Pamiętamy o Sybirakach

Pamiętamy o Sybirakach

Kategoria: Aktualności
19 września 2022
DRUKUJ

Wrzesień 1939 roku zawsze będzie się nam kojarzył z agresją niemiecką i sowiecką na nasz kraj. Będzie przypominał o poniesionych ofiarach, śmierci bliskich, zaborze naszych ziem i eksterminacji naszego narodu. Dziś pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości z okazji 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka.

Związek Sybiraków od lat kultywuje najlepsze tradycje narodowe, przypominając nam o tych, którzy często zdrowie i życie oddawali  z dala od Ojczyzny. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszą okazją do tego, by wyrazić  naszą wdzięczność  za te wysiłki  i pamięć o tych, którzy walczyli  i umierali za Polskę.

Były wspomnienia trudnych, minionych czasów, ale uczestnicy skupili się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Sybiracy przypominali młodym o wartościach i o tym, że patriotyzm należy pielęgnować zawsze, także w czasach pokoju. Tradycyjne obchody odbyły się pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Uroczystość artystycznie uświetnili Wiktoria Wojdyła, studentka trzeciego roku wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Tomasz Wojdyła, student nyskiej PWSZ.

Na wniosek – Związku Sybiraków Koło w Nysie, Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług  za wsparcie statutowych działań oraz pomoc Sybirakom w życiu codziennym wyróżnił Odznaką Honorową Józefę Gargolińską oraz Henryka Merkela.

Po uroczystościach pod pomnikiem, tradycyjnie na akademię z okazji Dnia Sybiraka zaprosili podopieczni Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Dzieci przygotowały dla Sybiraków przedstawienie artystyczne. Jak zawsze było bardzo wzruszająco.

II Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Zbliża się kwalifikacja wojskowa w Gminie Nysa

Zbliża się kwalifikacja wojskowa w Gminie Nysa

20 stycznia 2025  

W dniach 03.03 do 17.03 na terenie Gminy Nysa odbędzie się coroczna kwalifikacja wojskowa, która obejmie przede wszystkich mężczyzn urodzonych w 2006 roku.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 474

Nyska Kronika Filmowa – odc. 474

17 stycznia 2025  

Dziś w filmowym skrócie tygodnia powiemy między innymi o przetargu na atrakcyjną działkę inwestycyjną w pobliżu Castoramy, nowej kamienicy w Rynku i wizycie w naszym mieście dwóch ministrów. Powiemy też kiedy wraca Galeria Dekada.

Mały ZUS plus czyli niższe składki na ubezpieczenia społeczne

Mały ZUS plus czyli niższe składki na ubezpieczenia społeczne

17 stycznia 2025  

Mały ZUS plus umożliwia przedsiębiorcom płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne, które są obliczane od dochodu z tytułu prowadzanej działalności gospodarczej osiągniętego w poprzednim roku kalendarzowym. Ulga nie dotyczy składki zdrowotnej. Niższe składki w ramach Małego ZUS plus można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

ŚDS w Nysie wyposażony w AED ratujący życie

ŚDS w Nysie wyposażony w AED ratujący życie

17 stycznia 2025  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie został zabezpieczony w AED wyposażony w instrukcje głosowe i wizualne.