Pogoda w Nysie

Sobota 28.05.2022
Jaromira, Justa i Justyny
12°C
PM10 - 11 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Nysa – Šumperk 25 lat współpracy

Nysa – Šumperk 25 lat współpracy

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
10 maja 2022
DRUKUJ
Od 13 maja będzie dostępna dla zwiedzających nowa wystawa w  Muzeum Powiatowym, tym razem przygotowana z okazji 25-lecia współpracy Nysy z czeskim Šumperkiem.

Wystawa prezentuje przede wszystkim prace malarskie Pavla A. Tat’ouna, a także wyroby koronczarskie z motywami Nysy i Šumperka. Planowo miała odbyć się przed dwoma laty. Teraz wreszcie sytuacja związana z pandemią pozwoli na swobodny dostęp do tych ciekawych prac.

Pavel Alexander Taťoun (ur. 6. września 1954 r.)

Urodził się w Rymarowie. Mieszkał we wsi Lomnice z rodzicami i rodzeństwem do siódmego roku życia. Następnie rodzina przeniosła się do Pragi w 1961. Aktywnie promował filozofię pacyfistyczną, czego wyrazem było odrzucenie podstawowego szkolenia wojskowego i umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym w Bohnicach. Tu też nie przestał malować. Izolacja jest często nieoczekiwanym źródłem inspiracji dla artystów. Pozbawienie własnego lokum i możliwość spokojnej pracy prowadzi często do niezwykłych osiągnięć artystycznych. Nie inaczej było z Tat`ounem. Powstała seria obrazów z symbolicznymi motywami – „Płonącej” lub „Pękniętej Kuli”. Po zwolnieniu z instytutu swobodnie podróżował. Otworzył swoje pierwsze studio w Pradze. Powstała seria obrazów z melancholijnym strojem – „Dojrzewanie”, „Pożądanie”, „Smutek” i inne. Odwiedził w Pradze pracownię węgierskiego malarza, scenografa Mikuláša Matrona.

W latach 70. przyłączył się do „Drugiej Kultury”. Przedstawicieli tego podziemnego ruchu łączyła zasada całkowicie swobodnego tworzenia i nie zawierania żadnych kompromisów z reżimem i jego instytucjami kulturalnymi. Okres ten można określić w malarstwie Tat`ouna jako mocno surrealistyczny. W 1978 ożenił się i przeniósł na Morawy. Pracował między innymi jako stróż nocny. Pierwsza wystawa odbyła się rok później w Lošticach. W 1981 wystawiał także w Šumperku i ponownie w Lošticach. W 1982 roku wziął udział w wystawie BBC w Londynie – tym samym znalazł się w gronie osób obserwowanych przez Służby Bezpieczeństwa (Státní bezpečnosti). Kolejna wystawa w Lošticach w 1983 roku została zamknięta z powodu niewłaściwych motywów religijnych („Upadek Wielkiego Babilonu” i inne). Po tym incydencie nie mógł wystawiać do końca 1989 roku.
Do tej pory pan Tat`oun ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt wystaw na Morawach, a także w Pradze. Realizuje niezwykły projekt społeczny nauczania więźniów w Mírovie malarstwa i rysunku. Dzięki swojej wszechstronności jest autorem wielu projektów sztuki użytkowej: kalendarzy, pocztówek (na stałe eksponowanych w De la carte postale Museum w Antibes we Francji), przyborów szkolnych (Angielski Przegląd Gramatyki) i wielu innych projektów.
Pavel Alexander Tat`oun mieszka we Vlcicach koło Loštic. Współczesne prace obejmują obrazy z podróży. Są to serie obrazów inspirowanych naturą i ludźmi z odległych krain: Indochin, Borneo, Ameryki Środkowej czy malezyjskiej wyspy Langkavi. Główną rolę odgrywa tu fauna i flora w poetycko nierealnej wizji. Kolory i światło lasu są bajecznie skupione wraz ze zwierzętami w magicznym świetle lasu.
W 2020 roku z okazji obchodów 25-lecia partnerstwa miast Šumperk i Nysa stworzył cykl 13 obrazów o tematyce architektonicznej obu miast i powiązanej symbolice. Dwanaście akwareli i jeden obraz olejny ukazały się jako kalendarz ścienny na rok 2021, kiedy miasto obchodziło rocznicę. W czerwcu 2021 roku w kościele klasztornym w Šumperku odbyła się wystawa. W otwarciu wzięli udział przedstawiciele Šumperka i Nysy.
Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nyska Kronika Filmowa – odc. 337

