Dobre praktyki-to właśnie to!

Dobre praktyki-to właśnie to!

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
24 marca 2023
DRUKUJ

22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy  odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na  pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.

Praca bez pakietów edukacyjnych to realizacja podstawy programowej przy pomocy aktywnych metod nauczania, projektów edukacyjnych pobudzających uczniów do działania, analizowania, obserwowania, doświadczania. Szkoła bez podręczników nie oznacza szkoły bez książek i czytania w ogóle. Chodzi głównie o to, by nauczyciel organizował pracę w sposób przemyślany i dostosowany do możliwość ucznia. Aktywność dziecka organizowana jest w oparciu o temat wiodący, wokół którego tworzy się sytuacje problemowe. Dziecko musi mieć czas na przemyślenia, własne poszukiwania. Warto zabrać uczniowi gotowe rozwiązania, a dać mu swobodę myśli, poświęcić swój czas i uwagę. Służą temu między innymi lekcje z wykorzystaniem rutyn Myślenia Krytycznego oraz  Planu Daltońskiego, który zakłada, że życie w szkole ma przypominać wspólnotę. Wszyscy współpracują ze sobą – nauczyciele, uczniowie i rodzice. Dzięki współpracy z innymi uczniowie uczą się pracy w grupie, szacunku do pracy i odpowiedzialności za wykonane przez siebie zadania. Wszystko to w atmosferze wzajemnego poszanowania, bez względu na wiek.

Następnie zaprezentowano dyrektorom prawne i psychologiczne działania w pracy z uczniem zagrożonym niedostosowaniem społecznym. Przedstawione praktyczne przykłady wraz z teorią będą wspomagały dyrektorów w pracy zarówno z uczniami jak i rodzicami.

Omówiono również bieżące sprawy dotyczące pracy szkół i przedszkoli oraz organizację pracy w roku szkolnym 2023/2024.

W spotkaniu uczestniczyli starszy wizytator Opolskiego Kuratorium Oświaty p. Renata Papuga, Dyrektor  GZO w Nysie p. Adam Fujarczuk, z-ca dyrektora GZO p. Małgorzata Leśniewska oraz  Dyrektor  PODNiPPP P. Iwona Dudzik.

Wszystkie zaprezentowane działania zostały nagrodzone brawami.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kalendarz imprez na lipiec 2024

Kalendarz imprez na lipiec 2024

25 czerwca 2024  

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez kulturalnych na lipiec. Warto sprawdzić co przygotowały m.in. Nyski Dom Kultury, miejska biblioteka czy Muzeum Powiatowe w Nysie.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

25 czerwca 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 1 lipca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

Promesy na realizację zadań publicznych

Promesy na realizację zadań publicznych

25 czerwca 2024  

Burmistrz Nysy wręczył kolejne promesy na realizację zadań publicznych, polegających na organizacji półkolonii letnich promujących zdrowy styl życia, połączonych z warsztatami z zagadnień profilaktyki uzależnień. Zadanie to realizowane jest w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Nysa.

Imprezowy sezon na AKWA Marinie!

Imprezowy sezon na AKWA Marinie!

24 czerwca 2024  

Poznaliśmy  imprezowy plan Ośrodka AKWA Marina. Jedno jest pewne – będzie się działo!

EFS Opolskie