Gmina Nysa > Aktualności > Aktualności > Informacja podsumowująca przebieg konsultacji społecznych na etapie projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa
Informacja podsumowująca przebieg konsultacji społecznych na etapie projektu Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa
W ustawie z dnia 9 października 2015 roku o rewitalizacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 802 i 1086 oraz z 2021 r. poz. 11) podkreśla się znaczenie zasady partnerstwa i partycypacji w procesie tworzenia i wdrażania programu rewitalizacji. Prawidłowo przeprowadzona rewitalizacja może pobudzić do życia dany obszar miasta, zwiększyć jego atrakcyjność inwestycyjną i poprawić jakość życia mieszkańców. Mając na uwadze art. 6 ust 3 i ust. 7 ustawy o rewitalizacji prezentujemy Państwu jedną z przeprowadzonych form konsultacji społecznych.
W dniu 10 lutego br. w Urzędzie Miejskim w Nysie odbył się wywiad z udziałem:
Prezesa Agencji Rozwoju Nysy Sp. z o.o. w Nysie Panem Bogdanem Wyczałkowskim
Zastępcy Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie Panią Martą Czuczman.
Celem wywiadu było omówienie potrzeby zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Nysa i ujęcia w nim nowej karty przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, które swoim zakresem obejmie wykonanie dwóch kortów tenisowych oraz wodnego placu zabaw w ramach Gminnego Centrum Wsparcia III sektora. Realizacja projektu przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych problemów zwłaszcza w zakresie braku kompleksowo zagospodarowanych ogólnodostępnych stref aktywności i rekreacji, dekapitalizacji istniejącej infrastruktury sportowej i rekreacyjnej oraz niskiej estetyki i funkcjonalności przestrzeni publicznych na terenie miasta.
Rewitalizacja to proces wielopłaszczyznowy aby zakończyła się sukcesem, działania muszą być prowadzone w sposób kompleksowy – angażując i integrując lokalną społeczność oraz uwzględniając przestrzeń i gospodarkę. Tak też jest przygotowywany projekt pn. „Aktywna strefa sportu i rekreacji Gminnego Centrum Wsparcia III sektora w Nysie”
Otoczenie przyrody, filmowe hity i nocny klimat. Czego chcieć więcej? Już latem czeka nas kolejna edycja Nocnego Festiwalu Filmowego nad jeziorem. Pierwsza odsłona wydarzenia okazała się wielkim hitem.
– Chcemy, żeby ta impreza już na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń i w świadomość mieszkańców. Działa też u nas w Nysie dyskusyjny klub filmowy, więc być może zjednoczymy siły, by impreza była jeszcze ciekawsza. – mówi Edyta Peikert, prezes spółki AKWA.
W ubiegłym roku wydarzenie trwało dwa dni. Pierwszego wieczoru wyświetlono film EVEREST, a drugiego NOC OCZYSZCZENIA. ANARCHIA. O doborze repertuaru zdecydowali sami mieszkańcy. Teraz będzie tak samo. Wydarzenie ponownie ma trwać też 2 dni (18-19 czerwca). Podczas festiwalu znów zobaczymy widowiskowy pokaz laserów.
Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie do tej pory rozłożona była karuzela. Uczestnicy będą mieli również dostęp do pola gastronomicznego.
Na rynku pojawił się drugi numer odświeżonej gazety TAK. Jak zwykle nie brakuje aktualności i inwestycji, ale także porad zdrowotnych, kulinarnych i biznesowych oraz kącika rozrywkowego.
W gazecie znajdziemy też wywiad z nyskim katem Jerzym Gadawskim. Ciekawostką są kupony dla pań z okazji Dni Kobiet.
Na spotkaniu będzie można uzyskać informacje odnośnie aktualnych możliwości uzyskania dotacji na otwarcie własnej działalności gospodarczej. Udział jest bezpłatny. Spotkanie moderowane będzie przez pracowników Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Nysie.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 1 marca 2011. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia ostatnich żołnierzy zbrojnego niepodległościowego podziemia, którzy ginęli z rąk komunistycznych oprawców. O wyborze daty zadecydowała przypadająca na ten dzień rocznica rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Na czele Zarządu stał prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński.