Napoleon powrócił. Twierdza zdobyta po oblężeniu!

Napoleon powrócił. Twierdza zdobyta po oblężeniu!

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
29 lipca 2024
DRUKUJ

Ponad 300 rekonstruktorów z kilku krajów wzięło udział w obchodach Dni Twierdzy Nysa. Była to okazja do świetnej zabawy, integracji polsko-czesko-niemieckiej, a dla najmłodszych szansa na poznanie historii poprzez zabawę. Aktorzy w strojach z epoki, w mundurach, z pełnym uzbrojeniem, w tym także kobiety – markietanki, przyjechali z całej Polski. Widowisko oglądało na żywo kilka tysięcy widzów.

Viva la France!

Rekonstrukcje batalistyczne nie tylko dostarczają wiedzy na temat taktyki, uzbrojenia czy sposobów walki używanych w przeszłości, ale także pozwalają nam lepiej zrozumieć kontekst historyczny oraz kulturę wojny danego okresu. Wydarzenia, o których Nysa przypomina co roku w lipcu, sięgają 1807 roku i oblężenia miasta przez wojska francuskie. Dobrze zachowane fortyfikacje i dobrze przygotowane widowisko, od lat ściągają do Śląskiego Rzymu mnóstwo turystów, którzy chcą poczuć namiastkę wydarzeń sprzed ponad 200 lat, kiedy pod Nysą ze swoimi wojskami zameldował się brat Napoleona. Widzowie przez kilka dni mogli z bliska zobaczyć m.in. umundurowanie, działa, a także zobaczyć życie obozowe i przedmioty użytku codziennego, którymi się niegdyś posługiwano.

Pierwsza okazja do zobaczenia z bliska poszczególnych regimentów miała miejsce w sobotę. Wojska przeszły ulicami miasta z Bastionu św. Jadwigi pod pomnik Piłsudskiego. Tam dowódcy złożyli meldunek Burmistrzowi Nysy oraz dowódcy nyskiej twierdzy, Krzysztofowi Hermanowi. Huk wystrzału z czeskiej armaty był oficjalnym otwarciem DTW. Następnie organizatorzy zaprosili na główne areny wydarzeń.

Momentem kulminacyjnym była potyczka w Forcie II. Najpierw wojska francuskie przedostały się przez most do fortu, a później próbowały sforsować zasieki. Wszystko oczywiście przy wsparciu artyleryjskim. Widzowie z bliska mogli dosłownie poczuć zapach siarki.  – Polskie i Czeskie armaty waliły dzisiaj po równo, a do Nysy zawsze warto wracać, bo macie tu znakomity klimat! – powiedział po bitwie dowódca 12 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, Piotr Zawada. – Fajnie, że wszystko rozgrywa się w forcie, a na gdzieś w mieście.

Jak można było się spodziewać, wygrały wojska francuskie (Pruscy broniący twierdzy wytrzymali w niej aż 114 dni nieustannego oblężenia), a na koniec nie było końca okrzyków na cześć zwycięzców.

Za rok jubileusz

Za rok XXV edycja inscenizacji bitwy z 1807 roku. Można się spodziewać jeszcze większego najazdu wojsk. Przez lata Nyskie regimenty dbały o dobre przyjęcie zagranicznych partnerów oraz rekonstruktorów z innych rodzimych miast. – Było z nami Brno, Javornik, Srebrna Góra, Gdańsk, czy też Warszawa – wylicza gospodarz Fortu II, Krzysztof Herman. – Już mi się rodzi w głowie scenariusz, ale wiadomo, pole bitwy zrewiduje plany. Na pewno zawsze dbamy o bezpieczeństwo widzów i o dobrą zabawę, zarówno publiczności jak i naszych rekonstruktorów.

Twierdza Nysa na przełomie XVIII i XIX wieku uważana była za jedną z najsilniejszych i najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Zachęcamy do poznawania jej historii i odwiedzin Punkt Informacji Turystycznej, gdzie przewodnicy podpowiedzą, co i w jaki sposób zwiedzać. Zachęcamy też do wstąpienia w szeregi nyskich regimentów.

fot. Andrzej Babiński

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Obchody Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę

5 listopada 2024  

11 listopada serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach gminnych.

Nowoczesna pracownia językowa gotowa

Nowoczesna pracownia językowa gotowa

5 listopada 2024  

Szkoła Podstawowa nr 10 z oddziałami integracyjnymi im. J. H. Dąbrowskiego w Nysie intensywnie realizowała  projekt   programu  „Wzmocnij Swoje Otoczenie”.

Materiały budowlane dla powodzian

Materiały budowlane dla powodzian

4 listopada 2024  

W środę, 6 listopada od godziny 13.00 w nyskim MZK na ul. Piłsudskiego, będą wydawane materiały dla powodzian, którzy złożyli do OPS wnioski o pomoc remontowo-budowlaną.

Informacja Burmistrza Nysy – zasiłek edukacyjny na cele edukacyjne

Informacja Burmistrza Nysy – zasiłek edukacyjny na cele edukacyjne

31 października 2024  

Przypominamy o informacji Burmistrza Nysy dla rodziców, opiekunów prawnych lub pełnoletnich uczniów zamieszkałych w Gminie Nysa, którym został przyznany  zasiłek celowy na podstawie art. 40 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej w wysokości 8000 zł w związku ze stratami poniesionymi w wyniku powodzi.

EFS Opolskie