W piątek 18 wrześniaw Nysie odbyły się uroczyste obchody 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka. Były wspomnienia trudnych, minionych czasów, ale uczestnicy skupili się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Sybiracy przypominali młodym o wartościach, patriotyzmie i o tym, jak być patriotą także w czasach pokoju.
Oprawę artystyczną przygotowała Szkoła Podstawowe nr 3 w Nysie. Usłyszeliśmy „Marsz Sybiraków” i „Kwiaty Polskie”, a także wiersze „Pieśń o fladze” i „Wróciłam przed laty” w wykonaniu Karoliny Satory oraz Kariny Puczkowskiej. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Zastępca Burmistrza Nysy Marek Rymarz oraz prezes Zarządu Koła Związku Sybiraków Ziemi Nyskiej Teresa Sajan.
Druga Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.
Młodzież podczas piątkowych uroczystych obchodówWładze samorządowe podczas piątkowych uroczystych obchodów
28 marca br. o godz. 13:00 w Urzędzie Miejskim w Nysie w Sali 100-lecia Niepodległości Polski – II piętro, odbędzie się konferencja Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców Adama Abramowicza na temat projektu ustawy – Dobrowolny ZUS dla Przedsiębiorców w Polsce.
Komunikacja werbalna, czyli słowna, stanowi dla człowieka najbardziej naturalny sposób komunikacji, a rozmowa jest nieodłączną częścią ludzkich kontaktów. Dla osób z zaburzeniami słuchu rozmowa za pomocą słów jest jednak utrudniona, a często wręcz niemożliwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzi język migowy. Komunikacja za pomocą gestów wspartych mimiką pozwala skutecznie zastąpić dźwięki mowy. Nauka języka migowego zwiększa możliwości uczestnictwa osób niesłyszących z w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawia komfort codziennego życia, w tym funkcjonowanie w otoczeniu domowym.
Nyskie Księstwo Jezior i Gór w dniach 24-26.03.2023 r. (piątek-niedziela) organizuje Dni Otwarte w Centrum Produktu Lokalnego, mieszczącym się przy ul. Brackiej, obok Fontanny Trytona.