1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie uroczystych obchodów. Tego dnia o godz. 10.00 władze samorządowe symbolicznie złożą wiązankę pod tablicą mjra Hieronima Dekutowskiego, przy ul. Dąbrowskiego, a następnie złożą znicze i kwiaty pod pomnikiem Patriotom Polskim na Placu Kopernika.
Święto Żołnierzy Wyklętych jest obchodzone w rocznicę stracenia przez bezpiekę w 1951 roku siedmiu przywódców IV Zarządu “Wolność i Niezawisłość” – ostatniej ogólnopolskiej konspiracji niepodległościowej, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. W mokotowskim więzieniu strzałem w tył głowy zamordowani zostali Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Komunistyczna propaganda nazywała ich “bandytami”, “zdrajcami”, i „zaplutymi karłami reakcji”.
Urządzano pokazowe procesy, jak w przypadku rotmistrza Witolda Pileckiego. Jak szacują historycy, do połowy lat 50-tych przez konspirację niepodległościową przeszło nawet pół miliona ludzi. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, sprzeciwiających się władzy narzuconej z Moskwy.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tym roku obchodzimy po raz dwunasty. Został uchwalony przez polski Parlament w 2011r.
Dodajmy, że 1 marca o godzinie 19:00 Nyski Dom Kultury zaprasza na sztukę „Hiob 51”. Zagrają w niej aktorzy z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Organizatorem wydarzenia w Nysie jest Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu.
Czas trwania: 130 minut. Wstęp wolny z wejściówkami. Wejściówki można odebrać w kasie NDK.
RMF FM i Małopolska Organizacja Turystyczna zapraszają do wspólnego świętowania w ramach akcji „Choinki pod choinkę od RMF FM i Małopolski”. W tym roku świąteczny konwój zawita do Nysy już 9 grudnia.
Urząd Miejski w Nysie poszukuje kandydata do zatrudnienia na stanowisku urzędniczym podinspektora w Wydziale Finansowym w ramach umowy o pracę na czas określony w celu zastępstwa pracownika, podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził w środę tereny zniszczone podczas wrześniowej powodzi w województwie opolskim. Złożył wizytę w Głuchołazach, Nysie i Bodzanowie; rozmawiał z przedstawicielami służb mundurowych, wojska i władz samorządowych. Prezydent dziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc w usuwaniu skutków powodzi i wsparcie mieszkańców tych terenów.