Koronawirus
-
Nyskie przychodnie apelują do pacjentów
Lekarze apelują, by zgłaszać się do przychodni tylko w pilnych sytuacjach, bezwzględnie wymagających badania. Wszystkie wizyty planowe, badania kontrolne powinniśmy przełożyć na późniejszy termin. Lekarze podkreślają, że porady można uzyskać także telefonicznie.
-
KOMUNIKAT - WODA JEST BEZPIECZNA!
W związku z dezinformacją w mediach, spółka AKWA wydała komunikat w sprawie wody.
-
Rozporządzenia MSWiA
W załączeniu przekazujemy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Pierwsze dotyczy przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną, drugie natomiast dotyczy czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych.
-
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego
-
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce
W dniu dzisiejszym odbyła się konferencja z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego, Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Koordynatora Służb Specjalnych - Mariusza Kamińskiego. W trakcie konferencji: Od soboty (14 marca) działalność galerii handlowych zostanie ograniczona - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Otwarte mogą pozostać jedynie działające w nich sklepy spożywcze, apteki i drogerie (to samo dotyczy lokali o podobnym charakterze działających poza galeriami). Otwarte będą też banki i punkty usługowe. Zawieszona zostanie działalność wszystkich pubów i restauracji (możliwe będzie zamawianie jedzenia na wynosi i z dowozem do domu). Kolejnym ograniczeniem jest zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Od niedzieli (15 marca) - na razie na 10 dni z możliwością przedłużenia - wprowadzony zostaje zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców. Obywatele, którzy będą chcieli wrócić do Polski zostaną natomiast poddani 14-dniowej, domowej kwarantannie. Rząd zdecydował się na wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. Dzięki temu możliwe jest podjęcie kolejnych nadzwyczajnych ograniczeń, które mają pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania koronawirusa. Premier zapowiedział również zawieszenie połączeń międzynarodowych, zarówno lotniczych i kolejowych. Komunikat Prezesa Rady Ministrów:
-
Komunikat Wojewody Opolskiego
Szanowni Państwo, informuje, iż na mocy decyzji ministra zdrowia szpital w Kędzierzynie-Koźlu zostanie przekształcony w stricte zakaźny, czyli dedykowany pacjentom z zachorowaniem oraz podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Szpital będzie obsługiwał zarówno dzieci, jak i dorosłych. Relokacja pacjentów wymagających hospitalizacji w innych szpitalach rozpoczyna się dziś, tj. 13 marca. Mowa o 34 pacjentach wymagających przetransportowania do pozostałych szpitali woj. opolskiego. Zapewniam, iż wszystkie opracowane procedury transportu zostały już wdrożone. Jednocześnie zaznaczam, iż pacjenci w stanie dobrym, tj. nie wymagającym dalszego pobytu w szpitalu, są z niego wypisywani. W szpitalach monoprofilowych – a więc dedykowanym dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19, znajdują się sale operacyjne i zabiegowe, a także sale porodowe dla kobiet ciężarnych zarażonych koronawirusem. W każdym szpitalu ma być co najmniej 10% łóżek respiratorowych, łóżek, gdzie możemy pacjentom najcięższym pomóc, wspomagając ich oddech. Jednocześnie podkreślam, że ww. kryteria spełnia kędzierzyńsko-kozielski szpital, który został wytypowany do przekształcenia. Zapewniam, iż relokowanym pacjentom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Przedstawicieli mediów proszę o nie podsycanie strachu wśród mieszkańców Opolszczyzny. Wojewoda Opolski Adrian Czubak
-
Sąd Rejonowy w Nysie ogranicza działalność
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Sąd Rejonowy w Nysie ogranicza swoją działalność. W załączeniu publikujemy zarządzenia Prezesa i Dyrektora Sądu Rejonowego w Nysie.
-
Odwołanie dyskusji na temat możliwości wycinki drzew na terenach prywatnych
Szanowni Państwo, z przykrością informujemy, że jesteśmy zmuszeni odwołać planowane w dniach 17-18 marca br. spotkanie dotyczące drzew w gminie Nysa: Wycinać drzewa czy nie? Kiedy można? - Kiedy trzeba? - Kiedy nie wolno? Sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że Rektor Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza wydał w dniu 11.03.2020 zarządzenie, w którym nakazuje odwołanie wszelkich imprez i wyjazdów. Przepraszamy za kłopot. Staraliśmy się utrzymać uzgodniony termin, lecz ze względów bezpieczeństwa musimy respektować istniejące regulacje. Pragniemy jednocześnie poinformować, że spotkanie będziemy organizować ponownie, gdy tylko sytuacja na to pozwoli. Będziemy wdzięczni, jeśli zechcecie Państwo odpowiedzieć pozytywnie na nasze ponowne zaproszenie. Pozwolimy sobie skontaktować się w tej sprawie, gdy będziemy w stanie powiedzieć coś więcej o realnym nowym terminie wydarzenia. W przypadku pytań prosimy o kontakt z p. Marcinem Mielewczykiem tel. 727-613-008, marcin.mielewczyk@interia.pl

