Pogoda w Nysie

Sobota 25.03.2023
Marioli, Wieäczysława i Ireneusza
9°C
PM10 - 7 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Dzień prezentacji projektu PL-CZ

Dzień prezentacji projektu PL-CZ

Kategoria: Aktualności
16 marca 2023
DRUKUJ

W czwartek, 16 marca 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Nysie odbył się wspólny dzień prezentacji projektu Polsko-Czeskiego.

Gmina Nysa od wielu lat współpracuje z Strażą Pożarną Województwa Ołomunieckiego (HZS Olomouckého kraje). Dotychczas udało się zrealizować wspólnie m.in. projekty unijne dotyczące zarządzania kryzysowego (w ramach którego pozyskano ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO użyczony dla PSP w Nysie), pandemii (w ramach którego pozyskano m.in. sprzęt do dezynfekcji), a także dotyczący wypadków pojazdów uprzywilejowanych (w ramach, którego odbyło się szkolenie dla strażaków OSP i Straży Miejskiej na torze do bezpiecznej jazdy w Ostravie).

W chwili obecnej powoli dobiega końca realizacja projektu „Společné využití kamerových systémů pro efektivní řízení bezpečnosti v příhraničních regionech” / „Wspólne wykorzystanie systemów kamer do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem w regionach przygranicznych” nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002851 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.

W ramach powyższego projektu Gmina Nysa jako partner pozyskała nowe kamery do monitoringu miejskiego w celu zmodernizowania wyeksploatowanych, najstarszych użytkowanych kamer znajdujących się na terenie miasta. Ponadto gmina pozyskała dla celów zarządzania kryzysowego oraz realizacji zadań Straży Miejskiej lekki dron DJI Mini 3 Pro.

Partner wiodący projektu HZS Olomouckého kraje pozyskał w ramach projektu, kluczowego drona ELIOS 2 do realizacji działań wewnątrz budynków, a ponadto strażacy pozyskali kamery mobilne. Miasto Jesenik zakupiło mobile punkty kamerowe, a Gmina Głuchołazy jest na etapie zakupów lekkiego drona oraz kamer do monitoringu miejskiego, w tym kamer rejestrujących ruch pojazdów (mających m.in. funkcje szczytywania tablic). Ostatni z partnerów Policja Republiki Czeskiej Województwa Ołomunieckiego skupił się na pozyskaniu kamer do monitorowania ruchu pojazdów, a także na stworzeniu wspólnej dla wszystkich partnerów platformy do wymiany nagrań z pozyskanych sprzętów kamerowych. Wszystko to ma się przyczynić efektywnego i skutecznego zarządzania bezpieczeństwem w regionach przygranicznych.

Realizując założenia projektu, Polscy partnerzy – Gmina Nysa oraz Gmina Głuchołazy, w dniu 16 marca 2023 r., w Urzędzie Miejskim w Nysie, zorganizowali dzień prezentacji projektu. W spotkaniu udział wzięli m.in. Komendant Policji w Nysie, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nysie, Dowódca JRG 1 w Nysie, Komendant Straży Miejskiej z Prudnika, a także przedstawiciele samorządów gminnych z Paczkowa, Łambinowic, Skoroszyc czy Korfantowa. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwali pracownicy Wydziału Informatyki, Biura Bezpieczeństwa i Straży Miejskiej w Nysie.

Spotkanie rozpoczął Zastępca Burmistrza Nysy Marek Rymarz, który przywitał zaproszonych gości, a następnie osoby odpowiedzialne za realizację projektu z ramienia obu gmin – Adrian Kołodziej (Nysa) oraz Tomasz Dziedziński (Głuchołazy), przedstawili założenia projektu z naciskiem na pozyskany sprzęt. Tuż po prezentacji odbył się pokaz zakupionego drona przez Gminę Nysa, a także goście odwiedzili Centrum Monitoringu Miejskiego znajdujące się w Straży Miejskiej w Nysie, gdzie mogli zobaczyć m.in. jak funkcjonują nowe pozyskane kamery.

Wszystko to dzięki wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.

Redaktor: Adrian Kołodziej

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dobre praktyki-to właśnie to!

Dobre praktyki-to właśnie to!

24 marca 2023  

22.03.2023 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niwnicy  odbyło się spotkanie Dyrektorów Szkół i Przedszkoli z terenu Gminy Nysa. Celem spotkania było zaprezentowanie dobrej praktyki realizowanej w klasie drugiej przez p. Danutę Kasperowicz, polegającej na  pracy bez pakietów edukacyjnych. Działania podejmowane przez nauczycieli w stosunku do uczniów zagrożonych niedostosowaniem społecznym zostały zaprezentowane przez psychologa szkolnego p. Patrycję Zawaryńską.

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

Turniej Wiedzy Pożarniczej 2023

24 marca 2023  

W dniu 24 marca 2023 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięło udział 23 uczniów w trzech grupach wiekowych.

Kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej

Kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej

24 marca 2023  

Urząd Miejski w Nysie oraz AKWA Sp.z.o.o informują, że w dniu 28.03.2023r. w godz. 8:00 – 11:00 zostanie przeprowadzona kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej poprzez zadymianie sieci przy użyciu pary wodnej.

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

Zaproszenie do udziału w konferencji – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce

23 marca 2023  

28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.

Serdecznie zapraszamy.

EFS Opolskie