DRUKUJ
Przewodnik Miejski

Przewodnik Miejski

15 Czerwiec 2019 r.

Mamy przyjemność oddać w Państwa ręce nowy przewodnik po Miejskim Szlaku Turystycznym w Nysie, który prezentuje najciekawsze miejsca i obiekty zabytkowe znajdujące się na trasie przebiegu szlaku. Przewodnik ukazuje ich stan zarówno w dniu dzisiejszym, jak i w czasach dawnej świetności. Ideą szlaku miejskiego jest połączenie wszystkich najważniejszych i najciekawszych atrakcji turystycznych Nysy, tak aby turysta mógł je zwiedzać samodzielnie, podążając za oznakowaniem szlaku i posługując się niniejszym przewodnikiem. Oznakowanie szlaku w postaci żółto-czerwonych rombów nawiązuje kolorami do barw miejskich Nysy, a kształtem do historycznego oznakowania szlaków turystycznych na Ziemi Nyskiej i w pobliskich górach Jesenikach.

 

Polecane e-Publikacje

Twierdza Nysa - rys historyczny

6 maja 2020
Nysa, zwana śląskim Rzymem, to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Kronikarz Jan Długosz przypisuje jej założenie Bolesławowi Krzywoustemu. Inne kroniki wspominają konsekrację romańskiego kościoła św. Jakuba w roku 1198, dokonaną przez biskupa Jarosława, który odziedziczył ziemię nyską i potwierdził jej przynależność do biskupstwa wrocławskiego. Od tej pory pozostawała we wspólnym władaniu biskupów oraz książąt wrocławskich aż do roku 1290, kiedy to na mocy testamentu księcia Henryka IV Probusa całkowite władanie kasztelanią otmuchowsko-nyską przeszło tylko na biskupów. Od tego momentu datuje się powstanie Księstwa Nyskiego biskupów wrocławskich.
REDAKTOR: Andrzej Babiński

Nysa droga św. Jakuba

30 grudnia 2019
Nyska Droga św. Jakuba to wytyczony i oznakowany żółtą muszlą na niebieskim tle w latach 2009-2010 szlak pielgrzymkowy o długości ok. 106 km. Oficjalne otwarcie szlaku nastąpiło podczas corocznego Jarmarku św. Jakuba przed nyską Bazyliką w 2010 r. Stanowi odcinek dojściowy do historycznego traktu Via Regia – jednej z głównych nici polskiej sieci dróg św. Jakuba.
REDAKTOR: Andrzej Babiński

Zbiornik Nyski

15 czerwca 2019
Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, która uzupełnia dotychczasowy system obszarów i obiektów chronionych. Za obszary Natura 2000 uznaje się tereny najważniejsze dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierz¹t czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych Europy, czyli tzw. różnorodności biologicznej.
REDAKTOR: Andrzej Babiński
EFS Opolskie