Zbliża się kwalifikacja wojskowa w Gminie Nysa
W dniach 03.03 do 17.03 na terenie Gminy Nysa odbędzie się coroczna kwalifikacja wojskowa, która obejmie przede wszystkich mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie!
Jesteśmy teraz w szczególnym czasie. Epidemia COVID – 19 spowodowała, że nasze życie uległo gwałtownym zmianom. Funkcjonowanie państwa i społeczeństwa musi być dostosowane do ograniczeń spowodowanych koniecznością zminimalizowania bezpośrednich kontaktów, co w sferze edukacji spowodowało konieczność wprowadzenia od dnia 25 marca 2020 r. kształcenia zdalnego jako formy pracy placówek oświatowych.
Nauczyciele z dużym zaangażowaniem podeszli do postawionej przed nimi konieczności wdrożenia praktycznie z dnia na dzień pracy zdalnej, zdobycia nowych umiejętności, rozpoznania możliwości technicznych uczniów i swoich własnych. Starają się wybrać i dostosować formy pracy tak, aby były dostępne dla wszystkich uczniów, zarówno pod względem czytelności przekazywanych treści, jak i sposobów ich komunikowania. Będą one modyfikowane tak, aby jak najlepiej odpowiadały możliwościom uczniów.
Uczniowie i rodzice oswajają się z nową formą nauki, nierzadko zmagając się z wieloma problemami – brakiem dostępu do sprzętu, ograniczonymi możliwościami sieci, różnorodnością wybranych komunikatorów i platform, na których pracują nauczyciele, często też – ilością przekazywanych treści. Ustalane przez dyrektorów placówek zasady organizacji pracy zdalnej pozwolą na uporządkowanie i usystematyzowanie pracy, nadanie jej stałych ram, uwzględnienie wniosków z dotychczasowych doświadczeń.
Dla uczniów praca zdalna to nie tylko korzystanie z nowych technologii, z czym zapewne poradzą sobie stosunkowo łatwo, ale także konieczność nauczenia się samodyscypliny, samodzielności i odpowiedzialności. Dla wielu z nich może to stanowić poważne wyzwanie i szkołę życia. To jednocześnie ograniczenie bezpośrednich kontaktów z kolegami i koleżankami, tak ważne dla dzieci i młodzieży. Pomocą w rozwiązywaniu pojawiających się problemów służyć im mogą pedagodzy i psycholodzy zatrudnieni w placówkach. Pomoc ta będzie oferowana zarówno w formie porad zamieszczanych na stronach e-dzienników, jak i podczas bezpośrednich kontaktów np. telefonicznych czy mailowych w godzinach określonych przez szkołę.
Rodzice, szczególnie dzieci młodszych są niezwykle ważnym filarem wprowadzonego kształcenia na odległość. Muszą przy tym godzić obowiązki domowe i zawodowe z bezpośrednią pracą i wsparciem dziecka – ucznia. Rodzice mogą również skorzystać ze wskazówek pedagogów i psychologów zgodnie z ustaleniami przyjętymi w danej szkole czy przedszkolu. Ich uwagi, spostrzeżenia i wskazówki są cennym elementem doskonalenia pracy szkoły i przedszkola, pozwalają dopracować formy współpracy, rozwiązać występujące problemy. Pomagają usprawnić pracę szkoły i przedszkola.
Szanowni Rodzice, Nauczyciele, Dyrektorzy! Drodzy Uczniowie! Razem jesteśmy w stanie podołać wyzwaniom, które niesie ze sobą epidemia COVID -19. Pomagajmy sobie wzajemnie, to pozwoli nam przejść ten trudny czas łagodniej.
Kordian Kolbiarz
Burmistrz Nysy
W dniach 03.03 do 17.03 na terenie Gminy Nysa odbędzie się coroczna kwalifikacja wojskowa, która obejmie przede wszystkich mężczyzn urodzonych w 2006 roku.
Dziś w filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o przetargu na atrakcyjną działkę inwestycyjną w pobliżu Castoramy, nowej kamienicy w Rynku i wizycie w naszym mieście dwóch ministrów. Powiemy też kiedy wraca Galeria Dekada.
Mały ZUS plus umożliwia przedsiębiorcom płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, które są obliczane od dochodu z tytułu prowadzanej działalności gospodarczej osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. Niższe składki w ramach Małego ZUS plus można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie został zabezpieczony w AED wyposażony w instrukcje głosowe i wizualne.