Pogoda w Nysie

Czwartek 28.09.2023
Wacława, Tymona i Marka
19°C
PM10 - 25 μg/m3
Stan powietrza - Dobry
Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym

Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym

Kategoria: Aktualności
8 stycznia 2020
DRUKUJ

Beneficjent: Gmina Nysa

Nr umowy: RPOP.05.01.00-16-0017/17-00 z dnia 13.07.2018r.

Tytuł projektu: Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym, w granicach gmin Nysa i Prudnik

 

Na terenie Parku Miejskiego w Nysie cz. II Gmina Nysa zakończyła prace w drzewostanie w ramach projektu Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym w granicach gmin Nysa i Prudnik.

W ramach realizowanego projektu przebudowie został poddany drzewostan, zmniejszając udział olszy czarnej na rzecz gatunków bardziej dostosowanych do zmieniających się warunków siedliskowych. Zostały przeprowadzone niezbędne cięcia pielęgnacyjne i wycinkowe drzew poprawiające kondycję drzewostanu i zmniejszające niebezpieczeństwo dla wypoczywających.

Została przeprowadzona reintrodukcja chronionego w Polsce cisa pospolitego, a także wykonane zostały nowe nasadzenia z gatunków biocenotycznych takie jak: kalina koralowa, kruszyna pospolita, bez czarny, porzeczka krwista, głóg dwuszyjkowy, trzmielina pospolita i leszczyna zwyczajna, które sprzyjają występowaniu zwierząt.

 

Ponadto nasadzono nowe drzewa z gatunków: buk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb pospolity, głóg dwuszyjkowy. Dla zwiększenia na terenie parku udziału ptaków i nietoperzy zamontowano 60 budek lęgowych dostosowanych do różnych grup tych zwierząt. W kilku miejscach oddalonych od ścieżek pozostawiono zgrupowania kłód grubego drewna do naturalnego rozkładu. Zwały rozkładającego się drewna są cennym siedliskiem dla owadów, grzybów i kręgowców. Dla zwiększenia funkcji edukacyjno-ekologicznej parku oznakowano 20 szt. drzew oraz zamontowano tablicę informacyjną.

W ramach projektu zmianie ulegnie model pielęgnacji parku, a w szczególności zasady koszenia trawników. Będą one rzadziej koszone w częściach oddalonych od ścieżek by zwiększyć naturalną bioróżnorodność parkowych łąk i ziołorośli. Aktualnie w ramach tego projektu prowadzone są prace na terenie obejmującym fragment Obwałowań Wysokich w obrębie Suchej Fosy w rejonie ul. Orląt Lwowskich. Obszar ten oprócz bardzo wysokich walorów historyczno-kulturowych ma także wysokie walory przyrodnicze. Do najcenniejszych należą nietoperze nocek duży i rudy, gacek brunatny i szary oraz mopek.

Dzięki realizacji projektu zwiększą się walory przyrodnicze i edukacyjne tych terenów oraz poprawi się jednocześnie komfort wypoczywających mieszkańców.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

28 września 2023  

Nyski Rynek miejscem spektakularnych imprez i spotkań. Odnowiony Rynek znakomicie sprawdził się jako miejsce dużych wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów.

III edycja jarmarku Pchli Targ

III edycja jarmarku Pchli Targ

28 września 2023  

Gmina Nysa i Agencja Rozwoju Nysy zapraszają na kolejną odsłonę jarmarku Pchli Targ.

Dni Słonecznika w Kępnicy

Dni Słonecznika w Kępnicy

28 września 2023  

Kępnica udowodniła już wielokrotnie, że potrafi organizować świetne imprezy. Przekonaliśmy się o tym choćby podczas tegorocznych gminnych dożynek. A już niedługo kolejne wydarzenie w sołectwie. Tym razem będą to tradycyjne Dni Słonecznika.

Ogłoszenie o przetargu

Ogłoszenie o przetargu

27 września 2023  

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu ogłasza przetarg pisemny nieograniczony na zbycie prawa własności lokalu mieszkalnego.

EFS Opolskie