Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Kategoria: Aktualności, Nauka i edukacja
11 czerwca 2024
DRUKUJ
20 czerwca obchodzone jest święto państwowe Narodowy Dzień Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919-1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom.

Święto ustanowione ustawą z 12 maja 2022 r. upamiętnia trzy zrywy z lat 1919 – 1921 i czci pamięć ich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie tego dnia w 1922 r. wojska polskie na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.

Po pierwszych dwóch antyniemieckich zrywach ludności Śląska (w 1919 i 1920 r.), 20 marca 1921 r. odbył się plebiscyt. Na podstawie jego wyników miano zdecydować o przynależności ziem Górnego Śląska do Polski lub Niemiec. Głosowanie odbywało się pod nadzorem Komisji Międzysojuszniczej. Z ramienia rządu RP polską akcją plebiscytową kierował Wojciech Korfanty. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość – 40,3 proc. głosujących. Alianci zaproponowali przyznanie Polsce jedynie powiatów pszczyńskiego i rybnickiego, czyli 25 proc. rejonu plebiscytowego, głównie bez przemysłu ciężkiego.

W reakcji na niekorzystny dla Polski werdykt, w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III Powstanie Śląskie. Na jego czele stanął Wojciech Korfanty. Powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar, na którym głosy oddano za Polską. W wyniku zrywu zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego – czyli ponad 11 tys. km kw. – zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi, do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo – na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Ponawiamy apel o ostrożność!

Ponawiamy apel o ostrożność!

16 września 2024  
Ponawiamy apel o ostrożność. Za chwilę włączymy syreny alarmowe. Prosimy wrócić do domów.
Uwaga! Sytuacja jest wciąż niestabilna!

Uwaga! Sytuacja jest wciąż niestabilna!

16 września 2024  

Szanowni mieszkańcy, sytuacja powodziowa, która dotknęła naszą gminę jest wciąż niestabilna. Wciąż istnieje poważne zagrożenie powodziowe. Dlatego apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi przy opuszczaniu mieszkań, w celu załatwienia swoich potrzeb.

Komunikat spółki AKWA

Komunikat spółki AKWA

16 września 2024  
Przywrócono dostawę wody do miejscowości: Koperniki, Morów,  Iława,  Siestrzechowice, Hajduki Nyskie, Biała Nyska, Przełęk, Podkamień.
EFS Opolskie