Wszyscy kierowcy zapewne znają znak D-40 – na niebieskim prostokątnym tle schematycznie przedstawiony jest budynek, pojazd i dwie grające w piłkę osoby, przypominamy jednak jak należy zachowywać się w obszarze, na którym obowiązuje – w strefie zamieszkania.
Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa strefę zamieszkania jako „obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazd i wyjazd oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.”
Strefy zamieszkania często wyznaczane są na terenach, po których porusza się wielu pieszych. Przepisy obowiązujące w strefie mają ich chronić.
Szczególne zasady obowiązujące w strefie zamieszkania obejmują:
W obszarze objętym strefą zamieszkania to piesi mają pierwszeństwo. Mogą poruszać się całą szerokością drogi, nie muszą korzystać z chodnika czy pobocza.
Pojazdy nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h,
Parkowania samochodu wyłącznie na wyznaczonych miejscach postojowych,
Progi zwalniające w strefie zamieszkania nie muszą być oznaczone.
Zdjęcie poglądowe znaku D-40 oznaczający strefę zamieszkania na ul. Rynek w Nysie.
Wjazd do strefy zamieszkania poprzedzony jest znakiem D‑40
natomiast wyjazd znakiem D-41
Mówiąc bardziej ogólnie – strefa zamieszkania jest to takie miejsce, przez które można przejechać pojazdem mechanicznym, ale większe prawa mają piesi. Biorąc powyższe pod uwagę przypominamy kierowcom poruszającym się w strefie zamieszkania o konieczności stosowania się do przytoczonych zasad i zachowania szczególnej ostrożności, gdyż pieszy w przypadku zdarzenia drogowego ucierpi na tym najbardziej.
Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nysie Jolanta Trytko-Warczak informuje, że XII sesja Rady Miejskiej w Nysie odbędzie się 29 stycznia 2025 r., o godz. 09.00, w sali im. 100-lecia Niepodległości Polski (nr 200 – II piętro) Urzędu Miejskiego w Nysie, ul. Kolejowa 15.
– Akcja dogaszania pryzmy popowodziowej na składowisku odpadów w Domaszkowicach została zakończona – poinformował Dariusz Pryga, oficer prasowy KP PSP w Nysie.
– Na chwilę obecną kończy się dogaszanie pryzmy w Domaszkowicach. Mieszkańcom nie grozi niebezpieczeństwo – mówi Tomasz Ogorzały, prezes spółek Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej EKOM Sp z o o w Nysie i EkoNysa sp. z o.o.
– Na chwilę obecną kończy się dogaszanie pryzmy w Domaszkowicach. Mieszkańcom nie grozi niebezpieczeństwo – mówi Tomasz Ogorzały, prezes spółek Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej EKOM Sp z o o w Nysie i EkoNysa sp. z o.o.
– W dniu 21.01.2025 r. ok. godz. 13.50 na terenie składowiska w Zakładzie Unieszkodliwiania i Odzysku Odpadów w Domaszkowicach zauważono dym wydobywający się z pryzmy odpadów popowodziowych tymczasowo magazynowanych. O godz. 13:57 zdarzenie zgłoszono na numer alarmowy 112. Pierwsze zastępy straży przyjechały ok. godz. 14:10. Zadysponowano Państwową Straż Pożarną oraz Ochotniczą Straż Pożarną. Na miejsce przybyli również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu oraz pracownicy Gminnego Zarządzania Kryzysowego. W celu jak najszybszego przemieszczenia odpadów do akcji włączono ciężki sprzęt PGK EKOM wraz z operatorami. Zarzewie pożaru zlokalizowano głęboko wewnątrz pryzmy. Na zewnątrz widać było unoszącą się parę wodną, wyczuwalny był zapach dymu. Odpady zgromadzone na pryzmie o wymiarach ok. 30x50x8 m pochodziły z pierwszych dni powodzi. Zgodnie z decyzją Wojewody Opolskiego z dnia 17 grudnia 2024 r. rozpoczęto proces składowania odpadów popowodziowych. Na chwilę obecną kończy się dogaszanie pryzmy. Mieszkańcom nie grozi niebezpieczeństwo – mówi Tomasz Ogorzały prezes spółek Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej EKOM Sp z o o w Nysie i EkoNysa sp. z o.o.
Biblioteka Miejska zaprasza na ferie w Oddziale Dziecięcym, od trzeciego do czternastego marca, które będą się odbywały w w dni robocze w godzinach od dziesiątej do czternastej.