Pogoda w Nysie

Środa 30.11.2022
Andrzeja, Maury i Konstantego
0°C
PM10 - 50 μg/m3
Stan powietrza - Umiarkowany
Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Nyski szlak turystyczny najlepszy w województwie!

Kategoria: Aktualności
21 października 2022
DRUKUJ

Nyski Szlak Forteczny został uznany Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Opolskiego 2022! Specjalny certyfikat przyznała Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Nyski Szlak Forteczny to nowa oznakowana trasa, która umożliwia dotarcie do wszystkich ważnych obiektów Twierdzy Nysa. Szlak rozpoczyna i kończy swój bieg w Bastionie św. Jadwigi, gdzie znajduje się Informacja Turystyczna, wystawa dotycząca twierdzy oraz multimedialna trasa historyczna. Innymi obiektami na szlaku są: Wieża Ciśnień, Fort Prusy, Wysokie Obwałowania, Fort II, Cmentarz Garnizonowy. Szlak został oznakowany specjalnymi drogowskazami, a przy Bastionie św. Jadwigi i Forcie II stanęły tablice informacyjne z mapą szlaku. Szlak uzupełniony jest o dodatkowe tablice informujące o poszczególnych obiektach twierdzy wyposażone również w kody QR.

Dodatkowo na szlaku zamontowano dwie duże tablice promujące Twierdzę Nysa. Dla rowerzystów przemierzających szlak wybudowano odcinki ścieżek rowerowych i zamontowano stojaki rowerowe. W ramach zwiększenia atrakcyjności obiektów fortecznych na szlaku wykonano dodatkowe elementy takie jak historyczny piec do wypieku chleba czy umeblowanie izby żołnierskiej. Dla odwiedzających szlak przygotowano przewodnik po Twierdzy Nysa z mapą szlaku. Dodatkowo wydane zostały publikacje promujące twierdzę tj. album fotograficzny oraz komiks ukazujący historię twierdzy. Elementem zwiększającym atrakcyjność szlaku jest możliwość zdobycia specjalnej odznaki turystycznej Twierdza Nysa. Na szlaku organizowane są spacery z przewodnikami w ramach różnych akcji i wydarzeń. Szlak forteczny łączy się z innymi szlakami turystycznymi jak np. Miejski Szlak Turystyczny, Szlak Kopernikowski czy szlakami rowerowymi.

Nyski Szlak Forteczny łączy sobą unikalne na skalę Polski obiekty forteczne Twierdzy Nysa, które w takim układzie i charakterze nie występują nigdzie indziej. Obiekty te do tej pory odwiedzane sporadycznie lub ze względu na ich stan niedostępne, dzięki szlakowi są odwiedzane częściej a przez mieszkańców odkrywane na nowo. Obiekty na szlaku są teraz remontowane i udostępniane. Powstała w ramach szlaku infrastruktura tj. ciągi pieszo- rowerowe, system informacji, publikacje powodują, że obiekty te są chętniej odwiedzane. Jest to jedyny w woj. opolskim szlak tego typu.

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

Dodatek elektryczny – wniosek od 1 grudnia 2022

29 listopada 2022  

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku  przewiduje jednorazowy dodatek elektryczny dla tych gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła. Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej powyżej 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł.

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

3 grudnia otwarcie świątecznego sezonu!

28 listopada 2022  

Spółka Ekom rozpoczęła montaż iluminacji świetlnych. Jak co roku będą nam przypominać o zbliżających się świętach. Gmina zdecydowała się na zakup dwóch nowych elementów. Co stanie obok karocy, aniołka czy wielkiej bombki? Odpowiedź już 3 grudnia, kiedy to przy okazji II Nocnego Biegu Mikołajkowego nastąpi zapalenie iluminacji.

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

29 listopada NEC-Nysa rozpocznie sprzedaż węgla

28 listopada 2022  

Spółka NEC informuje, że od 29 listopada br. rozpoczyna sprzedaż węgla (1,5 tony) dla odbiorców indywidualnych, którzy otrzymali decyzję wydaną przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Nysie. Nec – Nysa Sp. z o.o. będzie sprzedawał i wydawał węgiel na podstawie listy osób przesłanych drogą elektroniczną z OPS.

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

28 listopada 2022  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuję, że w poniedziałek 5 grudnia 2022 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się ostatni w tym roku comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

EFS Opolskie