Pogoda w Nysie

Piątek 12.04.2024
Juliusza, Lubosława i Zenona
19°C
PM10 - 19 μg/m3
Stan powietrza - Bardzo dobry
Pamiętamy o Sybirakach

Pamiętamy o Sybirakach

Kategoria: Aktualności
18 września 2023
DRUKUJ

Dziś pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się oficjalne obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, a także Dzień Sybiraka, który od kilku lat jest świętem państwowym. Znicze zapalono też pod dzwonnicą Bazyliki Mniejszej, gdzie znajduje się tablica poświęcona Sybirakom.

Dwa tygodnie po zbrojnej napaści Niemiec we wrześniu 1939 r. armia Związku Sowieckiego wtargnęła w granice naszego kraju. W ten sposób Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania wynikające z tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow.

Dziś uczciliśmy minutą ciszy pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego. Liczne delegacje, m.in. władz samorządowych i szkół złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Wrzesień 1939 roku zawsze będzie się nam kojarzył  z agresją niemiecką i sowiecką na nasz kraj. Będzie przypominał o poniesionych ofiarach, śmierci bliskich, zaborze naszych ziem i eksterminacji naszego narodu. Żywą pamięć o tych historycznych wydarzeniach przekazujemy młodym pokoleniom. Stąd jak zawsze po uroczystościach, w Szkole Podstawowej nr w Nysie spotkały się najstarsze i najmłodsze pokolenie Polaków, by wspólnie rozmawiać o Polsce i o wartościach. Uczniowie z SP 3 zawsze przygotowują dla naszych kochanych Sybiraków krótki program artystyczny. Tym razem też było pięknie i wzruszająco.

Związek Sybiraków od lat kultywuje najlepsze  tradycje narodowe, przypominając nam o tych, którzy często zdrowie i życie oddawali  z dala od Ojczyzny. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszą okazją do tego, by wyrazić naszą wdzięczność  za te wysiłki  i pamięć o tych, którzy walczyli  i umierali za Polskę.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Rusza tężnia!

Rusza tężnia!

12 kwietnia 2024  

Tężnia solankowa na Placu Paderewskiego rusza już w najbliższą sobotę, 13 kwietnia.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 436

Nyska Kronika Filmowa – odc. 436

12 kwietnia 2024  

Kordian Kolbiarz przez kolejne 5 lat będzie burmistrzem Nysy. Dziś w kronice powiemy nie tylko o wyborach, ale także uruchomieniu tężni, muzycznych gwiazdach Dni Nysy i bardzo ciekawej inicjatywie naszej biblioteki.

Święto Chrztu Polski

Święto Chrztu Polski

11 kwietnia 2024  

14 kwietnia po raz kolejny będziemy obchodzić nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. Zdaniem wielu historyków, to właśnie 14 kwietnia 966 r., w Wielką Sobotę, Mieszko I przyjął chrzest. Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także fundamentalne znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

11 kwietnia 2024  

13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Data ta nie jest przypadkowa. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez niemieckie radio informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD.

EFS Opolskie