Największa inwestycja w historii Opolszczyzny powstanie pod Nysą

Największa inwestycja w historii Opolszczyzny powstanie pod Nysą

Kategoria: Aktualności, Inwestor
7 października 2023
DRUKUJ

Blisko 1,7 mld euro do końca 2030 roku zainwestują firmy Umicore i PowerCo w nowy zakład produkujący aktywne materiały katodowe (CAM) do akumulatorów pojazdów elektrycznych. Dla naszego miasta oznacza to kolejnych 900 dobrych miejsc pracy. Inwestycja ruszy jeszcze w tym roku.

Nowoczesny zakład powstanie w Nysie choć zabiegała o niego cała Europa

Zakład produkcyjny spółki IONWAY zlokalizowany będzie na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”, tuż przy działkach firmy Umicore. Produkcja powinna ruszyć już w 2026 roku. – 7 października 2023 r., przejdzie do naszej historii jako dzień, w którym gospodarcza siła naszej Nysy wchodzi na najwyższy poziom! – ocenia Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. – Inwestycja w branży elektromobilności to inwestycja przyszłości! Ekologiczna, zrównoważona i przyjazna dla środowiska!

Inwestycja Umicore i PowerCo jest najlepszym dowodem na to, że Polska należy do czołówki państw pod względem przyciągania największych, a jednocześnie najbardziej innowacyjnych inwestycji.  – To kolejna przełomowa inwestycja dla całej Opolszczyzny i szansa na dalszy rozwój regionalny – tak Wiceminister Marcin Ociepa ocenia decyzję spółek PowerCo i Umicore o powstaniu firmy IONWAY, która będzie w Nysie produkować baterie elektryczne dla jednego z potentatów w branży motoryzacyjnej firmy Volkswagen. – Silna Nysa, silna Opolszczyzna, silna Polska to silna Europa – podkreśla reprezentujący Premiera Mateusza Morawieckiego Marcin Ociepa, Poseł Ziemi Opolskiej i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, inwestycja przyniesie wymierne korzyści zarówno w gospodarce naszego kraju, jak i całemu środowisku. To także dalszy sygnał do rozwoju całej Opolszczyzny. Po ogłoszeniu powstania nowej spółki WSSE Invest Park staje się numerem jeden wśród specjalnych stref w skali kraju pod kątem nakładów inwestycyjnych.  – Zawarcie współpracy z partnerami o tak globalnym zasięgu i niezaprzeczalnej renomie otwiera drzwi do wymiany wiedzy i cennych doświadczeń, co wpłynie pozytywnie na rozwój gospodarki na Opolszczyźnie – ocenia Prezes Zarządu WSSE „INVEST-PARK”, Piotr Wojtyczka.

Rozwój elektromobilności

Elektromobilność to ogromna i wciąż rosnąca gałąź gospodarki przyszłości. Dzięki tej inwestycji Polska umacnia się na pozycji jej lidera nie tylko w Europie ale i na świecie. Zainteresowanie sektorem e-mobility wynika przede wszystkim ze zwiększonej świadomości ekologicznej
konsumentów, dążenia do jak najbardziej zrównoważonego rozwoju oraz postępu technologicznego. –  Inwestycja Umicore i PowerCo to nie tylko ważny krok w modernizacji naszego przemysłu, ale też nowe, wysokopłatne miejsca pracy i kolejna szansa na rozwój regionu i ogromna szansa dla o młodych wykształconych ludzi, którzy stali się już wizytówką Polski i polskiej gospodarki – podkreśla Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Paweł Kurtasz.

Jak mówią przedstawiciele firmy Umicore i PowerCo, Opolszczyzna i Nysa, gdzie od 2021 r. funkcjonuje drugi zakład Umicore w Polsce, to idealny teren do realizacji kolejnych celów biznesowych tych marek.

\

fot. Thomas Jansseune, CEO spółki IONWAY

Nowa inwestycja zapewni Umicore ciągłość zamówień, a spółce PowerCo stabilne dostawy aktywnego materiału katodowego. Tak zaplanowana współpraca będzie motorem wzrostu dla obu stron joint-venture.

– Start projektu IONWAY potwierdza silne zaangażowanie firm PowerCo i Umicore w zrównoważony rozwój. Naszym wspólnym celem jest to, aby samochody elektryczne stały się dostępne dla każdego  – zaznacza Thomas Jansseune, CEO spółki IONWAY.

Materiał video z wydarzenia będzie dostępny w kolejnym odcinku Nyskiej Kroniki Filmowej.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

”DESperaci” w Ludinghausen

”DESperaci” w Ludinghausen

24 czerwca 2024  

W niedzielne popołudnie 16 czerwca w Szkole Zawodowej Richarda von Weizsackera w Ludinghausen odbył się międzynarodowy koncert , który zabrał słuchaczy w magiczną muzyczną podróż dookoła świata. Organizatorem koncertu był chór „Glocke” . Nysę reprezentował zespół „DESperaci”, który powstał w  październiku 2023r.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 445

Nyska Kronika Filmowa – odc. 445

21 czerwca 2024  

Zapraszamy na kolejne filmowe podsumowanie tygodnia. Z kamerą odwiedziliśmy pchli targ oraz Nyski Dom Kultury gdzie odbywały się Dni Seniora. Powiemy też o rozpoczęciu sezonu na kąpielisku miejskim oraz o absolutorium dla Burmistrza Nysy.

Wycieczki integracyjne dla uczniów polskich i ukraińskich

Wycieczki integracyjne dla uczniów polskich i ukraińskich

21 czerwca 2024  

W dniach 24 maja oraz 4 i 14 czerwca br. uczniowie ukraińscy i polscy wyróżniający się postawą społeczną uczestniczyli w wycieczkach finansowanych przez firmę Umicore. Łącznie uczestniczyło w nich prawie 150 uczniów. To już czwarta seria wycieczek integracyjnych realizowanych od wiosny 2022 r., których celem jest poznawanie ciekawych zakątków naszej Ojczyzny, ale także poznawanie się nawzajem.

Zarządzenie nr 58/2024 Burmistrza Nysy – konkurs na stanowisko dyrektora  Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Białej Nyskiej

Zarządzenie nr 58/2024 Burmistrza Nysy – konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno–Przedszkolnego w Białej Nyskiej

20 czerwca 2024  

ZARZĄDZENIE Nr 58/2024

Burmistrza Nysy

z dnia 19 czerwca 2024 r.

w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora

Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Nyskiej prowadzonego przez Gminę Nysa.

 

Na postawie art. 30 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 609, 721) oraz art. 63 ust. 10 ustawy z dnia
14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737) zarządza się, co następuje:

§1

Ogłasza się konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Białej Nyskiej, 48-351 Biała Nyska, ul. Nyska 11.

 

§2

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko, o którym mowa w § 1 stanowi załącznik do zarządzenia.

§3

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Kordian Kolbiarz

Burmistrz Nysy

EFS Opolskie