Pogoda w Nysie

Środa 22.03.2023
Katarzyny i Bogusława
16°C
PM10 - 8 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym

Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym

Kategoria: Aktualności
8 stycznia 2020
DRUKUJ

Beneficjent: Gmina Nysa

Nr umowy: RPOP.05.01.00-16-0017/17-00 z dnia 13.07.2018r.

Tytuł projektu: Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym, w granicach gmin Nysa i Prudnik

 

Na terenie Parku Miejskiego w Nysie cz. II Gmina Nysa zakończyła prace w drzewostanie w ramach projektu Ochrona bioróżnorodności w Subregionie Południowym w granicach gmin Nysa i Prudnik.

W ramach realizowanego projektu przebudowie został poddany drzewostan, zmniejszając udział olszy czarnej na rzecz gatunków bardziej dostosowanych do zmieniających się warunków siedliskowych. Zostały przeprowadzone niezbędne cięcia pielęgnacyjne i wycinkowe drzew poprawiające kondycję drzewostanu i zmniejszające niebezpieczeństwo dla wypoczywających.

Została przeprowadzona reintrodukcja chronionego w Polsce cisa pospolitego, a także wykonane zostały nowe nasadzenia z gatunków biocenotycznych takie jak: kalina koralowa, kruszyna pospolita, bez czarny, porzeczka krwista, głóg dwuszyjkowy, trzmielina pospolita i leszczyna zwyczajna, które sprzyjają występowaniu zwierząt.

 

Ponadto nasadzono nowe drzewa z gatunków: buk pospolity, dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, jarząb pospolity, głóg dwuszyjkowy. Dla zwiększenia na terenie parku udziału ptaków i nietoperzy zamontowano 60 budek lęgowych dostosowanych do różnych grup tych zwierząt. W kilku miejscach oddalonych od ścieżek pozostawiono zgrupowania kłód grubego drewna do naturalnego rozkładu. Zwały rozkładającego się drewna są cennym siedliskiem dla owadów, grzybów i kręgowców. Dla zwiększenia funkcji edukacyjno-ekologicznej parku oznakowano 20 szt. drzew oraz zamontowano tablicę informacyjną.

W ramach projektu zmianie ulegnie model pielęgnacji parku, a w szczególności zasady koszenia trawników. Będą one rzadziej koszone w częściach oddalonych od ścieżek by zwiększyć naturalną bioróżnorodność parkowych łąk i ziołorośli. Aktualnie w ramach tego projektu prowadzone są prace na terenie obejmującym fragment Obwałowań Wysokich w obrębie Suchej Fosy w rejonie ul. Orląt Lwowskich. Obszar ten oprócz bardzo wysokich walorów historyczno-kulturowych ma także wysokie walory przyrodnicze. Do najcenniejszych należą nietoperze nocek duży i rudy, gacek brunatny i szary oraz mopek.

Dzięki realizacji projektu zwiększą się walory przyrodnicze i edukacyjne tych terenów oraz poprawi się jednocześnie komfort wypoczywających mieszkańców.

Redaktor: Andrzej Babiński

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Wszystkie drogi prowadzą do Nysy! Wyjątkowe obchody 800-lecia miasta

Wszystkie drogi prowadzą do Nysy! Wyjątkowe obchody 800-lecia miasta

22 marca 2023  

W tym roku wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… do Śląskiego Rzymu! Nasze miasto świętuje wyjątkowy jubileusz 800-lecia. Świętujemy przez cały rok, a kulminacja nastąpi w drugi weekend września. Gwiazdami muzycznymi będą popularne i kultowe już zespoły – Myslovitz oraz Dżem. Niezapomniane emocje gwarantowane!

Niezwykły koncert w nyskiej Bazylice

Niezwykły koncert w nyskiej Bazylice

21 marca 2023  

25 marca o godzinie 17:00 w Bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie odbędzie się koncert wielkopostny.

Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez Gminę Nysa na rok szkolny 2023/2024

Rekrutacja do klas pierwszych w szkołach prowadzonych przez Gminę Nysa na rok szkolny 2023/2024

21 marca 2023  

Zarządzeniem Nr 1779/2023 Burmistrza Nysy z dnia 26 stycznia 2023 roku ustalony został harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2023/2024 do klas pierwszych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Nysa.

Uczeń naszej szkoły najlepszy w województwie!

Uczeń naszej szkoły najlepszy w województwie!

21 marca 2023  

Andrii Brovchenko, uczeń klasy 7a Szkoły Podstawowej nr 5 im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Nysie, został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Historycznego.

EFS Opolskie