Nyska Kronika Filmowa – odc. 369

Nyska Kronika Filmowa – odc. 369

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport, Nauka i edukacja
30 grudnia 2022
DRUKUJ

Zapraszamy na ostatnią w 2022r. kronikę. Powiemy co nas czeka w wyjątkowym dla Nysy, 2023 roku. Będzie także o budowie tężni solankowej, zmodernizowanym placu im. gen. G. Klapki oraz nowym rozkładzie jazdy autobusów MZK.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Aktualna sytuacja hydrologiczna – brak zagrożeń

Aktualna sytuacja hydrologiczna – brak zagrożeń

22 kwietnia 2025  

Informujemy, że aktualnie IMGW nie podtrzymuje już żadnych ostrzeżeń hydrologicznych dotyczących naszego regionu.

Poziom wody na zbiorniku Nysa jest stale monitorowany przez PGW Wody Polskie, które nie identyfikują obecnie żadnych zagrożeń dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Miasto Nysa pozostaje w stałym kontakcie ze służbami odpowiedzialnymi za zarządzanie zbiornikiem oraz bezpieczeństwo publiczne, w tym z Wodami Polskimi i lokalnymi służbami.
Na podstawie ich bieżących komunikatów i analiz będziemy Państwa regularnie informować o wszelkich zmianach i ewentualnych ryzykach związanych z piętrzeniem wody.

Pragniemy również podkreślić, że prowadzone są działania mające na celu analizy stanu technicznego zbiornika oraz infrastruktury towarzyszącej, a także przygotowania do skutecznego reagowania w przypadku intensywnych opadów czy innych zdarzeń hydrologicznych.

Dziękujemy za Państwa odpowiedzialne podejście do sytuacji.

Konferencja – Jan Paweł II – filozof, lider zmian i promotor zdrowia

Konferencja – Jan Paweł II – filozof, lider zmian i promotor zdrowia

22 kwietnia 2025  

Wydarzenie zaplanowane na 26 kwietnia br. upamiętnia 105. rocznicę urodzin oraz 20. rocznicę śmierci Karola Wojtyły – największego Polaka w dziejach.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

22 kwietnia 2025  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuj, że w poniedziałek 5 maja 2025 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny w tym roku comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

22 kwietnia 2025  

AKTUALIZACJA – ZBIORNIK WODNY NYSA

Dziś rano odbyła się kolejna rozmowa z Panem Jackiem Drabińskim – Zastępcą Dyrektora RZGW we Wrocławiu ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą Wód Polskich w sprawie podwyższonego stanu wody Jeziora Nyskiego i komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

W rezultacie przeprowadzonych rozmów PGW Wody Polskie wydały oficjalny komunikat:

Na podstawie komunikatu z 22 kwietnia 2025 r., wyższy niż zwykle poziom wody w Zbiorniku Nysa wynika z realizacji zaleceń pokontrolnych. Ich celem jest sprawdzenie szczelności zapór czołowej i bocznej.

Zalecono podniesienie poziomu piętrzenia do rzędnej 197,84–198 m n.p.m. To ok. 2 metry powyżej normalnego poziomu. Stan ten będzie utrzymywany przez minimum dwa tygodnie, a planowane osiągnięcie wskazanej wysokości ma nastąpić do końca kwietnia.

Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości, które mogłyby zagrażać życiu, zdrowiu, mieniu czy środowisku.

Pomimo piętrzenia w strefie w pojemności powodziowej stałej – Zbiornik Nysa posiada do wykorzystania pojemność powodziową wymaganą pozwoleniem wodnoprawnym – na poziomie 24 mln m3. IMGW-PIB nie prognozuje niebezpiecznych zjawisk metrologicznych na terenie województwa opolskiego w dniach 22-23.04.2025 r.

Wody Polskie apelują do mieszkańców o śledzenie informacji wyłącznie na oficjalnych stronach, takich jak:

www.gov.pl/web/wody-polskie-wroclaw

Z poważaniem

Piotr Bobak

Sekretarz Miasta

EFS Opolskie