Na kaskadzie Nysy-Kłodzkiej sytuacja uspokaja się
Jak informują Wody Polskie, sytuacja w regionie poprawia się. Trzeba jednak stale monitorować nasiąknięte wały.
Beneficjent: Gmina Nysa
Nr umowy: RPOP.05.01.00-16-0017/17-00 z dnia 13.07.2018r.
Tytuł projektu: Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym, w granicach gmin Nysa i Prudnik
Na terenie Parku Miejskiego w Nysie cz. II Gmina Nysa zakończyła prace w drzewostanie w ramach projektu Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym w granicach gmin Nysa i Prudnik.
W ramach realizowanego projektu przebudowie został poddany drzewostan, zmniejszając udział olszy czarnej na rzecz gatunków bardziej dostosowanych do zmieniających się warunków siedliskowych. Zostały przeprowadzone niezbędne cięcia pielęgnacyjne i wycinkowe drzew poprawiające kondycję drzewostanu i zmniejszające niebezpieczeństwo dla wypoczywających.
Została przeprowadzona reintrodukcja chronionego w Polsce cisa pospolitego, a także wykonane zostały nowe nasadzenia z gatunków biocenotycznych takie jak: kalina koralowa, kruszyna pospolita, bez czarny, porzeczka krwista, głóg dwuszyjkowy, trzmielina pospolita i leszczyna zwyczajna, które sprzyjają występowaniu zwierząt.
Ponadto nasadzono nowe drzewa z gatunków: buk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb pospolity, głóg dwuszyjkowy. Dla zwiększenia na terenie parku udziału ptaków i nietoperzy zamontowano 60 budek lęgowych dostosowanych do różnych grup tych zwierząt. W kilku miejscach oddalonych od ścieżek pozostawiono zgrupowania kłód grubego drewna do naturalnego rozkładu. Zwały rozkładającego się drewna są cennym siedliskiem dla owadów, grzybów i kręgowców. Dla zwiększenia funkcji edukacyjno-ekologicznej parku oznakowano 20 szt. drzew oraz zamontowano tablicę informacyjną.
W ramach projektu zmianie ulegnie model pielęgnacji parku, a w szczególności zasady koszenia trawników. Będą one rzadziej koszone w częściach oddalonych od ścieżek by zwiększyć naturalną bioróżnorodność parkowych łąk i ziołorośli. Aktualnie w ramach tego projektu prowadzone są prace na terenie obejmującym fragment Obwałowań Wysokich w obrębie Suchej Fosy w rejonie ul. Orląt Lwowskich. Obszar ten oprócz bardzo wysokich walorów historyczno-kulturowych ma także wysokie walory przyrodnicze. Do najcenniejszych należą nietoperze nocek duży i rudy, gacek brunatny i szary oraz mopek.
Dzięki realizacji projektu zwiększą się walory przyrodnicze i edukacyjne tych terenów oraz poprawi się jednocześnie komfort wypoczywających mieszkańców.
Jak informują Wody Polskie, sytuacja w regionie poprawia się. Trzeba jednak stale monitorować nasiąknięte wały.
Służba Maltańska dostarczy niedługo z łodzi kolejną partię żywności i wody na ulicę Jagiełły i Jagiellońską.
W związku z dalszymi trudnościami w funkcjonowaniu Urzędu, które na chwilę obecną ze względu na sytuację powodziową nie są możliwe do usunięcia informujemy, że Urząd Miejski w Nysie będzie nieczynny do odwołania.
Burmistrz Nysy ogłasza ewakuację miasta!