Nyska Kronika Filmowa – odc. 469
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
Jeden z najciekawszych polskich reżyserów, nysanin Łukasz Grzegorzek („Córka trenera”, „Kamper”) powraca ze swoim trzecim tytułem – komedią obyczajową pt. „Moje wspaniałe życie”. Film wejdzie na ekrany polskich kin już w sierpniu tego roku. Przypomnijmy, że zdjęcia do produkcji nakręcono w całości w Nysie, a w filmie wzięło udział wielu statystów z naszego miasta.
Tytułowe „wspaniałe” życie prowadzi Joanna „Jo” Lisiecka (w tej roli Agata Buzek). Od wielu lat stara się być wzorową mamą, kochaną córką, dobrą żoną i lubianą nauczycielką w liceum w Nysie. Nikt jednak nie wie, że Jo prowadzi podwójne życie. Gdy jej sekret przestanie być bezpieczny, kobieta zmierzy się z lawiną wydarzeń, która stanie się grupową terapią dla jej całej rodziny.
W „Moim wspaniałym życiu” Łukasz Grzegorzek traktuje swoich bohaterów z czułością i humorem, kreując wielowymiarową, kobiecą postać, która wyłamuje się z utartych schematów i chce żyć na własnych zasadach. Reżyser zadaje nam pytania: Czym jest dzisiaj rodzina? Co znaczy być „dobrą” mamą, żoną, nauczycielką? Jak zachować balans między sprzecznymi potrzebami i żyć w zgodzie ze sobą?
W głównej roli błyszczy Agata Buzek, a na ekranie partnerują jej Jacek Braciak, Adam Woronowicz i Małgorzata Zajączkowska. Nie zabraknie też gwiazd młodego pokolenia: Jakuba Zająca, Wiktorii Wolańskiej, Karoliny Bruchnickiej, czy debiutujących na wielkim ekranie Julii Kuzki i Pawła Kruszelnickiego.
Producentką „Mojego wspaniałego życia” jest Natalia Grzegorzek z Koskino. Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska, za scenografię odpowiada Jagna Dobesz, kostiumy – Anna Sikorska, charakteryzację – Monika Kaleta, dźwięk – Zofia Moruś, a za montaż – Maria Zuba i Łukasz Grzegorzek. Muzykę do filmu skomponował Piotr Emade Waglewski. Kierowniczką produkcji jest Katarzyna Staszczyk. „Moje wspaniałe życie” jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Wrocław i Dolny Śląsk poprzez Dolnośląski Konkurs Filmowy, a także program MEDIA Kreatywnej Europy. Koproducentem filmu jest Dolnośląskie Centrum Filmowe, a partnerem Gmina Nysa – rodzinne miasto reżysera.
Dystrybucja w Polsce: Gutek Film
Foto: Michał Klusek
W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.
Starosta Nyski złożył wniosek do Burmistrza Nysy i Rady Miejskiej o wpisanie w tak zwany plan odbudowy, budowę na terenach niezalewowych nowego gmachu szpitala i straży pożarnej.
W naszej gminie nie brakuje talentów, zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i w nauce. Uczniowie osiągają duże sukcesy, rozwijają swoje pasje i zdobywają laury. 12 grudnia 2024 r. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wręczył stypendia naukowe, sportowe i artystyczne uzdolnionym uczniom szkół z Gminy Nysa.