Pogoda w Nysie

Czwartek 30.11.2023
Andrzeja, Maury i Konstantego
-2°C
PM10 - 105 μg/m3
Stan powietrza - Dostateczny
Dzień prezentacji projektu PL-CZ

Dzień prezentacji projektu PL-CZ

Kategoria: Aktualności
16 marca 2023
DRUKUJ

W czwartek, 16 marca 2023 r. w Urzędzie Miejskim w Nysie odbył się wspólny dzień prezentacji projektu Polsko-Czeskiego.

Gmina Nysa od wielu lat współpracuje z Strażą Pożarną Województwa Ołomunieckiego (HZS Olomouckého kraje). Dotychczas udało się zrealizować wspólnie m.in. projekty unijne dotyczące zarządzania kryzysowego (w ramach którego pozyskano ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy marki VOLVO użyczony dla PSP w Nysie), pandemii (w ramach którego pozyskano m.in. sprzęt do dezynfekcji), a także dotyczący wypadków pojazdów uprzywilejowanych (w ramach, którego odbyło się szkolenie dla strażaków OSP i Straży Miejskiej na torze do bezpiecznej jazdy w Ostravie).

W chwili obecnej powoli dobiega końca realizacja projektu „Společné využití kamerových systémů pro efektivní řízení bezpečnosti v příhraničních regionech” / „Wspólne wykorzystanie systemów kamer do efektywnego zarządzania bezpieczeństwem w regionach przygranicznych” nr CZ.11.4.120/0.0/0.0/20_032/0002851 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.

W ramach powyższego projektu Gmina Nysa jako partner pozyskała nowe kamery do monitoringu miejskiego w celu zmodernizowania wyeksploatowanych, najstarszych użytkowanych kamer znajdujących się na terenie miasta. Ponadto gmina pozyskała dla celów zarządzania kryzysowego oraz realizacji zadań Straży Miejskiej lekki dron DJI Mini 3 Pro.

Partner wiodący projektu HZS Olomouckého kraje pozyskał w ramach projektu, kluczowego drona ELIOS 2 do realizacji działań wewnątrz budynków, a ponadto strażacy pozyskali kamery mobilne. Miasto Jesenik zakupiło mobile punkty kamerowe, a Gmina Głuchołazy jest na etapie zakupów lekkiego drona oraz kamer do monitoringu miejskiego, w tym kamer rejestrujących ruch pojazdów (mających m.in. funkcje szczytywania tablic). Ostatni z partnerów Policja Republiki Czeskiej Województwa Ołomunieckiego skupił się na pozyskaniu kamer do monitorowania ruchu pojazdów, a także na stworzeniu wspólnej dla wszystkich partnerów platformy do wymiany nagrań z pozyskanych sprzętów kamerowych. Wszystko to ma się przyczynić efektywnego i skutecznego zarządzania bezpieczeństwem w regionach przygranicznych.

Realizując założenia projektu, Polscy partnerzy – Gmina Nysa oraz Gmina Głuchołazy, w dniu 16 marca 2023 r., w Urzędzie Miejskim w Nysie, zorganizowali dzień prezentacji projektu. W spotkaniu udział wzięli m.in. Komendant Policji w Nysie, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Nysie, Dowódca JRG 1 w Nysie, Komendant Straży Miejskiej z Prudnika, a także przedstawiciele samorządów gminnych z Paczkowa, Łambinowic, Skoroszyc czy Korfantowa. Nad sprawnym przebiegiem spotkania czuwali pracownicy Wydziału Informatyki, Biura Bezpieczeństwa i Straży Miejskiej w Nysie.

Spotkanie rozpoczął Zastępca Burmistrza Nysy Marek Rymarz, który przywitał zaproszonych gości, a następnie osoby odpowiedzialne za realizację projektu z ramienia obu gmin – Adrian Kołodziej (Nysa) oraz Tomasz Dziedziński (Głuchołazy), przedstawili założenia projektu z naciskiem na pozyskany sprzęt. Tuż po prezentacji odbył się pokaz zakupionego drona przez Gminę Nysa, a także goście odwiedzili Centrum Monitoringu Miejskiego znajdujące się w Straży Miejskiej w Nysie, gdzie mogli zobaczyć m.in. jak funkcjonują nowe pozyskane kamery.

Wszystko to dzięki wsparciu środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poprzez program Interreg VA Czechy – Polska.

Redaktor: Adrian Kołodziej

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

III Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski – zainteresowanie przerosło oczekiwania

III Nocny Mikołajkowy Bieg Nyski – zainteresowanie przerosło oczekiwania

30 listopada 2023  

Biegacze do tego stopnia pokochali Nysę za Nocny Mikołajkowy Bieg, że organizatorzy drugi raz zwiększyli limit uczestników. Obecny limit wynosi 700 osób. Do wydarzenia pozostało 17 dni.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

30 listopada 2023  

Kolejne nowe mieszkania w Nysie. Będzie ich ponad 350! Budowa osiedla rozpocznie się w przyszłym roku. Będzie prowadzona etapami.

Kolejny świetny występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej

Kolejny świetny występ Nyskiej Formacji Obronno Taktycznej

29 listopada 2023  

25 listopada w Witkowie obok Poznania odbyły się II MISTRZOSTWA POLSKI KARATE WKF MASTERS. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem karateków z całej Polski. Nyska Formacja Obronno Taktyczna zaprezentowała się bardzo dobrze promując nasze miasto.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

29 listopada 2023  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 4 grudnia 2023 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie