Pogoda w Nysie

Poniedziałek 15.04.2024
Ludwiny, Wacławy i Anastazji
11°C
PM10 - 16 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Kategoria: Aktualności
9 lutego 2023
DRUKUJ

Dziś w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kopernikach odbyły się obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Kordian Kolbiarz, Burmistrz Nysy i Piotr Bobak, Sekretarz Miasta Nysa.

Z okazji 550. urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma Narodowy Bank Polski wypuścił specjalne monety i banknoty. Oprócz monety NBP wyemitował też specjalny, kolekcjonerski banknot. I taki właśnie symboliczny banknot przekazał dziś na ręce Burmistrza Nysy Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału NBP.

Uczniowie i nauczyciele z Kopernik przygotowali krótką część artystyczną, a okolicznościowy wykład wygłosił Edward Hałajko, dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie.

Polski astronom miał ogromny wklad w rozwój światowej nauki. W 1514 r. Mikołaj Kopernik na prośbę papieża Leona X rozpoczął prace nad reformą kalendarza juliańskiego. Dzieło, które zapewniło Kopernikowi ważne miejsce w historii nauki „O obrotach sfer niebieskich” ukończył w 1530 r. Przedstawiało wizję wszechświata opartego o heliocentryczny model Układu Słonecznego. Prace Mikołaja Kopernika były przełomowe dla całej nowożytnej nauki.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Kolejne drogi do remontu

Kolejne drogi do remontu

15 kwietnia 2024  

5 kwietnia podpisano kolejną umowę na realizację inwestycji drogowych na terenie Gminy Nysa.

Rusza tężnia!

Rusza tężnia!

12 kwietnia 2024  

Tężnia solankowa na Placu Paderewskiego rusza już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 436

Nyska Kronika Filmowa – odc. 436

12 kwietnia 2024  

Kordian Kolbiarz przez kolejne 5 lat będzie burmistrzem Nysy. Dziś w kronice powiemy nie tylko o wyborach, ale także uruchomieniu tężni, muzycznych gwiazdach Dni Nysy i bardzo ciekawej inicjatywie naszej biblioteki.

Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

11 kwietnia 2024  

14 kwietnia po raz kolejny będziemy obchodzić nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Zdaniem wielu historyków, to właśnie 14 kwietnia 966 r., w Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.

EFS Opolskie