Nyska Kronika Filmowa – odc. 337

27 maja 2022  

Dziś powiemy o emocjach siatkarskich – w Hali Nysa w tym tygodniu rozegrano mecz Polska-Niemcy. Udało nam się porozmawiać nie tylko z naszymi siatkarkami i trenerem, ale także byłym selekcjonerem męskiej reprezentacji, Vitalem Heynenem. Będzie także o obchodach Dnia Strażaka, Letniej Gali Tańca i Rajdzie Trekkingowym.

Kalendarz imprez na czerwiec. Sprawdź atrakcje na Dzień Dziecka

Kalendarz imprez na czerwiec. Sprawdź atrakcje na Dzień Dziecka

27 maja 2022  

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarzem imprez kulturalnych na czerwiec. Warto sprawdzić co przygotowały m.in. Nyski Dom Kultury, miejska biblioteka czy Muzeum Powiatowe w Nysie.

WYMIEŃ STARY PIEC – SKORZYSTAJ Z DOTACJI Z GMINY

WYMIEŃ STARY PIEC – SKORZYSTAJ Z DOTACJI Z GMINY

27 maja 2022  

Już wkrótce rozpoczynamy kolejny nabór wniosków o udzielenie dotacji celowej z budżetu Gminy Nysa na dofinansowanie zadań związanych z ochroną powietrza. Z dofinansowania mogą skorzystać osoby posiadające tytuł prawny do lokalu w budynku wielorodzinnym oraz wspólnoty mieszkaniowe. Każdy kto chciałby skorzystać z dotacji i wymienić swoje stare ogrzewanie na nowe proekologiczne w 2022 roku, powinien złożyć wniosek w terminie od 1 do 15 czerwca br. w formie papierowej w Kancelarii Urzędu Miejskiego w Nysie lub przesłać na adres: Urząd Miejski w Nysie, ul. Kolejowa 15, 48-300 Nysa.

Na wsparcie z budżetu gminy (w wysokości pomiędzy 2.000 zł a 10.000 zł, w zależności od planowanego do zainstalowania źródła ogrzewania) mogą liczyć osoby posiadające tytuł prawny do władania nieruchomością położoną na terenie Gminy Nysa, planujące wymianę starych pieców lub kotłów c.o. na:

  • ogrzewanie gazowe – do 6 000 zł
  • ogrzewanie elektryczne – do 6 000 zł
  • ogrzewanie olejowe – do 5 000 zł
  • ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe (np. ekogroszek lub pellet) spełniającym wymagania określone w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwa stałe – do 2 000
    lub 4 000 zł
  • ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej – do 6 000 zł
  • ogrzewanie za pomocą pompy ciepła – do 10 000 zł.

Wspólnoty mieszkaniowe mogą natomiast liczyć na wsparcie w wysokości do 15 000 zł.

Istnieje również możliwość uzyskania dofinansowania w wysokości do 2 500 zł na zakup
i montaż kolektorów słonecznych lub pompy ciepła do wspomagania centralnego ogrzewania i/lub przygotowania ciepłej wody użytkowej.

UWAGA!

Inwestycje objęte wnioskiem muszą być zrealizowane najpóźniej do 15 listopada 2022 r., jednak ich rozpoczęcie może nastąpić dopiero po podpisaniu umowy z Gminą Nysa.

Wnioski złożone poza terminem naboru pozostaną bez rozpatrzenia.

Więcej informacji pod linkiem: https://nysa.eu/dla-mieszkanca/czyste-powietrze/dotacje-z-budzetu-gminy-nysa/

Wszelkich informacji udzielą pracownicy Wydziału Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie (pok. 27 i 28, nr telefonu 77 40 80 648).

„Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 – Moduł II

„Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 – Moduł II

27 maja 2022  

Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie ogłasza nabór uczestników w ramach Modułu II („opaski bezpieczeństwa”) Programu „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022.

EFS Opolskie