Za nami VIII edycja Święta Miodu, pierwsza w rozszerzonej formule. Sprawdzamy jak było i co do zaaferowania miały stragany. Kit, wosk, miody pitne – to tylko część asortymentu, który cieszył się dużym powodzeniem.
W tym roku za organizację wydarzenia oprócz Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, Diecezjalnego Domu Formacyjnego odpowiedzialne było Centrum Działań Wspólnych, Gmina Nysa oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie. Wspólnymi siłami udało się przygotować pierwsze duże wydarzenie na odnowionym Placu Paderewskiego. Pracownicy spółki EKOM już od soboty ustawiali wzdłuż ścieżek stragany, które wczoraj lokalni wystawcy wypełnili smacznym i ciekawym asortymentem. Były m.in. pierogi z Włodar i Prusinowic, pierniki z Wilamowic i Kopernik oraz mnóstwo produktów pszczelarskich z lokalnych gospodarstw. – Jak zawsze największe branie miał miód lipowy, z którego słynie nasza okolica – mówi jeden z wystawców, Tomasz Kos. Do wyboru był miód w ozdobnych słoiczkach, a także pakiety idealne na prezenty, a w nich np. mieszanka miodów wielokwiatowych, gryczanego oraz spadziowego. Co jeszcze? Nie mogło zabraknąć soków z domowej spiżarni, a także potraw przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich z Hajduk Nyskich. – Przywiozłyśmy flaczki z gruszki, a także gołąbki z sosem pomidorowym, praktycznie do godziny 15 wszystko zeszło – mówi Grażyna Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Hajduki Nyskie. O kuszące z daleka zapachem gołąbki postarały się również gospodynie z Wilamowic.
Wiele z produktów posiadało znak „produktu lokalnego” Nyskiego Księstwa Jezior i Gór. Sami wystawcy i goście wydarzenia mówili, że to doskonała okazja do promocji naszych rodzimych przetworów i produktów rękodzielniczych. – Rośnie zainteresowanie lokalną produkcją i jest to znakomity sposób na zwiększenie dochodów gospodarstw – ocenia radny sejmiku wojewódzkiego, Antoni Konopka. – Trzymam kciuki za lokalne LGD, aby udało się stworzyć centrum produktu lokalnego. Na pewno Samorząd Województwa będzie wspierał tą inicjatywę.
Po południu piknik połączony z dożynkami parafialnymi został wzbogacony o wydarzenia kulturalne. Mieliśmy okazję posłuchać polsko-czeskich big bandów. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – „Przekraczamy granice.”
W tym roku wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… do Śląskiego Rzymu! Nasze miasto świętuje wyjątkowy jubileusz 800-lecia. Świętujemy przez cały rok, a kulminacja nastąpi w drugi weekend września. Gwiazdami muzycznymi będą popularne i kultowe już zespoły – Myslovitz oraz Dżem. Niezapomniane emocje gwarantowane!
Zarządzeniem Nr 1779/2023 Burmistrza Nysy z dnia 26 stycznia 2023 roku ustalony został harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do klas pierwszych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nysa.
Andrii Brovchenko, uczeń klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 5 im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.