Na co natrafili archeolodzy podczas badań prowadzonych przy okazji dwóch dużych inwestycji w mieście; budowy galerii DEKADA i przebudowy Wielkiego Młyna? O tym będziemy mogli przekonać się podczas niezwykłej wystawy „Historia dwóch miejsc”, którą od 12 czerwca zobaczymy w Muzeum Powiatowym w Nysie.
– Przedstawiamy dzieje dwóch rejonów miasta położonych poza jego centrum, ale wykorzystywanych gospodarczo na różne sposoby i zamieszkiwanych już od okresu późnego średniowiecza. Niegdyś poza murami miasta, obecnie stanowią jego integralną część – informuje Mariusz Krawczyk z Muzeum Powiatowego w Nysie. – Oprócz wyników badań archeologicznych wystawa prezentuje zbiory kartograficzne, historyczne grafiki, dawne widoki, archiwalne fotografie i karty pocztowe przybliżające historie tych miejsc, ich specyfikę i zmieniające się przez wieki ich funkcje i kształt urbanistyczny. Ten zmieniający się obraz w znakomity sposób obrazuje bogatą historię całej Nysy, jako miasta biskupiego, militarnej twierdzy, a także jako prężnego ośrodka miejskiego o rozwiniętej i nowoczesnej gospodarce.
Wystawa została zorganizowana z użyciem środków multimedialnych, które z pewnością uatrakcyjnią jej odbiór. Sponsorami wystawy są DEKADA i Barbara Komorowska.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie Paweł Nakonieczny informuje, że LXXXIV sesja Rady Miejskiej w Nysie odbędzie się 20 grudnia 2023 r., o godz. 13.00, w sali im. 100-lecia Niepodległości Polski (nr 200 – II piętro) Urzędu Miejskiego w Nysie ul. Kolejowa 15.
Dziś głównym tematem kroniki będzie planowana likwidacja bezpośredniego połączenia kolejowego Nysa-Wrocław. Będzie również o trzecim moście w mieście i nowym komendancie Straży Miejskiej.
Starosta Nyski zawiadamia o wszczęciu na wniosek Zarządu Powiatu Nyskiego postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn. „Rozbudowa drogi powiatowej nr 1632 O obejmującej budowę drogi dla rowerów oraz przebudowę i rozbudowę o kładkę rowerową.