Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dot. dodatku osłonowego, który stanowi kluczowy element rządowej tarczy antyinflacyjnej, który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Na jakich zasadach określana będzie wysokość dochodów?
Podstawowym założeniem dodatku osłonowego było objęcie nim dużej liczby beneficjentów. Dlatego jako podstawę do stwierdzenia prawa do dodatku przyjęto w uproszczeniu dochód, osiągany „na rękę” czyli netto. Jakkolwiek szczegółowe zasady w tym zakresie określone są w ustawie o świadczeniach rodzinnych.
Wysokość dochodów gospodarstwa domowego ustalana będzie na podstawie definicji dochodu określonej w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych [1]. Zgodnie z tą definicją dochód oznacza, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:
a) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.) [2], pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,
b) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
c) inne enumeratywnie wskazane dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jak złożyć wniosek w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nysie? – zobacz
W dniu 15 stycznia 2025 r. Burmistrz Nysy wydał Zarządzenie 511/2025 w sprawie ogłoszenia naboru wniosków o udzielenie dotacji celowych na dofinansowanie zadań związanych z rozwojem rodzinnych ogrodów działkowych.
Biuro ds. Inwestorów i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Nysie przypomina, że przedsiębiorcy posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek w styczniu każdego roku złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży napojów alkoholowych za rok ubiegły oraz do 31 stycznia 2025r. dokonać opłaty I raty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2025 roku.
Burmistrz Nysyogłosił II przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej niezabudowanej, położonej w Nysie, w rejonie ul. Krasińskiego (obręb Górna Wieś).
Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie zaprasza do skorzystania ze WSPARCIA KRYZYSOWEGO, które zostało uruchomione w ramach realizacji projektu pn. „Rodzina to jest Siła!”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 Działania 6.7 Wsparcie rodziny i pieczy zastępczej Priorytetu 6 Fundusze Europejskie wspierające włączenie społeczne w opolskim programu regionalnego FEO 2021-2027.