Pogoda w Nysie

Piątek 29.03.2024
Wiktoryna, Helmuta i Eustachego
14°C
PM10 - 8 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
DRUKUJ
SŁÓW KILKA O DZIEJACH TWIERDZY NYSA

SŁÓW KILKA O DZIEJACH TWIERDZY NYSA (komiks)

13 Październik 2021 r.

Oddajemy w ręce Czytelników komiks traktujący o potężnych nyskich fortyfikacjach. Dowiemy się z niego m.in. o słynnych więźniach nyskiej twierdzy, Wojnach Śląskich, ale też o bitwie o sąsiednie Zlate Hory.

Publikacja została wydana w dwóch językach, w ramach projektu „Twierdza Nysa – wspólne dziedzictwo kulturowe pogranicza – etap II”, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. Przekraczamy granice.

Polecane e-Publikacje

Twierdza Nysa - rys historyczny

6 maja 2020
Nysa, zwana śląskim Rzymem, to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Kronikarz Jan Długosz przypisuje jej założenie Bolesławowi Krzywoustemu. Inne kroniki wspominają konsekrację romańskiego kościoła św. Jakuba w roku 1198, dokonaną przez biskupa Jarosława, który odziedziczył ziemię nyską i potwierdził jej przynależność do biskupstwa wrocławskiego. Od tej pory pozostawała we wspólnym władaniu biskupów oraz książąt wrocławskich aż do roku 1290, kiedy to na mocy testamentu księcia Henryka IV Probusa całkowite władanie kasztelanią otmuchowsko-nyską przeszło tylko na biskupów. Od tego momentu datuje się powstanie Księstwa Nyskiego biskupów wrocławskich.
REDAKTOR: Andrzej Babiński

Nysa droga św. Jakuba

30 grudnia 2019
Nyska Droga św. Jakuba to wytyczony i oznakowany żółtą muszlą na niebieskim tle w latach 2009-2010 szlak pielgrzymkowy o długości ok. 106 km. Oficjalne otwarcie szlaku nastąpiło podczas corocznego Jarmarku św. Jakuba przed nyską Bazyliką w 2010 r. Stanowi odcinek dojściowy do historycznego traktu Via Regia – jednej z głównych nici polskiej sieci dróg św. Jakuba.
REDAKTOR: Andrzej Babiński

Zbiornik Nyski

15 czerwca 2019
Obszar Natura 2000 to nowa forma ochrony przyrody, która uzupełnia dotychczasowy system obszarów i obiektów chronionych. Za obszary Natura 2000 uznaje się tereny najważniejsze dla zachowania zagrożonych lub bardzo rzadkich gatunków roślin, zwierz¹t czy charakterystycznych siedlisk przyrodniczych, mających znaczenie dla ochrony wartości przyrodniczych Europy, czyli tzw. różnorodności biologicznej.
REDAKTOR: Andrzej Babiński
EFS Opolskie