Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
11 czerwca 2024
DRUKUJ
20 czerwca obchodzone jest święto państwowe Narodowy Dzień Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919-1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

Święto ustanowione ustawą z 12 maja 2022 r. upamiętnia trzy zrywy z lat 1919 – 1921 i czci pamięć ich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie tego dnia w 1922 r. wojska polskie na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.

Po pierwszych dwóch antyniemieckich zrywach ludności Śląska (w 1919 i 1920 r.), 20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt. Na podstawie jego wyników miano zdecydować o przynależności ziem Górnego Śląska do Polski lub Niemiec. Głosowanie odbywało się pod nadzorem Komisji Międzysojuszniczej. Z ramienia rządu RP polską akcją plebiscytową kierował Wojciech Korfanty. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość – 40,3 proc. głosujących. Alianci zaproponowali przyznanie Polsce jedynie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego, czyli 25 proc. rejonu plebiscytowego, głównie bez przemysłu ciężkiego.

W reakcji na niekorzystny dla Polski werdykt, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. W wyniku zrywu zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. – zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo – na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 469

Nyska Kronika Filmowa – odc. 469

13 grudnia 2024  

W filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o założeniach przyszłorocznego budżetu, akcji zima i wymianie taboru autobusowego przez miejskiego przewoźnika.

Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

Prace interwencyjne na terenach dotkniętych przez powódź

13 grudnia 2024  

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zakończył już 118 ze 187 priorytetowych zadań o charakterze interwencyjnym na terenach dotkniętych przez wrześniową powódź. Skala zrealizowanych prac przekracza 9 mln zł. Wciąż trwają prace na zadaniach o łącznej wartości prawie 59 mln zł. Ich celem jest przywracanie bezpieczeństwa mieszkańców i odtwarzanie zdewastowanej infrastruktury.

Inwestycje na terenach niezalewowych

Inwestycje na terenach niezalewowych

13 grudnia 2024  

Starosta Nyski złożył wniosek do Burmistrza Nysy i Rady Miejskiej o wpisanie w tak zwany plan odbudowy, budowę na terenach niezalewowych nowego gmachu szpitala i straży pożarnej.

Stypendia dla młodych talentów

Stypendia dla młodych talentów

13 grudnia 2024  

W naszej gminie nie brakuje talentów, zarówno w dziedzinie artystycznej, jak i w nauce. Uczniowie osiągają duże sukcesy, rozwijają swoje pasje i zdobywają laury. 12 grudnia 2024 r. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy wręczył stypendia naukowe, sportowe i artystyczne uzdolnionym uczniom szkół z Gminy Nysa.

EFS Opolskie