RMF FM i Małopolski”. W tym roku świąteczny konwój zawita do Nysy już 9 grudnia.

Praca w Urzędzie Miejskim w Nysie

Praca w Urzędzie Miejskim w Nysie

5 grudnia 2024  

Urząd Miejski w Nysie poszukuje kandydata do zatrudnienia na stanowisku urzędniczym podinspektora w Wydziale Finansowym w ramach umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika, podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Mikołajki na lodowisku!

Mikołajki na lodowisku!

5 grudnia 2024  

Agencja Rozwoju Nysy zaprasza na pierwszą z cyklicznych imprez na lodowisku! Już w najbliższy piątek, 6 grudnia odwiedzi nas sam Święty Mikołaj.

Wizyta Prezydenta na terenach zniszczonych przez powódź

Wizyta Prezydenta na terenach zniszczonych przez powódź

5 grudnia 2024  

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi w województwie opolskim. Złożył wizytę w Głuchołazach, Nysie i Bodzanowie; rozmawiał z przedstawicielami służb mundurowych, wojska i władz samorządowych. Prezydent dziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc w usuwaniu skutków powodzi i wsparcie mieszkańców tych terenów.

EFS Opolskie