Pamiętamy o Sybirakach

Pamiętamy o Sybirakach

Kategoria: Aktualności
19 września 2022
DRUKUJ

Wrzesień 1939 roku zawsze będzie się nam kojarzył z agresją niemiecką i sowiecką na nasz kraj. Będzie przypominał o poniesionych ofiarach, śmierci bliskich, zaborze naszych ziem i eksterminacji naszego narodu. Dziś pod pomnikiem Patriotom Polskim odbyły się uroczystości z okazji 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i Dnia Sybiraka.

Związek Sybiraków od lat kultywuje najlepsze tradycje narodowe, przypominając nam o tych, którzy często zdrowie i życie oddawali  z dala od Ojczyzny. Dzisiejsza uroczystość jest najlepszą okazją do tego, by wyrazić  naszą wdzięczność  za te wysiłki  i pamięć o tych, którzy walczyli  i umierali za Polskę.

Były wspomnienia trudnych, minionych czasów, ale uczestnicy skupili się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Sybiracy przypominali młodym o wartościach i o tym, że patriotyzm należy pielęgnować zawsze, także w czasach pokoju. Tradycyjne obchody odbyły się pod pomnikiem Patriotom Polskim.

Uroczystość artystycznie uświetnili Wiktoria Wojdyła, studentka trzeciego roku wydziału wokalno – aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Tomasz Wojdyła, student nyskiej PWSZ.

Na wniosek – Związku Sybiraków Koło w Nysie, Zarząd Główny Związku Sybiraków w uznaniu zasług  za wsparcie statutowych działań oraz pomoc Sybirakom w życiu codziennym wyróżnił Odznaką Honorową Józefę Gargolińską oraz Henryka Merkela.

Po uroczystościach pod pomnikiem, tradycyjnie na akademię z okazji Dnia Sybiraka zaprosili podopieczni Szkoły Podstawowej nr 3 w Nysie. Dzieci przygotowały dla Sybiraków przedstawienie artystyczne. Jak zawsze było bardzo wzruszająco.

II Wojna Światowa przyniosła kolejny tragiczny rozdział w historii polskich Sybiraków. Wkroczenie Sowietów 17 września 1939 roku na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej przyniosło aresztowania, wcielenia do Armii Czerwonej oraz masowe deportacje Polaków na Syberię i do Kazachstanu. Deportacje te miały na celu eksterminację Polaków poprzez pracę w nieludzkich warunkach. Obywatele polscy byli w barbarzyński sposób uprowadzani z domów, rozdzielani ze swoimi bliskimi, odzierani z godności, skazywani na katorgę, głodzeni i zmuszani do morderczego wysiłku.

 

Redaktor: Łukasz Bressa

Polecane aktualności z kategorii: Aktualności

Dyżur specjalistów w ŚDS

Dyżur specjalistów w ŚDS

20 maja 2024  

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Opolskiej w Nysie informuje, że w poniedziałek 3 czerwca 2024 r., w godzinach od 15:00 do 17:00, odbędzie się kolejny comiesięczny popołudniowy dyżur specjalistów – pracowników ŚDS.

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

Nyska Kronika Filmowa – odc. 440

17 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Powiemy o najważniejszych imprezach w regionie. Dziś w kronice będzie też o wielkim ściganiu w Nysie, festiwalu pierogów i najsłynniejszym literackim romansie na deskach nyskiego teatru.

W niedzielę Jarmark św. Rity

W niedzielę Jarmark św. Rity

16 maja 2024  

Jarmark tradycyjnie odbędzie się na placu przy Sanktuarium św. Rity w godzinach 12-16.

Nowy numer gazety „TAK!”

Nowy numer gazety „TAK!”

15 maja 2024  

Znamy muzyczne gwiazdy Dni Nysy i Festiwalu Ognia i Wody. Wiemy kto zaśpiewa na najważniejszych imprezach w regionie.

EFS Opolskie