Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Kategoria: Aktualności
21 października 2022
DRUKUJ

Nyski Szlak Forteczny został uznany Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Opolskiego 2022! Specjalny certyfikat przyznała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Nyski Szlak Forteczny to nowa oznakowana trasa, która umożliwia dotarcie do wszystkich ważnych obiektów Twierdzy Nysa. Szlak rozpoczyna i kończy swój bieg w Bastionie św. Jadwigi, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna, wystawa dotycząca twierdzy oraz multimedialna trasa historyczna. Innymi obiektami na szlaku są: Wieża Ciśnień, Fort Prusy, Wysokie Obwałowania, Fort II, Cmentarz Garnizonowy. Szlak został oznakowany specjalnymi drogowskazami, a przy Bastionie św. Jadwigi i Forcie II stanęły tablice informacyjne z mapą szlaku. Szlak uzupełniony jest o dodatkowe tablice informujące o poszczególnych obiektach twierdzy wyposażone również w kody QR.

Dodatkowo na szlaku zamontowano dwie duże tablice promujące Twierdzę Nysa. Dla rowerzystów przemierzających szlak wybudowano odcinki ścieżek rowerowych i zamontowano stojaki rowerowe. W ramach zwiększenia atrakcyjności obiektów fortecznych na szlaku wykonano dodatkowe elementy takie jak historyczny piec do wypieku chleba czy umeblowanie izby żołnierskiej. Dla odwiedzających szlak przygotowano przewodnik po Twierdzy Nysa z mapą szlaku. Dodatkowo wydane zostały publikacje promujące twierdzę tj. album fotograficzny oraz komiks ukazujący historię twierdzy. Elementem zwiększającym atrakcyjność szlaku jest możliwość zdobycia specjalnej odznaki turystycznej Twierdza Nysa. Na szlaku organizowane są spacery z przewodnikami w ramach różnych akcji i wydarzeń. Szlak forteczny łączy się z innymi szlakami turystycznymi jak np. Miejski Szlak Turystyczny, Szlak Kopernikowski czy szlakami rowerowymi.

Nyski Szlak Forteczny łączy sobą unikalne na skalę Polski obiekty forteczne Twierdzy Nysa, które w takim układzie i charakterze nie występują nigdzie indziej. Obiekty te do tej pory odwiedzane sporadycznie lub ze względu na ich stan niedostępne, dzięki szlakowi są odwiedzane częściej a przez mieszkańców odkrywane na nowo. Obiekty na szlaku są teraz remontowane i udostępniane. Powstała w ramach szlaku infrastruktura tj. ciągi pieszo- rowerowe, system informacji, publikacje powodują, że obiekty te są chętniej odwiedzane. Jest to jedyny w woj. opolskim szlak tego typu.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

Obwieszczenie Starosty Nyskiego

24 lipca 2024  

Starosta Nyski zawiadamia, że 17.07.2024 r. na wniosek Burmistrza Nysy została wydana decyzja nr 3/24 (znak sprawy AB.6744.2.2024.DO) o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn.: „Budowa drogi gminnej w Skorochowie”, usytuowanej na obszarze: gminy Nysa, jednostka ewidencyjna – Nysa – obszar wiejski, obręb Skorochów.

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

Badanie preferencji i zachowań komunikacyjnych

24 lipca 2024  

Szanowni Państwo, zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu ankietowym  w ramach Partnerstwa gmin Nysa, Głuchołazy, Otmuchów oraz powiatów Nyskiego i Prudnickiego i  do wypełnienia poniższej ankiety, dotyczącej przemieszczania się mieszkańców tychże gmin.

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

W sobotę w Rynku czasowo zamknięty będzie ruch samochodowy i parking

23 lipca 2024  

Informujemy mieszkańców oraz turystów, że w najbliższą sobotę 27 lipca 2024 r. na Rynku w Nysie odbędzie się uroczysty przemarsz wraz z apelem historycznych wojsk uczestniczących w obchodach Dni Twierdzy Nysa 2024. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników przemarszu oraz zgromadzonej publiczności zostanie czasowo zamknięty ruch samochodowy i parking w centralnej części Rynku.

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

Kolejny koncert na Placu Paderewskiego

23 lipca 2024  

Zapraszamy na kolejny koncert na Placu Paderewskiego.

EFS Opolskie