Pogoda w Nysie

Poniedziałek 04.03.2024
Łucji, Kazimierza i Eugeniusza
10°C
PM10 - 35 μg/m3
Stan powietrza -
Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Kategoria: Aktualności
21 października 2022
DRUKUJ

Nyski Szlak Forteczny został uznany Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Opolskiego 2022! Specjalny certyfikat przyznała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Nyski Szlak Forteczny to nowa oznakowana trasa, która umożliwia dotarcie do wszystkich ważnych obiektów Twierdzy Nysa. Szlak rozpoczyna i kończy swój bieg w Bastionie św. Jadwigi, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna, wystawa dotycząca twierdzy oraz multimedialna trasa historyczna. Innymi obiektami na szlaku są: Wieża Ciśnień, Fort Prusy, Wysokie Obwałowania, Fort II, Cmentarz Garnizonowy. Szlak został oznakowany specjalnymi drogowskazami, a przy Bastionie św. Jadwigi i Forcie II stanęły tablice informacyjne z mapą szlaku. Szlak uzupełniony jest o dodatkowe tablice informujące o poszczególnych obiektach twierdzy wyposażone również w kody QR.

Dodatkowo na szlaku zamontowano dwie duże tablice promujące Twierdzę Nysa. Dla rowerzystów przemierzających szlak wybudowano odcinki ścieżek rowerowych i zamontowano stojaki rowerowe. W ramach zwiększenia atrakcyjności obiektów fortecznych na szlaku wykonano dodatkowe elementy takie jak historyczny piec do wypieku chleba czy umeblowanie izby żołnierskiej. Dla odwiedzających szlak przygotowano przewodnik po Twierdzy Nysa z mapą szlaku. Dodatkowo wydane zostały publikacje promujące twierdzę tj. album fotograficzny oraz komiks ukazujący historię twierdzy. Elementem zwiększającym atrakcyjność szlaku jest możliwość zdobycia specjalnej odznaki turystycznej Twierdza Nysa. Na szlaku organizowane są spacery z przewodnikami w ramach różnych akcji i wydarzeń. Szlak forteczny łączy się z innymi szlakami turystycznymi jak np. Miejski Szlak Turystyczny, Szlak Kopernikowski czy szlakami rowerowymi.

Nyski Szlak Forteczny łączy sobą unikalne na skalę Polski obiekty forteczne Twierdzy Nysa, które w takim układzie i charakterze nie występują nigdzie indziej. Obiekty te do tej pory odwiedzane sporadycznie lub ze względu na ich stan niedostępne, dzięki szlakowi są odwiedzane częściej a przez mieszkańców odkrywane na nowo. Obiekty na szlaku są teraz remontowane i udostępniane. Powstała w ramach szlaku infrastruktura tj. ciągi pieszo- rowerowe, system informacji, publikacje powodują, że obiekty te są chętniej odwiedzane. Jest to jedyny w woj. opolskim szlak tego typu.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy

4 marca 2024  

Zarządzenie nr 2301/2024 Burmistrza Nysy w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Powstańców Śląskich w Nysie prowadzonej przez Gminę Nysa.

 

 

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

Nyska Kronika Filmowa – odc. 430

1 marca 2024  

Dziś powiemy o tym jak zmieni się Ośrodek AKWA Marina, będzie również o siatkarskich emocjach w kolejnej edycji Pucharu Polski kobiet. Powiemy także o obchodach święta Żołnierzy Niezłomnych.

Stypendia artystyczne wręczone!

Stypendia artystyczne wręczone!

1 marca 2024  

W dniu 29 lutego 20204 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej  I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie miała miejsce uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych dla uczniów szkół podstawowych i średnich za rok szkolny 2022/2023.

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

Grupa ORLEN sponsorem strategicznym turniejów finałowych TAURON Pucharu Polski

1 marca 2024  

Grupa ORLEN została sponsorem strategicznym turniejów finałowych o TAURON Puchar Polski. Współpraca z jedną z największych firm w Europie dotyczy zarówno kobiecej, jak i męskiej edycji pucharowych rozgrywek w 2024 roku.

EFS Opolskie