Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pismem nr DPS-V.070.107.2020.KK z dnia 20.03.2020 r. poinformowało Wydziały Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich, że w związku z koniecznością podjęcia działań związanych z rozpowszechnianiem się choroby zakaźnej COVID-19, a co za tym idzie z koniecznością odizolowania osób, które potencjalnie mogą być zarażone koronawirusem SARS-CoV-2, została uruchomiona Aplikacja „Kwarantanna domowa” na platformie https://www.gov.pl/web/koronawirus/. Jedną z opcji, z jakiej będą mogli korzystać użytkownicy aplikacji, będzie możliwość kontaktu osób odbywających kwarantannę z Ośrodkami Pomocy Społecznej.
W funkcji tej obywatel elektronicznie będzie mógł się zwrócić z prośbą o posiłek, podstawowe artykuły spożywcze, pomoc psychologiczną, kontakt ze strony pracownika OPS. Informacje zbierane przy pomocy aplikacji od osób odbywających kwarantannę będą przesyłane do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich pięć razy dziennie, następować to będzie o godz. 6:00, 9:00, 12:00, 15:00 i 18:00. Wydziały, po dokonaniu weryfikacji, będą przesyłać dane właściwym OPS. Czas dostarczenia zamówienia będzie uzależniony od właściwych służb / instytucji / organizacji / innych podmiotów, które współpracują z OPS w niesieniu pomocy, szczególnie w okresie związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Z up. Wojewody Opolskiego Beata Jabłońska Zastępca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia
Urząd Miejski w Nysie oraz AKWA Sp.z.o.o informują, że w dniu 28.03.2023r. w godz. 8:00 – 11:00 zostanie przeprowadzona kontrola szczelności kanalizacji sanitarnej oraz kanalizacji deszczowej poprzez zadymianie sieci przy użyciu pary wodnej.
28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.
Komunikacja werbalna, czyli słowna, stanowi dla człowieka najbardziej naturalny sposób komunikacji, a rozmowa jest nieodłączną częścią ludzkich kontaktów. Dla osób z zaburzeniami słuchu rozmowa za pomocą słów jest jednak utrudniona, a często wręcz niemożliwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzi język migowy. Komunikacja za pomocą gestów wspartych mimiką pozwala skutecznie zastąpić dźwięki mowy. Nauka języka migowego zwiększa możliwości uczestnictwa osób niesłyszących z w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawia komfort codziennego życia, w tym funkcjonowanie w otoczeniu domowym.