
Nyska Kronika Filmowa – odc. 348
Dziś powiemy m.in. o wakacyjnych remontach dróg, muralu w Parku Miejskim i świetnej inauguracji nowego sezonu w III lidze w wykonaniu piłkarzy Polonii Nysa.
Na co natrafili archeolodzy podczas badań prowadzonych przy okazji dwóch dużych inwestycji w mieście; budowy galerii DEKADA i przebudowy Wielkiego Młyna? O tym będziemy mogli przekonać się podczas niezwykłej wystawy „Historia dwóch miejsc”, którą od 12 czerwca zobaczymy w Muzeum Powiatowym w Nysie.
– Przedstawiamy dzieje dwóch rejonów miasta położonych poza jego centrum, ale wykorzystywanych gospodarczo na różne sposoby i zamieszkiwanych już od okresu późnego średniowiecza. Niegdyś poza murami miasta, obecnie stanowią jego integralną część – informuje Mariusz Krawczyk z Muzeum Powiatowego w Nysie. – Oprócz wyników badań archeologicznych wystawa prezentuje zbiory kartograficzne, historyczne grafiki, dawne widoki, archiwalne fotografie i karty pocztowe przybliżające historie tych miejsc, ich specyfikę i zmieniające się przez wieki ich funkcje i kształt urbanistyczny. Ten zmieniający się obraz w znakomity sposób obrazuje bogatą historię całej Nysy, jako miasta biskupiego, militarnej twierdzy, a także jako prężnego ośrodka miejskiego o rozwiniętej i nowoczesnej gospodarce.
Dziś powiemy m.in. o wakacyjnych remontach dróg, muralu w Parku Miejskim i świetnej inauguracji nowego sezonu w III lidze w wykonaniu piłkarzy Polonii Nysa.
Agencja Rozwoju inwestuje w zieloną energię. Inwestycja w fotowoltaikę to przede wszystkim względy ekonomiczne, z racji wzrostu opłat za energię elektryczną. Na razie pierwsze panele na obiekcie należącym do Agencji Rozwoju Nysy pojawiły się przy ul. Piłsudskiego. Mowa o krytej pływalni.
15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. O godz. 11.00 władze samorządowe złożą kwiaty i znicze pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rynku.