Pogoda w Nysie

Niedziela 05.12.2021
Sabiny, Krystyny i Edyty
2°C
PM10 - 31 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Obchody 11 listopada w Nysie

Obchody 11 listopada w Nysie

Kategoria: Aktualności, Kultura i sport
12 Listopad 2021
DRUKUJ

11 listopada 1918 roku spełniło się największe marzenie kilku pokoleń polskich patriotów, którzy nie godzili się na niewolę. Polska, dzięki sprzyjającej sytuacji geopolitycznej i nieustającym dążeniom niepodległościowym, po 123 latach zaborów, powróciła na mapę Europy. Dzięki codziennemu trudowi, wysiłkowi milionów Polaków przez lata niewoli zachowany został duch naszego narodu, nasz język i tożsamość. I niezaprzeczalnie – umiłowanie wolności.

Polacy jednak świętowali krótko, wiedzieli bowiem, że odzyskanie niepodległości to początek drogi. Drogi do budowania, silnego, niezależnego państwa. W krótkim czasie stworzyli kraj, do dziś będący dla nas wzorem wychowania patriotycznego i dynamiki rozwoju gospodarczego.

Pamiętajmy, że Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który musimy pielęgnować i który wymaga, podobnie jak w przypadku naszych przodków, codziennej pracy.

– Potrzebujemy jedności, aby nasz naród był silny i bezpieczny – powiedział Minister Sportu i Turystyki, Kamil Bortniczuk, który w swoim przemówieniu odniósł się do napiętej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas nyskich obchodów mieliśmy rekordową frekwencję. Co szczególnie cieszy, większość z obecnych stanowili młodzi ludzie.-  Każdego dnia musimy dbać o naszą wolność i niepodległość, a musimy zacząć od relacji międzyludzkich. Wszyscy jesteśmy Polakami, bez względu na przynależność partyjną. Cieszę się, że dzisiaj na Placu Kopernika widziałem tyle młodych twarzy. To budujące – powiedział Burmistrz Nysy, Kordian Kolbiarz. 

Kwiaty i wieńce pod pomnikiem Patriotom Polskim złożyło ponad 60 delegacji. Po uroczystych obchodach na Placu Kopernika, świętowaliśmy dalej w Nyskim Domu Kultury. Tam tradycyjnie odbył się piękny, patriotyczny koncert.

Dodajmy, że o oprawę muzyczną nyskich obchodów zadbała orkiestra dęta z Łowkowic pod kierownictwem Kapelmistrza Wiktora Poloczka i prowadzącego  Ryszarda Dronga. Wydarzenie swoimi występami artystycznymi uświetnili Tomasz Wojdyła, Katarzyna Serafin i Hanna Chopkowicz.

Wydarzenie prowadził Łukasz Bressa, zaś relację zdjęciową i video wykonał Andrzej Babiński.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

Kolejny raz startuje Budżet Obywatelski Gminy Nysa

3 Grudzień 2021 r. /  

Od 3 grudnia 2021 r. mieszkańcy mogą zgłaszać inicjatywy obywatelskie, które przyczynią się do pozytywnego rozwoju naszej Gminy. Wnioski przyjmowane będą do 13 grudnia 2021 r.

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

Rozpoczęcie Funkcjonowania Nowego Klubu Seniora

2 Grudzień 2021 r. /  

1 stycznia 2022 roku rusza trzeci klub seniora w Nysie, tym razem przy ul. Franciszkańskiej.

Postoje mammobusów w grudniu

Postoje mammobusów w grudniu

2 Grudzień 2021 r. /  

Droga mamo, babciu, ciociu, siostro… Zadbaj o siebie i zbadaj się. Do Nysy mammobus ponownie zawita w dniu 8 grudnia.

Nowy plan na stadion “Stali”

Nowy plan na stadion “Stali”

1 Grudzień 2021 r. /  

Przyszłość „Stadionu Stali” w centrum Nysy od jakiegoś czasu budzi emocje wśród mieszkańców, którzy podzielili się na tych stających w obronie utrzymania jego funkcji sportowo – rekreacyjnej i tych, którzy widzą na tym terenie jeszcze inne możliwość. Dziś na sesji Rady Miejskiej w Nysie przedstawiony został nowy pomysł łączący obie te grupy.

EFS Opolskie